kosarkas Barselone na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Beogradska arena, Beograd 18.10.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Barselona
Panter rešio meč protiv Crvene zvezde, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Panterov hitac u Zvezdino srce: Barsa trojkama u produžetku nanela prvi poraz crveno-belima

Kevin Panter se surovo osvetio Crvenoj zvezdi. Bivši kapiten Partizana je trojkom na nešto manje od minut do kraja produžetka prelomio utakmicu. U Evroligi više nema neporaženih timova, jer je Barselona je slavila 98:94 u paklenoj atmosferi Beogradske arene.

Amerikanac koji je letos prešao u Barselonu ispostavio se kao ključna figura cele utakmice, jer je pogodio i važnu trojku na 10 sekundi pre kraja regularnih 40 minuta. Nakon toga je Jago dos Santos uspeo da prodorom donese izjednačenje, pa se otišlo u produžetak.

Barsine 4 trojke u produžetku

U dodatnih 5 minuta crveno-beli nisu imali odgovor za trojkaški rafal gostiju. Sa četiri trojke u nizu je Barselona ušla u produžetak (Panter, Parker, Laprovitola i na kraju Panter). Upravo trojka bivšeg igrača i Zvezde i Partizana na 53 sekunde (96:93) do kraja je se ispostavila kao presudna.

Crveno-beli nisu imali odgovor na odličnu odbranu gostiju u narednom napadu, pa je Nedović još napravio i faul u napadu. Usledila je dobra odbrana, Gedraitis krade loptu, koju mu Panter izbija u kontri. U nastavku akcije na nešto više od 7 sekundi do kraja fauliran je Jago. Pogodio je samo prvo slobodno bacanje, ali Bolomboj hvata skok, međutim, greši i daje loptu u ruke Panteru koji polaganjem u kontri rešava meč.

Bila je ovo sigurno jedna od najuzbudljivijih utakmica koje ćemo gledati ove sezone u Evroligi. Bez obzira na veliki broj poena na kraju, i jedni i drugi su za svaki koš morali da “iskrvare”, pogotovo u drugom poluvremenu.

Jago dao, Jago oduzeo

Moramo istaći da je Zvezdi egal u ovom meču omogućio ponovo izuzetan procenat šuta za tri poena (12/25). Međutim, stao je kad je bilo najpotrebnije, u završnici i potom u produžetku. Možemo reći da je “Jago dao, Jago oduzeo”, jer su crveno-beli preko njega stigli do +3 u produžetku i imali napad. Brazilac je hteo da bude meč viner, ali njegov šut za tri sa preko 10 metara je promašio ceo obruč.

kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Barselone u hali Beogradska arena, Beograd 18.10.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Barselona

Barselona je prvi tim ove sezone koji je u skoro svim parametrima bio bolji od šampiona ABA lige. Bili su bolji u skoku 31-30 (ofanzivni 9-7), imali više asistencija 23-14, više ukradenih lopti 13-5 i manje izgubljenih 11-17.

I njima je u poslednjoj četvrtini i u produžetku proradio šut za tri, pa su došli do 13 trojki iz 30 pokušaja. Prednjačio je u tome Kevin Panter sa 4 trojke iz 6 pokušaja, ukupno je postigao 26 poena i bio najefikasniji igrač meča.

Najbolji pojedinci

Još jedan bivši igrač Partizana, Jan Veseli, bio je izuzetan, on je pogotovo u prvom poluvremenu svojim šutevima s distance držao goste u priključku. Meč je završio sa 19 poena i 5 skokova. Dvocifren je bio i Parker sa 13, dok su po 11 dali Satoranski i Ernangomez.

U Crvenoj zvezdi je najbolji meč ove sezone odigrao Jago dos Santos koji nije imao ni neku minutažu u prethodnim duelima. Ubacio je 23 poena, dok je 19 dodao Nikola Kalinić. Bolomboj je dao 11 uz 7 skokova, a Daum 10 i 6 skokova.

Bio je ovo 12. uzastopni poraz srpskog kluba od Blaugrane, a poslednji trijumf je ostvaren još 2017.

Crvena zvezda u narednom kolu gostuje Realu u Madridu.