ROKAS GIEDRAITIS kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Emporio Armani Olimpija Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 24.11.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Emporio Armani Milano
Rokas Gedraitis igra fantastično u Milanu, Foto: MN press

Nejpir odigrao kao da se vraća u Beograd: Od savršene igre do igre nerava, ali Zvezda nosi pobedu kući

Uspela je Crvena zvezda, nekako! Adam Hanga je, na kraju, bio heroj pobede nad Olimpijom u Milanu 76:62, ukradenom loptom i košem iz teške pozicije koji je prelomio meč na manje od 3 minuta do kraja.

Igrali su se crveno-beli sa živcima svojih navijača po ko zna koji put ove sezone. Odigrali su skoro pa savršeno prvo poluvreme, a onda se kockali u drugom, i to ozbiljno.

Na kraju je Gedraitis posle asistencije Teodosića dao koš uz faul na minut i po do kraja, Bolomboj lupio rampu Holu i Teodosić je trojkom stavio tačku.

Važna pobeda je nekako izvojevana, možda na neki način i nadoknađen onaj kiks protiv Asvela od pre dva dana. Zbog toga su crveno-beli i dalje ostali u igri za plej-in.

Odličan kraj prve i fenomenalna druga četvrtina na krilima Gedraitisa doneli su veliku prednost, koja je u jednom trenutku bila i 18 poena.

Ipak, ulazak u drugo poluvreme je bio vrlo loš, pre svega napadački, što je kažnjeno serijom domaćina kojom se potpuno vratio u meč. I tada je krenula igra nerava, Zvezda je nekako uspevala da održi prednost između 8 i 10 poena.

Može umnogome na tome da “zahvali” i Šabazu Nejpiru, svom doskorašnjem saigraču. Amerikanac je, da li u želji ili zbog nečeg drugog, ali potpuno sagore i podbacio. Maltene je promašio sve što je šutnuo (1/4 za 2 i 1/6 za tri), da bi meč završio sa tek 6 poena.

Rokas Gedraitis je odigrao fenomenalnu utakmicu sa 22 poena, 6 skokova, 2 ukradene lopte. Bilo ga je svuda na terenu, i ofanzivno i defanzivno, pogotovo u prvom poluvremenu. Samo je još Bolomboj bio dvocifren sa 14 poena i 6 skokova. Teodosić je ubacio 2 važne trojke iako ga šut nije služio (2/10 iz igre).

Jedina loša stvar jeste povreda Nedovića koji je odlično počeo meč sa 8 poena, ali je posle udarca koji je dobio od Hajnsa morao na klupu i nije uspeo da se vrati. Ni Tobi se nije vraćao posle nezgodnog pada na leđa.

U redovima Olimpije je Pojtres bio najbolji sa 12 poena, a Bortolani je uspeo da postigne 14.

Naredni meč Zvezda igra u Beogradu protiv Baskonije u četvrtak.

Uživo

58:66 – Pogodio je Teodosić mnogo važnu trojku, i Zvezda je imala još 2 napada nakon toga da sačuva dvocifrenu prednost, ali nisu dobro sprovedeni u delu. Zato sada domaćin može da uvede meč u dramu.

54:63 – Evo mini serije crveno-belih 4:0. Koš Hange iz izuzetno teške pozicije, pa onda odlična asistencija za Gedraitisa. Podsetilo je ovo na igru iz prvog poluvremena. Mogu li crveno-beli da prelome utakmicu, tako malo im fali.

52:59 – Opet serija domaćih na startu četvrtine i sada je razlika tek 7 poena. Mora nešto da se menja u Zvezdinoj igri, sa Jagom na pleju napad uopšte ne funkcioniše, Hajns je uspeo prilično da neutrališe Bolomboja.

III četvrtina

47:57 – Nije uspela Zvezda u poslednjem napadu, ni iz 2 pokušaja, da poentira. Jasno je da se pojavio problem u napadu, teže se pronalaze prava rešenja i dolazi do pozicija za šut. Domaćin se, pak malo više razigrao, sreća je da Nejpira ne ide šut i uopšteno je indisponiran na terenu. Predstoji odlučujućih 10 minuta.

42:54 – Morao je Teodosić da izađe napolje i dobra odluka Sferopulosa da ga ohladi. Hteo je da preuzme odgovornost, promašio nekoliko šuteva u nizu. Srećom po Zvezdu to nije toliko kažnjeno poenima Milana. Ipak, crveno-beli su tek na 2 poena iz igre za skoro 7 minuta.

40:47 – Sve ono što su radili dobro igrači Zvezde u prvom poluvremenu, ne rade na početku drugog. Dozvolili su seriju 9:0 domaćih za manje od 3 minuta. Meli je pogodio trojku, potom poeni Pojtresa, lakše dolaze do samog koša domaći. Odbrana nije agresivna dovoljno, dok u napadu je došlo do problema u protoku lopte i kretnji igrača.

II četvrtina

31:47 – Odlično poluvreme Crvene zvezde koje je monstruoznim zakucavanjem zaključio Bolomboj. Izuzetna odbrana pre svega i šteta što sredinom ove četvrtine to nije iskorišćeno u potpunosti, jer bi razlika bila još veća. Crveno-beli su potpuno nadskočili rivala, imaju čak 6 ofanzivnih skokova i 20 ukupno. Imaju i 10 asistencija, uz solidan šut za 3 (4/9).

Jedina senka na ovih 20 minuta je što je definitivno ostala bez Nedovića. Vratio se u jednom trenutku, ali je izašao posle samo nekoliko sekundi držeći se za stomak.

NICOLO MELLI Nikolo Meli kosarkas Emporio Armani Olimpija Milano na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Stark Beogradska arena, Beograd 24.11.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Emporio Armani Milano

22:37 – Čuda sada pravi po terenu Gedraitis. Svuda ga ima, i na skoku i u prodorima do samog koša, nanizao je 5 uzastopnih poena i već ima 13 na svom kontu. Stigao je u odbrani i da lupi ramu Tonutu. Prvu trojku za Olimpiju je ubacio Bortolani.

17:30 – Uh kakva šteta što ova agresivnost na lopti i ukradene lopte nisu završene poenima. Hteli su brzo u tranziciji da to završe, ali su previše žurili igrači Zvezde. Ipak, sve pohvale za odbranu koja deluje možda i najbolje od početka sezone. Bukvalno igrači Milana jedva uspevaju da prime dodavanje.

17:28 – Kako je Teodosić sada pronašao potpuno samog Davidovca u ćošku. Celu odbranu je izbacio iskusni plejmejker, a Davidovac pogodio trojku broj 4 za Zvezdu. Crveno-beli su uspeli da odu na dvocfifrenu prednost. Još više raduje tečna igra u napadu i odlična preuzimanja u odbrani uz visoku dozu agresije.

I četvrtina

15:23 – Fantastična završnica crveno-belih, tri trojke su pogodili zaredom (2 Gedraitis i 1 Hanga) uz odličnu odbranu. Nejpir je maltene potpuno zaustavljen, neutralisani su i ostali. Olimpija nije pogodila nijedan šut za tri poena.

13:14 – Gotovo neverovatna situacija sada. U minut su trojica igrača Zvezde doživeli povrede u duelima sa Kajlom Hajnsom. Najpre se Mitrović sudario glavama i otišao na klupu, potom je došlo i do duela s Nedovićem koji je takođe morao napolje i na kraju je Tobi preleteo preko njega i pao na leđa. I on je morao na klupu.

11:10 – Pojtres je trenutno najveća pretnja po koš Zvezde, popustili su u dva navrata u odbrani i dozvolili da lako lopta dođe do njega. Već je upisao 6 poena. Interesantno Zvezda je i dalje bez šuta za 3 poena.

6:6 – Zvezda odlična u odbrani, iznenadio je Sferopulos sa Daliborom Ilićem u startnoj petorci. Crveno-beli u napadu se oslanjaju na Bolomboja (4 poena). Jasan je plan da se iskoristi njegova prednost pod košem, ali na drugoj strani Pojtres dobro uzvraća.