TYRIQUE JONES Tajrik Dzons, kosarkas Partizana, na prijateljskoj utakmici protiv Pariza, u hali 3 Beogradskog sajma. Beograd, 15.09.2024. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, Partizan, Pariz

Novi Partizan, stari poraz: Crno-beli vodili 35 minuta, pa pali na otvaranju Evrolige

Košarkaši Partizana poraženi su od Baskonije u prvom kolu Evrolige sa 88:82 u zanimljivom meču odigranom u Vitoriji. Blistao je centar Tajrik Džons sa 22 poena, Brendan Dejvis je dodao 20, ali ni to nije bilo dovoljno da se sezona otvori na najlepši način.

– Imali smo nekoliko važnih šuteva u odlučujućim trenucima koje nismo pogodili. Da biste pobedili ovde, morate da budete skoncentrisani. To je naš problem, ali čestitke Baskoniji na pobedi – poručio je krartko posle meča Željko Obradović.

Prvo poluvreme u potpunosti su obeležili centri u redovima crno-belih. Tajrik Džons i iskusni Brendan Dejvis su već na pauzu otišli sa dvocifrenim učinkom, mada je ceo tim odigrao izuzetnu ulogu. Rezultat svega je bilo šest poena razlike(38:32) uz nekoliko zakucavanja koja su utišala publiku u Vitoriji.

I Bonga je imao dobru ulogu s klupe sredinom druge četvrtine, posebno u odbrani kada je “zategao” malo situaciju pod košem, a Vanja Marinković je ubacivao poene kada je bilo potrebno za prednost koja se održavala. Na drugoj strani, Hauard je s deset poena držao Baskoniju u igri, ali podrške nije bilo.

Domaćin je furiozno ušao u treću deonicu i napravio seriju od 7:0 kojom je prišao na minus dva (39:41), ali je Partizan i u toj situaciji našao nekoliko dobrih rešenja. Boldvin je dvojkom doneo izjednačenje Baskoniji (54:54), ali su Bonga i Lundberg trojkama opet utišali publiku.

Partizan je uspeo nekako da iskontroliše dešavanja u finišu iako je napravio nekoliko grešaka pa je u poslednju deonicu ušao sa poenom prednosti – 60:59.

Baskonija je u četvrtoj četvrtini odigrala najbolju sekvencu, Moneke i Sedekerskis su se probudili, pa je domaćin u poslednjih pet minuta ušao sa tri poena razlike i realnim šansama za trijumf (75:72). Popustila je nastavku i odbrana crno-belih, pa je i to kumovalo ovom porazu.

Teško je Partizan dolazio do poena u završnici utakmice, a trojka Luvavua dva minuta i 16 sekundi pre kraja za 78:74 bila je detalj koji je faktički odlučio ovu utakmicu. Tim Željka Obradovića je prosto nestao sa parketa, što je domaćinu olakšalo posao i omogućilo pobedu na otvaranju evroligaške sezone.

Partizan na ovom meču nije mogao da računa na povređenog Ajzeju Majka, kao i Dvejna Vašingtona koji je otišao u SAD pre nekoliko dana. U igru na ovoj utakmici nisu ulazili ni Aleksej Pokuševski, Balša Koprivica, Mario Nakić i Arijan Lakić.

Šta je odlučilo?

Loša odbrana Partizana u drugom poluvremenu kada je primio čak 56 poena. I trojka o tablu Trenta Foresta na polovini četvrte četvrtine za prvo vođstvo Baskonije u drugom poluvremenu (73:72). Videlo se posle toga da nema povratka za crno-bele.

Strelci

Tajrik Džons bio je najefikasniji u Partizanu i na utakmici sa 22 poena, Brendon Dejvis dao je 20, kapiten Vanja Marinković 11, a Ife Lundberg 10.

Na drugoj strani, Markus Hauard je bio najefikasniji u Baskoniji sa 17 poena, bivši igrač Mege Timoti Luvavu ubacio je 15, Tadas Sedekerskis 14, Čima Moneke 13, a Trent Forest 10.

Šta dalje?

Crno-bele u sledećem kolu Evrolige očekuje još jedno gostovanje protiv Reala u Madridu 10. oktobra u 20.45 časova. Pre toga, crno-beli igraju u nedelju sa Cibonom u ABA ligi.

Tok utakmice:

IV ČETVRTINA

88:82 – Kraj utakmice i pobeda Baskonije! Partizan je upisao poraz na startu Evrolige u Vitoriji, iako je na poluvremenu vodio sa šest poena razlike i igrao solidno. Sjajni su bili Tajrik Džons i Brendon Dejvis, ali sve je bilo džabe.

75:74 – Baskonija je napravila novu mini-seriju od 8:1, ali je Lundberg uspeo nekako da poentira konačno iz reketa i smanji razliku. Napeto je u Vitoriji, do kraja utakmcie je ostalo oko tri minuta.

75:72 – Trojka o tablu Foresta za prvo vođstvo Baskonije u drugom poluvremenu (73:72). Ušli su domaći u seriju na polovini poslednje deonice gde imaju tri poena prednosti. Partizan mora pod hitno da “izmisli” neke poene u napadu.

64:69 – Nova sjajna mini-rola crno-belih! Vaja Marinković je ubacio trojku za vođstvo, a zatim posle dobre odbrane u kontri i Tajrik Džons opet zakucao za +5. Centar crno-belih ima čak 21 poen. Dominator.

III ČETVRTINA

61:60 Kraj treće deonice! Partizan je izgubio četiri lopte u ovoj četvrtini (ukupno sedam), ali je uspeo nekako da sačuva prednost. Domaćin je odigrao bolje i rešio deonicu u svoju korist sa 27:22, pa ćemo gledati zanimljivu završnicu ove utakmice u poslednjihdeset minuta.

54:60 – Boldvin se razigrao i dvojkom doneo izjednačenje Baskoniji (54:54). Probudila se domaća publika, ali su Bonga i Lundberg efektnim trojkama opet utišali Baskiju. Laso traži tajm-aut do kraja je ostalo oko dva minuta.

48:54 – Lundberg je trojkom vratio pet poena prednosti crno-belima (46:41), ali je na drugoj strani uzvratio Litvanac Sedikerskis smanjio na 46:48. Ali, crno-beli uspevaju da pronađu rešenja u napadu i održavaju prednost od šest poena.

39:41 – Loš start drugog dela za crno-bele. Moneke je ubacio prvi koš iz igre, a Baskonija za nepuna dva minuta napravila seriju od 7:0 i naterala Obradovića da traži tajm-aut.

II ČETVRTINA

32:38Kraj prvog poluvremena! Sjajnog poluvremena za crno-bele koji vode sa šest poena prednosti. Brendan Dejvis ima 11, a Tajrik Džons 10 poena. Samo treba popraviti skok malo jer je Baskonija dominantnija pod koševima, ali za sada odlična partija.

32:36 – Sve se u ovim trenucima vrti u igri Partizana oko Brendana Dejvisa koji je najefikasniji sa 11 poena, a priključio se i Bonga trojkom pa crno-beli u finiš prvog dela ulaze sa četiri poena ralzike.

27:30 – BrendanDejvis je ubacio trojku, a zatim i odlična odbrana Bonge i kontra posle koje je Dejvis opet fauliran. Partizan odlično igra u ovim trenucima, a Baskoniji je dobro došao TV tajm-aut da proba da se sabere. Imaće Dejvis dva penala posle pauze.

25:27 – Uvodne minute u drugoj četvrtini obeležio je Tajrik Džons sa čak tri zakucavanja. Pogledajte jedno od najatraktivnijih na pas prezimenjaka Karlika, a crno-beli deluju solidno na terenu za sada posebno u odbrani.

I ČETVRTINA

16:17 – Dobra prva deonica za crno-bele, koji vode posle uvodnih 10 minuta igre, ali su opet ispoljili staru boljku i primili koš u poslednjoj sekundi. Neverovatno… Kamar Boldvin je pogodio sa zvukom sirene, a kod crno-belih najbolji je bio Vanja Marinković sa šest poena.

9:13 – Dve vezane trojke Partizana, koji je posle serije od 10:0 napravio veliki preokret i poveo. Baskonija nije iskoristila četiri vezana napada, gomilaju domaćini izgubljene lopte i to se vidi na semaforu.

9:5 – Ljutio se Čima Moneke tvrdeći da je bio fauliran, a Partizn je u kontri preko Karlika Džonsa smanjio rezultat. Prošla je polovina prve četvrtine pa imamo prvi TV tajm-aut.

6:1 – Nije se Partizan proslavio na startu, nije uspeo da ubaci koš iz igre, a Luvavu se raspucao na drugoj stzrani pa domaćin od starta vodi i nameće svoj ritam.