ADAM HANGA, kosarkas Crvene zvezde, na utakmici Evrolige protiv Bajerna, u Beogradskoj Stark areni. Beograd, 02.11.2023. foto: MN Press / ds Kosarka, Evroliga, Crvena zvezda, Bajern
Adam Hanga i Elijas Heris, Foto: MN Press

Ne ide ništa bez Teodosića, očajna Zvezda se oprostila od plej-ina: Kako da pobedite ikoga sa ukupno 4 minuta dobre igre?!

Crvena zvezda je doživela i treći uzastopni poraz u Evroligi, šesti u poslednjih 8 mečeva i definitivno se oprostila od plej-ina. Bajern je u Minhenu savladao crveno-bele 74:66 i sačuvao svoje šanse za plasman u Top10 i doigravanje.

Ni period od tri nedelje bez mečeva u Evroligi, ni osvojeni Kup Radivoja Koraća, ni 12 dana bez mečeva i prilike za treninge nisu ništa promenili nabolje i doneli novo u igri Crvene zvezde. Makar kad su utakmice u Evroligi u pitanju.

Možemo čak reći i da smo gledali “kopi-pejst” u odnosu na neke prethodne mečeve i poraze. Protivnik se nudio u nekoliko situacija, ali su izabranici Janisa Sferopulosa te prilike propuštali i propuštali. Naravno, kad se to dogodi, onda vas stigne kazna na drugoj strani.

Bez Teodosića, bez ideje u napadu

Još jednom se pokazalo da bez Miloša Teodosića napad crveno-belih ne liči ni na šta. To se još jednom potvrdili u 36-37 od 40 minuta u Minhen. Ni sa Jagom, ni sa Nedovićem, ni sa Hangom na pleju pozicioni napad crveno-belih nije funkcionisao.

Crveno-beli su na ovom meču imali ukupno oko 4 minuta dobre igre. Prva 2 i po minuta kada su vodili 11:4 i minut i po na početku poslednje četvrtine kad su napravili seriju 8:0 i prišli na 2 poena zaostatka (53:51). Sve ostalo nije ličilo ni na šta, makar ofanzivno. Šutevi za tri poena, odakle god, loši prodori i pokušaji, katastrofalni završeci u tranziciji, koševi postignuti “na silu”…

Prosto je neverovatno da je Zvezda bila u igri za trijumf maltene do 4 minuta pre kraja. To samo znači da ni Bajern nije igrao mnogo bolje, ali pronalazio je bolja rešenja u bitnim trenucima. Pogađali su otvorene šuteve za tri i dobro proigravali Bukera i Ibaku pod košem.

Uostalom i statistika je sve otkrila, ukupno 12 asistencija, 30 šuteva za 3 poena i samo 8 pogođenih, šut za 2 ispod 50%… Tri igrača sa dvocifrenim učinkom – Smart 13 poena, Bolomboj 11 uz 9 skokova i Nedović 10 poena.

U redovima pobednika 22 poena Bukera i 6 skokova, Ibaka je dodao 12 uz 8 skokova.

Pobeda Bajerna loša i za Partizan

Poraz Zvezde u Minhenu nije dobra vest ni za njenog večitog rivala, Partizan. Sa ovim trijumfom i uz rezultate na ostalim mečevima, Bajern se u potpunosti uključio u borbu za plej-in. Na pobedu manje je od Partizana i Valensije.

Uživo

IV četvrtina

68:57 – Čini se da Buker sa ovim pogotkom iz “fejd aveja” rešava pitanje pobednika.

66:57 – Dva napada zaredom igrači Zvezde nisu iskoristili tako što je Hanga driblao i driblao i na kraju nije pronašao pravo rešenje. I onda umesto prilaska na 5 ili 4 poena zaostatka, poentirao je na drugoj strani Ibaka i odveo Bajern na +9. Čini se da je meč rešen sada, iako do kraja ima nešto više od tri minuta.

59:52 – Imao je spreman odgovor Bajern na seriju crveno-belih. Trojka posle skoka u napadu, pa potom dobra odbrana i promašeni otvoreni šutevi Zvezde, na koje se nadovezuje Bongin pogodak za tri i opet je +7 za domaćina.

53:51 – I potpuno su se vratili igrači Zvezde u utakmicu. Serija 8:0, Majk Tobi je pogodio trojku, potom prodor Nedovića do kraja i zaostatak je samo 2 poena.

III četvrtina

53:46 – Ponovo period izuzetno loše igre crveno-belih, Devin Buker je sa dva zakucavanja u nizu i poenima sa penala potvrdio svoju dominaciju nad Zvezdinim visokim igračima. S druge strane Hanga je pogodio jednu tešku trojku i prosto je neverovatno da uz ovoliko lošu igru razlika je tek 7 poena u korist Bajerna.

44:37 – Nedović je prekinuo Zvezdin post u šutu za tri poena, ali igra crveno-belih, pre svega u napadu ne liči ni na šta. Čak i u tranziciji kada pokušaju da igraju, to izgleda brzanje bez konkretnog plana. Videlo se i sada u kontri 3 na 2 kad je Bolomboj na kraju izabrao najgore rešenje i pokušao da poentira pored Ibake iz teške situacije.

38:29 – Bajern je sa dve pogođene trojke otvorio drugo poluvreme, na drugoj strani je otvoren šut promašio Smart što je 11. uzastopni promašaj crveno-belih za tri poena.

II četvrtina

32:27 – I rezultat na kraju prvog poluvremena pokazuje koliko su loši procenti šuta i jednih i drugih. Igrači Zvezde su promašili čak 10 šuteva za tri poena u nizu. Za 17 i po poena su ubacili tek 16 poena. S druge strane, Bajern je iskoristio prednost pod koševima i dobar šuterski učinak Obsta. Ipak, ne može se izbeći komentar da su se obe ekipe mučile i da ne gledamo lepu košarku.

28:23 – Nastavljaju se Zvezdini problemi kada je u pozicionom napadu. Jago na pleju nema kreaciju i ne pronalazi dobra rešenja. Uostalom 11 poena su dali u prva dva i po minuta posle tranzicije, a u narednih skoro 15 minuta su jedva došli do 12 poena. Šut za tri ne ide uopšte (3/14).

25:21 – Zvezda je bila bez poena čak 5 minuta i 47 sekundi i konačno je to prekinuo Gilespi. Ipak, na drugoj strani se raspucao Obst sa svojom trećom trojkom iz isto toliko pokušaja. Bilo je i alej-up zakucavanje Brankovića.

I četvrtina

20:19 – Bajern je napravio seriju 10:0, a Zvezda nije postigla koš u poslednja 4 minuta prve četvrtine i došlo je do rezultatskog preokreta. Obst je pogodio 2 trojke, a Buker postigao već 8 poena. Zvezdin napad je stao, nema praviš rešenja.

13:19 – Uspeo je da se konsoliduje Bajern posle tajm-auta, pronašao je način da prosledi loptu do Bukera i Ibake pod košem. Igrači Zvezde su tu u podređenom položaju i to se odrazilo na postignute poene.

4:11 – Fantastičan početak crveno-belih predvođenih Smartom sa 5 postignutih poena i Mitrovićem sa 4. I sve to za manje od dva i po minuta zbog čega je Pablo Laso morao već da traži tajm-aut.