kosarkas reprezentacije Srbije na prijateljskoj utakmici protiv Japana u hali Beogradska arena, Beograd 21.07.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Srbija, Japan, Friendly match
Radost klupe Orlova (Foto: MN press)

Košarka

Orlovi pobedili Japan, ali primili “stotku”: Da li je Pešić uvideo koga da otpiše za Olimpijske igre?

Muška košarkaška reprezentacija Srbije slavila je u pretposlednjoj proveri pred polazak na Olimpijske igre u Parizu. Orlovi su savladali Japance u Areni sa 119:100, uz velike defanzivne probleme i lošu odbranu, koja je dozvolila protvniku da ubaci čak 20 trojki.

Srpski košarkaši su imali prednost tokom celog meča, a prvo poluvreme zavrešeno je u NBA stilu sa čak 111 ubačenih poena – 59:52 u korist našeg tima. Odbrana, očigledno, nije bila na nivou, a to se videlo u nekoliko navrata kada je i srpski selektor negodovao.

Uspeli su puleni Svetislava Pešića da dođu do najvećih 16 poena razlike sredinom druge četvrtine (44:28), ali su se do pauze i opustili, pa su se uporni i borbeni Japanci serijom od 11:2 vratili u meč i otišli na poluvreme sa podnošljivom razlikom.

Međutim, u nastavku je Srbija potpuno dominirala na parketu i nije dozvolila rivalu da se približi. Prednost srpskog tima rasla je iz minuta u minut, a u poslednju četvrtinu Orlovi su ušli sa 21 poenaom razlike (91:70). I opet se opustili toliko da je Pešić na 4,5 minuta pre kraja ušao u teren da traži odbranu.

Milutinov u prodoru (Foto: MN press)

Povratak Nikole Jovića

U reprezentaciji Srbije najefikasniji je bio Nikola Jokić sa 18 poena i šest asistencija, Filip Petrušev je dao 17, Bogdan Bogdanović 15 poena, Ognjen Dobrić 14, a Vasilije Micić 12. Prvi put je od okupljanja reprezentacije zaigrao i oporavljeni Nikola Jović, koji je za 14 minuta na parketu ubacio četiri poena.

Kod Japanaca se istakao Rui Hačimura sa 29 poena, Juki Kavamura je dao 12, a Juta Vatanabe 10.

Poslednju proveru pred put u Pariz reprezentacija Srbije ima u ponedeljak (sutra) od 20 časova protiv Grčke opet i Beogradskoj areni.

Posle te utakmice selektor Svetislav Pešić će preseći i doneti definitvnu odluku kojih 12 košarkaša će predstavljati Srbiju na Olimpijskim igrama u Parizu, a ona će biti saopštena u utorak ili sredu. Sigurno je, međutim, da je i ove večeri Pešić imao prilike da razmisli o pojedincima.