ZELIMIR OBRADOVIC ZELJKO trener, DANILO ANDJUSIC kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano
Željko Obradović grli Danila Anđušića, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Obradovićev “specijalni tretman” za podizanje Jaramaza i Anđušića: Ovim potezima je “oživeo” ključne igrače preokreta

Košarkaši Partizana priredili su u četvrtak uveče košarkaškoj Evropi još jedan spektakl. U jednoj od najboljih utakmica sezone u Evroligi, crno-beli su napravili preokret sezone. Nakon što su gubili 15 razlike na 15 minuta do kraja uspeli su da u narednih 10 skroz preokrenu i pobede.

Pričaće dugo, ne samo srpska, već i evropska javnost, o neverovatnoj odbrani koju su zaigrali igrači Partizana od 5 minuta pre kraja treće četvrtine. Pričaće se o seriji 31:4 i tome da je Partizan dobio poslednjih 15 minuta utakmice sa 37:9.

Jesu pogađali Panter, Naneli i pre svega Zek Ledej koji se razigrao i razbudio, te pogađao važne šuteve, kao i Doužer, ali dva momka su odigrala možda i ključnu ulogu u tim trenucima. To su bili Ognjen Jaramaz i Danilo Anđušić.

Jaramaz nadoknadio Aleksu

Upravo su njih dvojica bili i kritikovani od strane navijača, pa i košarkaške javnosti u prethodnom periodu. To se posebno odnosi na Jaramaza koji sve do prethodne večeri nije donosio ono što se od njega očekivalo. Uostalom, na prethodnom meču protiv Monaka, nije proveo ni sekund na terenu.

MAODO LO Maodo Lo kosarskas Olimpija Armani Milano protiv OGNJEN JARAMAZ kosarkas Partizana na utakmici Evrolige izmedju Partizana Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas
Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano

Njega je i apostrofirao na konferenciji za medije Željko Obradović po završetku utakmice.

– Ponovo apostrofirati Kevina koji je imao fenomenalne brojke, Džejmsu koji je odigrao neverovatno pametno, ali bih se ja okrenuo Jaramazu, Anđušić je neverovatno pomogao, Smajli i Bruno koji su bili opterećeni faulovima, gde nije lako igrati uz četiri faula – rekao je Obradović na konferenciji.

Idealno je Jaramaz zamenio Aleksu Avramovića koji je već na početku utakmice doživeo tešku povredu.

Međutim, ono što smo mogli da vidimo je i koliko je važna uloga trenera u tome da se igrači, koji se nalaze u lošoj formi ili trenutku, “vrate u život”.

Jaramaz je na parket ušao tek na 2 minuta pre kraja druge četvrtine. U poslednjem napadu Partizana u prvom poluvremenu je promašio otvoren šut za tri poena. Posledica je to nesigurnosti i manjka samopouzdanja, ali tada je na scenu stupio Obradović.

Zagrljaj pretvorio Jaramaza u Avramovića

Istog trenutka kad je označen kraj prvog poluvremene je dotrčao prvo do Jaramaza i zagrlio ga. Tako mu je pokazao koliko poverenja ima u njega, da je uradio sve košarkaški i da nije napravio nikakvu grešku.

Zato ga je ostavio u petorci na početku drugog poluvremena i vratio na teren kad je Partizan stigao do 65:64. Jaramazova energija i požrtvovanost, jurnjava za Šildsom i Loom su bile glavne cigle u “kineskom zidu” oko koša Partizana.

Sa njim na terenu Partizan je bio na +11, što je posle Ledeja najviše u celom timu. A imajte u vidu da je meč završio sa 0 poena (0/1 za dva i 0/1 za tri), 2 skoka, 2 asistencije i 3 napravljena faula.

Anđušić stavio tačku na i

Na istom nivou je bio i Danilo Anđušić, koji je takođe bio tema kritika. Pre svega što nije doprinosio poenterski kao što se očekivalo. Nije ni u četvrtak na taj način bio istaknut, ali pogodio je trojku kojom je stavio tačku na meč.

Njegova agresivnost u odbrani je bila od izuzetne važnosti i koristi. Njegov indeks korisnosti je bio 2, a odnos +/- sa njim na terenu je bio +10 u korist Partizana. Toliko je odigrao veliku i važnu ulogu.

Znao je to i Obradović koji je na kraju meča zagrlio i izljubio Anđušića.