MIKE JAMES Majk Dzejms, kosarkas Monaka, na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde, u Beogradskoj Stark Areni. Beograd, 18.10.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN Press Kosarka, Euroleague, Crvena zvezda, Monako
Majk Džejms, Foto: MN Press/Nebojša Paraušič

Evroliga

Monako trojkama i alej-upovima rešio Zvezdu za 5 minuta: Nema kraja crnom nizu crveno-belih, ali ni seriji pobeda “kneževa”

Nastavljena je serija poraza Crvene zvezde u Evroligi, čiji su igrači svojim prisustvom samo uveličali duplo slavlje u Monaku. Domaćin je pobedio 98:80 na meču u kome je Majk Džejms postao najbolji strelac Evrolige.

Četvrti poraz u nizu crveno-belih koji ih je i definitivno matematički ostavio bez plej-ina. Mada i pre ovog meča je bilo jasno da je to prilično nemoguće.

Majk Džejms je bio glavna zvezda ove večeri zbog toga što mu je bilo potrebno 12 poena kako bi na večnoj listi postao najbolji strelac u istoriji najjačeg evropskog klupskog takmičenja.

Otvaranje četvrtina dobro, pa onda padovi

Zato je maltene sve u prvom poluvremenu i bilo podređeno njemu, a kada se to dogodilo u drugoj četvrtini utakmica je na kratko i prekinuta.

Možda je to bio i balast koji su imali na leđima igrači Monaka. I to su dobro koristili gosti iz Beograda koji su pružali dobar otpor cele dve i po četvrtine.

Zvezda je prve tri četvrtine otvarala odlično, ali je završnice igrala loše i tu gubila korak za favorizovanim timom Saše Obradovića. Bolje su odigrali nego pre nedelju dana u Minhenu, ali minuti i minuti praznog hoda nisu u potpunosti nestali.

U situaciji gde im je nedostajalo nekoliko igrača, pre svih Teodosić, Topić i Davidovac, potrebno je bilo da se svi ostali uključe maksimalno koliko mogu. Jedan od onih koji to nisu uradili, štaviše, odigrali su “u minusu” je bio Nemanja Nedović.

Sve se raspalo za 5 minuta

Pak, Luka Mitrović kao da je jedini koji je bio najagilniji i pokazao najveću želju. Zahvaljujući njemu, Jagu i Bolomboju Zvezda je imala i nerešen rezultat na sredini treće četvrtine.

Ali, tek tada su se razigrali domaći igrači, i to bez Džejmsa. Umesto njega lidersku ulogu je preuzeo Eli Okobo, a razleteo se po terenu Donte Hol. U režiji njih dvojice Monako je napravio seriju 18:3 za otprilike 5 minuta koja je prelomila meč.

Na kraju su crveno-beli upisali i ubedljiv poraz. Saša Obradović je na minut pre kraja izveo rekordera Džejmsa, a sa tribina su ga pozdravili skandiranjem njegovog imena i ovacijama.

Mitrović je bio najbolji kod Zvezde sa dabl-dabl učinkom od 18 poena i 10 skokova. Jago je ubacio 14 poena i podelio 5 asistencija, Bolomboj je dodao 12 i Gedraitis 13 poena.

Monako je predvodio, očekivano, Majk Džejms sa 20 poena. Dvocifreni su još bili Okobo i Motejunas sa po 14, Blosomgejm sa 12 i Hol sa 10.

Monako nastavlja svoju seriju pobeda koja traje poslednjih 7 mečeva u Evroligi. I zato je sada u situaciji da napadne drugo mesto na tabeli.

Uživo:

IV četvrtina

98:80 – Na kraju ubedljiv poraz Crvene zvezde.

89:73 – Trojka Majka Džejmsa, njegovi prvi poeni iz igre u drugom poluvremenu. Zvezda sada može samo da se potrudi da u preostalih 4 minuta pokuša da izbegne debakl.

75:60 – Dve trojke u nizu Elija Okoba čini se i lome ovaj meč. Otišao je Monako na 15 poena prednosti i biće zaista teško crveno-belima da se vrate.

III četvrtina

69:60 – I opet pad u Zvezdinoj igri u drugoj polovini četvrtine. U poslednja 4 minuta samo tri postignuta poena, uz to 3 i po minuta nisu dali koš iz igre. Bilo je 57:57, a od tada je Monako napravi seriju 12:3 i tako se ponovo odlepio. Tačku na to su stavili Okobo i Hol sa dva uzastopna alej-upa.

54:53 – Dobro je Zvezda prošla u ovoj situaciji nakon što je Jagu dosuđen nesportski faul. Nije Monako uspeo to da iskoristi na dobar način i i dalje ima samo pola koša prednosti. Za sada bolje igraju crveno-beli u drugom. Kod igrača Monaka se uvukla i nesigurnost, što se vidi po promašajima sa slobodnih bacanja.

48:47 – I treću četvrtinu, kao i prethodne dve Zvezda bolje otvara. Napravljena je serija 9:2, dok su defanzivno zaustavljeni igrači Monaka u pokušajima da reše situacije 1 na 1. Mitrović se vratio na teren uprkos 3 faula, i to se odmah oseti u napadačkoj igri crveno-belih.

II četvrtina

46:38 – Previše je oklevao Lazarević u poslednjem napadu u prvom poluvremenu i vreme je isteklo pre nego je postigao koš. Monako ima prednost zato što ima samo 2 izgubljene lopte, raspoloženog Džejmsa sa već 13 poena i svi igrači u timu su se upisali u strelce. Zvezda je na samo jednom ofanzivnom skoku.

38:31 – I evo i tog trenutka! Majk Džejms je pogodio daleku dvojku i postao najbolji strelac u istoriji Evrolige. Zbog toga je na kratko prekinut meč kako bi mu se ukazalo poštovanje i zabeležio ovaj svečani i istorijski trenutak.

36:25 – Raste prednost Monaka, dok Zvezdina igra podseća sve više na onu iz Minhena od prošle nedelje, pogotovo u napadu. Domaćin je u seriji 11:2 nakon one tri trojke crveno-belih na početku druge četvrtine.

29:23 – Serijom 6:0 je otvorila Zvezda drugu deonicu, ali je potom potpuno stala. Džejms se vratio na parket i nanizao 4 poena zaredom i tako stigao do 9 poena, što znači da je na 3 poena od rekorda. Janis Sferopulos zatražio tajm-aut.

I četvrtina

25:17 – Preokret Monaka u poslednjih 3 minuta prve četvrtine. “Krivicu” za to najviše snosi Nedović koji je ušao u meč u kontraritmu. Napravio je tri brza faula, uz to zaradio i tehničku zbog prigovora. Na drugoj strani razigrali su se Utara, Dijalo i Okobo.

13:17 – Luka Mitrović je izuzetno raspoložen za sada i postigao je već 10 poena u prvoj četvrtini. Zahvaljujući njemu crveno-beli i imaju prednost. Čini se da Majk Džejms previše je opterećen oko rušenja rekorda. Već je promašio tri šuta za tri poena i to uglavnom iz teških situacija. Dobru odbranu igra Zvezda, pritiskaju ga non-stop Lazić i potom Lazarević.

7:7 – Zvezda je lako rešila tri napada u nizu, Mitrović je postigao 4 poena, dok je jednu trojku ubacio Gedraitis. Na drugoj strani, Majk Džejms je postigao koš uz dodatno slobodno bacanje. Sada mu fali još 9 poena do rekorda.