JAMES NUNNALLY Dzejms Naneli, kosarkas Partizana, na utakmici Evrolige protiv Valensije, u Beogradskoj Stark areni. Beograd, 01.12.2022. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, Euroleague, Partizan, Valensija
Džejms Naneli i Kris Džouns na prošlogodišnjem meču Partizana i Valensije, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Obradović podmazao Parni valjak koji je samleo i Valensiju: Čelična odbrana za petu pobedu u nizu

Naštimovao je Željko Obradović “Parni valjak” i sad je nezaustavljiv. Neka kraja seriji pobeda Partizana, koji je predvođen Zekom Ledejom sa 14 poena i Kevinom Panterom sa 13 uz 9 skokova slavio u Valensiji 72:67.

Tražio je Obradović pre nešto manje od dve nedelje, tačnije poručio da je neophodno da njegovi igrači počnu da pobeđuju u gostima i oni su ga poslušali. Druga pobeda u nizu na strani, a ukupno 5. zaredom u Evroligi.

Imaju crno-beli i Džejmsa Nanelija (14 poena) koji je pogađao kad je trebalo i koji je na kraju presudio svojom odbranom. Ukrao je na tridesetak sekundi loptu i položio je u koš za nedostižnih 6 poena prednosti.

Šampion ABA lige je sada u vrhu tabele, rame uz rame sa Makabijem i Monakom na četvrtoj poziciji.

Čelične odbrane

Kakav je to meč bio, bila je borba ne za svaki koš, nego za svaki pedalj terena. Igrači obe ekipe su morali da proliju krv i znoj da bi probacili loptu kroz obruč. Što bi pesnici ili istoričari rekli – prsa u prsa.

Dovoljno govori i to da nijedan tim nije uspeo ni u jednom trenutku da stekne dvocifrenu prednost. Imao je Partizan nekoliko prilika za to, možda bi time i ranije prelomio meč, ali nije uspevao.

Kad god bi napravili osetniju razliku domaćin bi se preko Džounsa i Robertsona vraćao u meč. Omogućivali su to i igrači u crno-belim dresovima koji su opet dozvoljavali protivniku mnogo ofanzivnih skokova i takozvanih ekstra napada.

Ali ovog puta se beogradskom timu to nije obilo o glavu kao u nekim utakmicama s početka sezone.

Tačku na meč je stavio Alen Smailagić sa linije penala i onda sa ukradenom loptom u odbrani.

Kod Valensije su se poenterski istakli Džouns sa 14 i Robertson sa 12. Stefan Jović je upisao 3 poena, 3 skoka i asistenciju.

Uživo:

IV četvrtina

61:64 – Opet je olako ispustio prednost Partizan, a teško je do nje došao. Dve trojke zaredom Valensije, pa onda koš uz faul za Džounsa. Ipak, pogađa Smailagić izuzetno važnu trojku. Međutim, ozbiljne probleme u drugom poluvremenu imaju crno-beli sa građenjem koša. Valensija ima čak 16 ofanzivnih skokova, od toga možda čak 10 u drugom poluvremenu.

49:58 – Pi Džej Doužer sada radi ono što je Ledej u prošloj četvrtini. Opet su došli na +9, šteta samo što se ne koriste prilike da se ode na dvocifrenu prednost. Olako se takvi napadi propuštaju, pogotovo da se kazne neki promašaji zicera igrača Valensije. To bi moglo, čini se, u ovakvom razvoju situacije i da prelomi meč.

III četvrtina

44:51 – Kakva četvrtina Zeka Ledeja koji je svih svojih 12 poena na meču postigao u ovom periodu. Upravo zahvaljujući njemu crno-beli imaju prednost. Moglo je to i ubedljivije, da bude i dvocifreno, ali neke prilike nisu iskorišćene.

39:46 – U pravom trenutku je Naneli pogodio drugu trojku na utakmici, odmah potom je Panter ukrao loptu i izborio slobodna bacanja. Na terenu deluje kao da morate da se probijete kroz ring da bi došli do koša.

34:38 – Solidan početak crno-belih, čini se da su neutralisali u dosadašnjem toku Brendona Dejvisa. Ledej je postigao 5 poena u kratkom periodu.

II četvrtina

34:33 – Konfuzni napadi u poslednjem minutu, sudije su rešile da ne sude faulove i to je razbesnelo obojicu trenera. Žešće je reagovao Aleks Mumbru koji je dobio tehničku grešku, pa će drugi poluvreme početi slobodnim bacanjem za Partizan.

30:28 – Morao je Željko Obradović da zatraži tajmaut i upita svoje igrače “Na šta ovo liči”? Ispustili su crno-beli vođstvo, počeli su da gube lopte i daju lake poene protivniku. Prvi put na ovom meču je Valensija povela posle serije 11:2.

19:26 – Kao što rekosmo, izuzetno neefikasan meč, što se vidi i po prvih pet minuta druge četvrtine. Domaći su postigli 5, a crno-beli 7 poena.

I četvrtina

14:19 – Drži prednost Partizan, tri trojke je pogodio u 1. deonici. Dobro kontroliše skok za sada i imas samo 2 izgubljene lopte. Utisak je da obe ekiče igraju izuzetno čvrste odbrane i da će ovo biti meč na mali broj poena.

8:12 – Serija Partizana 6:2 za odlazak na televizijski tajm-aut. Doužer je pogodio trojku. Utakmica je nastavljena posle incidenta na tribinama.

Incidenti na tribinama. Policija je upala među navijače Partizana i tuče ih. Za sada nije poznato zašto, javlja komentator “Sport kluba”. Zbog toga je meč trenutno u prekidu.

4:7 – Mali broj poena na početku meča, što samo najavljuje žestoku i čvrstu borbu. Tvrde odbrane na obe strane.