JAMES NUNNALLY Dzejms Naneli, kosarkas Partizana, na utakmici Evrolige protiv Bajerna, u Beogradskoj Starka areni. Beograd, 29.12.2022. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, Euroleague, Partizan, Bajern
Džejms Naneli i Isak Bonga na meču Partizan - Bajern prošle sezone, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Evroliga

Partizan izgubio od Bajerna, a bio u igri za pobedu do pola minuta do kraja: Kaboklo vraćao u život, presudio faul Doužera za 2+1

Zakucavanjem Leandra Bolmara na 37 sekundi do kraja, ali i prethodno promašenim šutem za tri Džejmsa Nanelija, definitivno je potvrđena pobeda Bajerna nad Partizanom 94:85 (53:51). Crno-belima nije mogla da pomogne ni savršena partija debitanta u Evroligi, Bruna Kabokloa, koji je samo u poslednjoj četvrtini ubacio 12 poena.

Ponovo su crno-beli doživeli poraz u dramatičnoj završnici iako razlika na kraju ne oslikava pravo stanje stvari kakvo je bilo na terenu.

Ni ovog puta Partizan nije uspeo da veže dve uzastopne pobede u Evroligi. A kako i da uspe u tome kada se boljka zvana skok u odbrani nije pomerila s mrtve tačke. Čak 13 skokova u napadu su dozvolili protivniku crno-beli.

– Ovaj konačni rezultat, 9 razlike, deluje kao da je bila laka pobeda Bajerna. Ali zapravo je onih 2+1 za Franciska prelomilo ovu utakmicu. To je to.

Čak 13 trojki iz 28 pokušaja su pogodili izabranici Pabla Lasa, pre svih je prednjačio u tome Karsen Edvards koji je meč završio sa 21 poenom. Uostalom on je bio taj koji je pokrenuo preokret u drugoj četvrtini nakon +10 za Partizan.

Željka Obradovića može da raduje odlična igra pojačanja Kabokloa koji je prvi put zaigrao u Evroligi. On je bio taj koji je dao nadu u poslednjoj četvrtini kada je odgovorio na trojke igrača Bajerna sa tri uzastopne trojke i potom košem uz faul doveo Partizan na samo poen zaostatka.

Šteta što ga nisu ispratili i ostali saigrači u tome, pre svega Trifunović i Kaminski koji su nestali sa terena u drugom poluvremenu. Brazilac je bio i najefikasniji u ekipi Partizana sa 19 poena, ali sa samo 2 skoka. Dvocifreni su bili i Naneli sa 14, Ledej sa 12 i Trifunović i Doužer sa po 10.

U redovima pobedničkog tima pored pomenutog Edvardsa, sjajan je bio Buker sa dabl-dablom 13 poena i 11 skokova. Francisko je postigao 17.

UŽIVO

IV četvrtina

94:85 – Kraj utakmice, pobeda Bajerna. Faul Doužera pri košu Franciska za dodatno slobodno bacanje, potom promašaj Nanelija za tri poena i zakucavanje Bolmara na 37 sekundi do kraja su rešili pitanje pobednika. Na kraju je Bajern nabio i veliku razliku zbog faulova igrača Partizana u završnih pola minuta.

86:85 – Odlični potezi sada Pi Džej Doužera, prvo ukradena lopta u odbrani i potom prodor do kraja u napadu.

86:81 – I kakva šteta, Bruno Kaboklo je taman preuzeo ulogu lidera i sa nova tri poena (koš uz faul) doveo Partizan na -1, ali potom dve slabe odbrane i jedan loše organizovan napad i opet su domaći u prednosti 5 poena.

82:78 – Bruno Kaboklo vraća trojku prvo Edvardsu, pa Francisku. Tri uzastopne trojke novog pojačanja crno-belih kojima ostaju u priključku. Brazilac raspaljuje prepunu halu Grobara u Minhenu.

72:67 – Izuzetno su pojačali sada odbrane i jedni i drugi. Anđušića ne služi nimalo šut, ima 0/5 iz igre, pa će morati neko drugi da povuče.

III četvrtina

70:63 – Na kraju su uspeli da se izbore da ostanu u igri košarkaši Partizana pred poslednju deonicu. Ali odigrali su prilično očajno treću četvrtinu u kojoj su ubacili tek 12 poena i nisu pogodili nijednu trojku. Bajern je imao +12 u jednom trenutku, ali je ulaskom Kabokloa odbrana crno-belih u finišu postala čvršća.

65:53 – Skroz je stao Partizan u napadu. Mnogo promašaja crno-belih, dok je na drugoj strani Buker prilično dominantan protiv Ledeja.

59:51 – Morao je Željko da zove tajm-aut. Serija Bajerna na početku drugog poluvremena zaokružena trojkom Karsena Edvardsa. Kaminski nije mogao da se izbori sa Ibakom, pa je na teren ušao Kaboklo.

II četvrtina

53:51 – Nerešeno je posle prvih 20 minuta, ali kad vidimo ovoliki broj poena na obe strane deluje kao da se uopšte ne igraju odbrane. Doduše, obe ekipe imaju i visok procenat pogođenih trojki, posebno domaći koju su ubacili 9 iz 15 pokušaja. Partizan je pogodio 5/12.

Igrači Željka Obradovića su počeli malo da kontrolišu skok, što nije lako jer je Bajern najbolja skakačka ekipa u Evroligi. Ipak, mnogo je i 5 dozvoljenih ofanzivnih skokova u napadu.

42:41 – Dozvolili su crno-beli protivnicima da naprave seriju 14:3. Samo je Ledej pogodio jednu trojku, dok je na drugoj strani nekoliko uzastopnih napada rešio Karsen Edvards. Domaći prvi put na meču vode posle druge trojke Vimberga.

34:38 – Trojkom Doužera Partizan drugi put od početka utakmice imao dvocifrenu prednost (28:38). Ali je pogodio na drugoj strani za tri i Vimberg, a potom Kaboklo pravi faul uz koš Karsena Edvardsa i ispuštena je solidna prednost.

I četvrtina

25:32 – Napadački sjajna prva četvrtina Partizana. Kao džoker se pokazao do sada Uroš Trifunović koji je prvi igrač sa dvocifrenim brojem poena (dve trojke). Željko Obradović je nezadovoljan bio kako je Naneli odigrao poslednji napad u prvoj deonici.

Ono što je problem opet jesu samo 3 skoka Partizanovih igrača. Bajern je začuđujuće uprkos očajnom procentu šuta za 3 poena sada skroz raspucan sa distance. Ubacili su čak 5 trojki iz 8 pokušaja za prvih 10 minuta.

18:21 – Dozvolili su prelake poene igračima Bajerna crno-beli. Gotovo neverovatno, ali Bajern je pogodio već 4 trojke iz 5 šuteva. Na drugoj strani, odličan je za sada Kaminski u duelu sa Ibakom, već je skupio 7 poena.

3:8 – Dobro za sada funkcioniše petorka Partizana, četvorica od petorice igrača su se upisali u strelce. Devon Buker je na drugoj strani pogodio trojku, iako je Bajern tim sa najgorim procentom za 3 poena u celoj Evroligi.