, basketball player of Bayern, at the Euroleague match against Partizan Belgrade, at Belgrade Stark Arena. Belgrade, 08.02.2024. photo: Nebojsa Parausic / MN Press BASKETBALL, EUROLEAGUE, PARTIZAN, BAYERN MUNICH

Nema kraja crnom nizu Partizana: Trojka sekund pre kraja presudila, peti poraz zaredom crno-belih

Kakva tragedija Partizana i peti poraz u nizu. Silven Fransisko je pogodio trojku za pobedu Bajerna 79:78 preko Frenka Kaminskog sekund pre kraja.

Neverovatan poraz crno-belih, najdramatičniji ove sezone i to kad mu vreme nije. Prosuli su crno-beli vođstvo od 4 poena u poslednjih 30 sekundi. Na +2 nisu iskoristili napad i rešili su da brane poslednji napad Bajerna, došlo je do preuzimanja i Kaminski je završio kao čuvar Fransiska.

Francuz je čekao i tražio poziciju i našao ju je i pogodio šut za tri poena na bukvalno 1,1 sekund do kraja. Toliko je ostalo crno-belima da probaju da izvedu čudo, Obradović je nacrtao akcije na tajm-autu. Lopta je išla na Pantera koji je šutirao, lopta je igrala na obruču da bi je na kraju dirnuo i Kaboklo i prikucao, ali vreme je isteklo.

– Tražio sam način za prodor da dođemo do produžetka. Ali kada sam video da me je Kaminski preuzeo rekao sam u sebi da ću probati da šutnem trojku, pa ako uspem da pogodom onda super i uspeo sam – rekao je Fransisko posle meča.

Partizan je propustio šansu da reši meč u trećoj četvrtini kada je stigao do 10 poena prednosti i to u dva navrata. Od tog momenta počeli su da se muče crno-beli u napadu, maltene nisu imali nikakvu priliku za lake poene.

– Šta da kažem?! Imali smo utakmicu u našim rukama. Nismo uspeli – rekao je Željko Obradović posle meča.

Dok je borbenost i igra u odbrani bila na odličnom nivou do samog kraja, dotle je u napadu bilo sve teže doći do poena. Uglavnom se sve svodilo na neke individualne akcije ili teškom mukom izborene koševe. Ipak, prednost od 4-6 poena se nekako održavala u tokom većeg dela poslednje deonice.

Pablo Laso je odlučio da u drugom poluvremenu konce igre svog tima prepusti Fransisku, koji je u prvom poluvremenu maltene bio na marginama (samo 2 poena). I to mu se na kraju isplatilo, ne samo zbog ove trojke na kraju, već i zbog toga što je francuski plejmejker bio taj koji je dirigovao igrom Bavaraca.

Između ostalog nije ovo bila jedina trojka koju je pogodio, pogodio je i na 2 i po minuta pre kraja kada su Bavarci smanjili i došli do 72:72. Ipak, tada je Doužer sa četiri uzastopna poena. Potom je posle slobodnih bacanja Ibake dobro proigrao i Kaminskog za 78:74. Ali naredni napad nisu iskoristili crno-beli, dok je Bajern iskoristio oba u poslednjih 45 sekundi.

Nedostajali su poeni Kaminskog u drugom poluvremenu (samo 2) koji je postigao 4 trojke i doneo Partizanu vođstvo u finišu prvog poluvremena. Takođe, i poeni Nanelija koji je nestao posle uvodnih minuta treće četvrtine.

Kevin Panter je postigao 22 poena, Kaminski je ubacio 14 (12 u prvom poluvremenu) uz 7 skokova. Po 10 su dali Doužer i Naneli. U ekipi Bajerna najefikasniji je na kraju bio čovek koji je ubacio odlučujuću trojku. Iako je na poluvremenu imao tek 2 poena, na kraju je stigao do čak 20. Manje od njega su dali Ibaka 14 i Edvards 11.

Uživo:

IV četvrtina

76:72 – Čekali su navijači Partizana Pi Džeja Doužera ceo meč i dočekali su ga u pravom momentu. Četiri njegova uzastopna poena na minut i po do kraja. Velike zasluge idu i Kaminskog koji se pored Ibake izborio za jednu loptu u napadu, a potom odigrao i dobru odbranu. Obradović je tražio od svojih igrača da svi sve preuzimaju u odbrani u poslednja dva minuta.

72:72 – Serija Bajerna 7:2 koju je sproveo odlični u drugom poluvremenu Fransisko. Francuz je ubacio 5 poena u nizu, od čega jednu trojku sa 8 metara, a onda i asistirao Ibaki za lake poene. Željko Obradović je zbog toga tražio tajm-aut. Ulazimo u poslednja dva minuta utakmice.

70:65 – Kevin Panter je taj koji je preuzeo odgovornost i završava napade kao što se i očekuje. Pogodio je dva puta sa poludistance da održi vođstvo crno-belih. Zanimljivo Laso na klupi drži najboljeg strelca Edvardsa i konce igre Bajerna je prepustio Fransisku. Rovovska je bitka, teško se dolazi do pozicija za šut, a laki poeni su misaona imenica.

65:59 – Morao je Obradović da vrati na teren Jaramaza i Pantera jer napad nije funkcionisao sa Doužerom i Avramovićem. Bili su skoro tri minuta crno-beli bez poena, mada na drugoj strani su odličnom odbranom sačuvali i svoj koš. Jaramaz je prekinuo taj post košem uz faul Obsta.

III četvrtina

63:59 – Loše su finiširali crno-beli treću četvrtinu nakon što su stigli do 10 razlike. Četiri napada u nizu su loše odigrali i nisu poentirali, što su gosti iskoristili za brzu tranziciju i preko Fransiska stizali do lakih poena.

59:51 – Mogli bi crno-beli da naprave seriju i zalihu tokom ove treće četvrtine. Igraju bolje od protivnika, razleteli su se po terenu, pre svih Jaramaz. Naneli je pogodio novu trojku za najveće vođstvo Partizana od početka meča.

52:47 – Kaminski je promašio prvi šut za tri poena, ali je zato Panter pogodio novu trojku sa 8 metara. Pet njegovih uzastopnih poena. Jaramazova energija daje snagu Partizanu na obe strane terena, zbog toga je Bajern izgubio već 2 lopte.

II četvrtina

45:41 – Frenk Kaminski je igrač preokreta u igri Partizana! Četiri trojke iz četiri pokušaja američkog centra. Fantastičan je od kako je ušao početkom druge četvrtine i raspalio je Grobare sa tri uzastopne trojke.

37:37 – Kaminski je pogodio svoju drugu trojku i digao publiku na noge. Ipak, kao iznenađenje za crno-bele je iskočio hrvatski reprezentativac iz Bajerna Branković. Zbog tri faula Ibake je dobio veću minutažu i to koristi odlično. Njegov skok u napadu i već 9 postignutih poena su problem za koji crno-beli još nisu n našli rešenje.

33:33 – Pojačala se Partizanova agresivnost u odbrani ulaskom Jaramaza, Avramovića i Ponitke. Samo mora da nekako neutrališu skok u napadu gostima, dobijaju previše tzv. drugih napada. Avramović i Kaminski su pogodili dve trojke u nizu i naterali Lasa na novi tajm-aut.

I četvrtina

23:26 – U vođstvu je Bajern posle 10 minuta. Crno-beli u finišu prve deonice su ponovo ispoljili boljku koja ih muči cele sezone – skok u odbrani. Danko Branković je ulaskom na teren zadao mnogo problema Partizanu pod košem, pa je Obradović posegnuo za Koprivicom.

16:21 – Ne samo da maltene bez greške šutiraju trojke gosti (5/9) nego su i napravili seriju 10:2 zbog čega je Željko Obradović morao da traži tajm-aut. Edvards je već ubacio 8 poena, a Vajler-Beb ubacio 2 trojke. Kod Partizana Panter i Naneli imaju po 5 poena.

14:14 – Posle serije trojki Bajerna Partizan je odgovorio serijom 6:0 koju je svojom drugom trojkom prekinuo Karsen Edvards.

8:5 – Trojkama otvaraju crno-beli utakmicu, prvo Naneli pa Panter sa 8 metara. Međutim, jednu je vratio Nik Vajler-Beb. I dva ofanzivna skoka Partizana posle kojih je poentirao Kaboklo.