NIKOLA KALINIC, kosarkas Barselone, na utakmici Evrolige protiv Partizana, u Beogradskoj Stark Areni. Beograd, 17.10.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN Press Kosarka, Euroleague, Partizan, Barselona
Nikola Kalinić, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Ovo su čekali crno-beli: Kalinić uradio ogromnu stvar za Partizan, Nikolina spektakularna 4/4

Pobeda Efesa nad Bajernom u Istanbulu je bila dobra vest za Partizan u daljoj borbi za plej-in Evrolige. Još bolja je stigla iz Valensije gde je Barselona pobedila domaćina.

“Pivari”, iako su u prethodnom kolu poraženi od crno-belih u Beogradu, sada su takoreći odigrali za njih. Ostavili ih na pobedi više od minhenskog tima uz meč manje koji će Partizan odigrati u petak protiv Olimpije u Milanu.

Lučićevih 5/5 za tri poena

Više nego ubedljiv je bio Efes u duelu sa minhenskim timom 109:86 i tako sačuvao i svoje teorijske šanse za plej-in.

Meč je prelomila brutalna napadačka treća četvrtina domaćih koju su dobili 35:26 i tako stekli nedostižnu prednost. Predvodio ih je fantastični Šejn Larkin sa 28 poena. Pripomogli su mu i Klajburn sa 21 i Brajant i Tompson sa po 10.

Odličan meč za Bavarce je odigrao Vladimir Lučić, postigao 18 poena gađavši trojke 5/5. Na to je dodao i 3 skoka, 4 asistencije i jednu ukradenu loptu. Poen više od njega je postigao Karsen Edvards, a 15 poena je imao i Serž Ibaka.

Nesportski faul doneo pobedu Makabiju

Koliko je donekle dobra vest za Partizan bila pobeda Efesa, toliko je polovično dobra vest pobeda Makabija nad Žalgirisom 83:76.

Ovaj rezultat je takoreći otpisao litvanski tim iz dalje borbe za plej-in, ali je isto tako Makabi nastavio da beži crno-belima za minimum jednu pobedu (pod uslovom da pobede u Milanu).

Bilo je izuzetno neizvesno, a meč je praktično odlučen u poslednjem minutu. Na 62 sekunde pre kraja bilo je 76:76, ali onda Žalgiris nije postigao nijedan poen više. Butkevičijus je bio tragičar jer je napravio nesportski faul pri rezultatu 78:76 za Makabi.

Tako se “ponos Izraela” odlepio na 5 poena prednosti i naterao Trinkijerijev tim da srlja i promašuje.

Vejd Boldvin je postigao 16 poena, dok je 11 dao Blat, a po 10 su postigli Veb, Nibo i Kolson. Očekivano kod “zelene šume” Kinan Evans je bio najefikasniji sa 18 poena.

Kalinićeva ludačka četvrtina slomila Valensiju

Prava šansa da crno-beli ulete u Top10 Evrolige i steknu prednost nad možda najvećim konkurentom za plej-in se otvorila pobedom Barselone nad Valensijom

Ako crno-beli sutra pobede Olimpiju u Milanu imaju priliku da preteknu Valensiju po broju pobeda.

“Blaugrana” je napravila preokret u drugom poluvremenu, nadoknadila zaostatak od 5 poena i u poslednjoj četvrtini prelomila meč.

A najzaslužniji za to je bio Nikola Kalinić koji je postigao 11 od svojih 13 poena baš u poslednjih 10 minuta utakmice. Na to je dodao i 5 skokova, 4 asistencije i jednu ukradenu loptu.

Imao je u tome i pomoć bivšeg partizanovca Jana Veselog koji je bio najefikasniji sa 21 poenom. Laprovitola je dodao 13, a Parker 12.

Kod poražene Valensije 19 poena Odželeja, 14 Džounsa i 13 Inglisa. Stefan Jović nije bio u timu.

Fener naneo Realu tek šesti poraz, Olimpijakos bolji od Virtusa

Košarkaši Fenerbahčea pobedili su u gostima Real Madrid sa 89:79 (20:15, 23:18, 24:25, 22:21).

Fenerbahče je do pobede predvodio Najdžel Hejs-Dejvis sa 17 poena i 12 skokova, dok se kod Reala izdvojio Serhio Ljulj sa 17 poena. Fenerbahče je šesti sa 17 pobeda i 11 poraza, a Real je prvi na tabeli sa 22 pobede i šest poraza.

U narednom kolu, Fenerbahče će dočekati Valensiju, dok će Real gostovati Virtusu.

Olimpijakos je na svom parketu savladao Virtus sa 74:69 (21:22, 16:24, 20:5, 17:18).

Najbolji ko Olimijakosa bio je Kostas Papanikolau sa 16 poena i osam skokova.

Kod Virtusa bolji od ostalih bio je Tornike Šengelija sa 15 poena i šest skokova. Obe ekipe su na skoru od 17 pobeda i 11 poraza i nalaze se među ekipama od petog do sedmog mesta na tabeli.

Olimpijakos će u sledećem kolu dočekati Panatinaikos.