Finale Evrolige Real Madid vs Panatinaikos
Finale Evrolige Real Madid vs Panatinaikos;Foto: Beta (Andreas Gora/dpa via AP)

Evroliga

PAO posle 13 godina šampion Evrope: Ataman nastavlja da dominira Evroligom

Izuzetno finale Evrolige u Berlinu pred 10 hiljada uglavnom Panatinaikosovih navijača u “Uber areni” i pobeda Panatinaikosa rezultatom 95:80.

Apsolutno zasluženo ako pogledamo sa koliko su nadahnuća igrali večeras, više su želeli pobedu, igrali bolju odbranu i na kraju slavili svoju sedmu titulu šampiona Evrope u istoriji ovog takmičenja, dok je njihov trener treći put u pet godina osvojio naslov prvaka.

Izabranici Ergina Atamana odigrali su izuzetno dobro drugo poluvreme pre svega u odbrani, te pobedom vratili stari sjaj ovom košarkaškom gigantu. Tim Reala ugasio se napadački u drugom poluvremenu u kom su postigli samo 26 poena, a mnoge poznate ličnosti pratili su ovaj meč.

Kamere su snimile i reprezetativca Srbije Vasilija Micića koji je sedeo blizu košarkaške legende Skotija Pipena koji boravi već neko vreme u Evropi. Takođe, danas u toku dana Micić je sedeo na doručku sa Janisom Adetokumbomkoji od kraja NBA sezone na svakoj utakmici verno prati svog brata Kostasa.

U prvom poluvremenu igrači Reala izgledali su motivisanije, ali pre svega iskusnije od protivnika kome je trebalo čitavo poluvreme da se aktivira.

Takođe, tri brza faula za Kendrika Nana ulili su dodatnu sumnju u redove predstavnika iz Grčke, a Vinsent Poarije je još više poljuljao to sjajnim zakucavanjem.

Posle devet godina ponovo jedan na drugog

Ipak, pri kraju prvog poluvremena aktivirao se Kostas Slukas te približio ekipu na jednocifrenu razliku, a u jednom trenutku na početku druge četvrtine Madriđani su imali i +14. Na kraju prvih 20 minuta rezultat je bio 54:49, a pogodak Slukasa u poslednjoj sekundi dalo je snagu ekipi koju su pokazali u trećoj deonici.

Kostas Slukas i Serhio Rodrigez pre devet godina čuvali su jedan drugog na utakmici finala Evrolige između Reala i Olimpijakosa. Grk je tada igrao za velikog crveno-belog rivala, a posle skoro deceniju ova dva superstara ponovo su ukrstili koplja u najvećoj utakmici evropske košarke.

Nova ekipa u drugom poluvremenu

U drugom poluvremnu PAO je izgledao kao drugi tim u odnosu na prve dve četvrtine, malo poena i može se reći da su Grci konačno doveli Madriđane na svojn teren. Real je u trećoj deonici postigao samo sedam poena, a ona je završena rezultatom 64:61 za Panatinaikos.

Forsirao je Mateo iskusnu petorku sa Ljuljem, Fernandezom i Rodrigezom, ali to nije išlo na dobro. Sve veću prednost pravila je Grčka ekipa, a u jednom momentugotovo očigledna frustracija je bila vidljiva kod Madriđana. Ipak, iskusne sudije sa Beloševićem na čelu trija su uspele da poslože stvari na svoje mesto i uspostave dobar kriterijum.

Četvrta četvrtina protekla je u znaku Serhija Ljulja na jednoj strani i Kostasa Slukasa na drugoj, njih dvojica postizali su jednu za drugom trojkom. Ipak, dve situacije koje su prelomile meč u korist PAO-a jesu peti faul Kampaca, ali i trojka Mitoglua kojom je grčki tim otišao na +10 na dva ipo minuta do kraja meča.

Kostas Slukas 24 poena, Kendrik Nan je dodao 21, Lesor je imao 17 poena i 6 skokova. U Realu Musa 15 poena, Kampaco 12, po 8 su imali Hezonja, Rodrigez i Poarije, kao i onih 8 poena Endiaja na startu.

Kostas Slukas MVP finala

Grčki košarkaš Kostas Slukas proglašen je za najkorisnijeg igrača (MVP) finala Evrolige.

Nije imao promašaj iz igre šutirao je 6/6 i ostvario je indeks korisnosti 31.