Aleksa Avramović i Jaka Blažič; Foto: MN Press

ABA liga

Partizan ispisao istoriju ABA lige: Pao rekord koji se retko viđa i u NBA, a “eksirana” je i Cedevita

U “Štark areni” se ove večeri igrao meč 21. kola ABA lige između Partizana i Cedevita Olimpije, koji je ispisao istoriju ovog takmičenja. Crno-beli tim je slavio trijumf rezultatom 110:102 u meču koji će se pamtiti po tome što je oboren rekord regionalne lige po broju postignutih poena jedne ekipe u prvoj četvrtini.

Učinio je to Partizan, koji je u uvodnih 10 minuta postigao čak 42 poena. To je novi rekord tog takmičenja kada je reč o prvim deonicama. Ujedno i drugi najbolji učinak bilo kog tima u bilo kom kvartalu na jednoj utakmici ABA lige.

To je nešto što se zaista retko viđa, čak i na NBA parketima. Naravno, kada govorimo o vremenskom intervalu od 10 minuta, a ne 12 koliko traje četvrtina u najjačoj ligi sveta.

Inače, meču su prisustvovali fudbaleri Partizana na čelu sa trenerom Igorom Duljajem. Baš kao što su u subotu košarkaši crno-belog kluba bili gosti na stadionu u Humskoj u meču protiv pančevačkog Železničara.

Željko Obradović i Igor Duljaj; Foto: MN Press

Uraganski početak, pa pad i drama

Partizan jeste upisao novi trijumf, 15. ove sezone na Jadranu. To ga je uz šest poraza dovelo do druge pozicije. S tim da Budućnost ima meč manje. Ali, do njega je došao mnogo teže nego što je rekordan početak nagovestio.

U pomenutoj prvoj deonici je tim Željka Obradovića imao čak 18 poena prednosti. Potom u drugoj i +21, ali se na poluvreme otišlo sa rezultatom 70:57. Gosti iz Ljubljane se nisu predavali, a treći kvartal doneo je njihov razoran šut za tri poena, pre svih ruskog krila Šaškova.

Kako je vreme odmicalo, Partizan je bio u sve većem padu, a na početku poslednjeg perioda bilo je samo pet poena razlike (90:85). Držao se Partizan, probio “stotku”, ali je isto učinila i Cedevita Olimpija u poslednjem minutu.

Došli su “zmajčeki” do 104:102, ali je Partizan uspeo nekako da odbije i taj poslednji nalet, te upiše pobedu u derbiju Jadrana. Na kraju je ovo bio i “dupli” trijumf, pošto su crno-beli dobili meč sa osam poena razlike, što je više od četiri koliko je slovenački tim slavio u prvom delu sezone.