kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Bajerna u hali Beogradska Arena, Beograd 15.10.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, PARTIZAN, BAYERN, BAJERN

Evroliga

Partizan propuštao prilike da slomi Bajern: Za prvu pobedu je morao da se znoji do kraja

Osvetio se Partizan Bajernu za prošlu sezonu i onaj šokantan poraz košem u poslednjoj sekundi. Predvođen Sterlingom Braunom sa poena i Frankom Nilikinom sa poena došao je do prve pobede u Evroligi u novoj sezoni.

Spektakularnu atmosferu koju su napravili Grobari od početka meča ukrasila je pobeda, za koju su morali da se ozbiljno preznoje, iako je u nekoliko trenutaka utakmice delovalo kao da je sve rešeno.

Imali su u drugoj četvrtini i velikih 22 poena prednosti, ali su nekoliko puta u drugom poluvremenu omogućili protivniku da se vrati. Poslednji put je to bilo na manje od 2 minuta do kraja kada su Bavarci došli na 6 poena zaostatka.

Prelomio je Ife Lundberg koji je poentirao uz faul i potom sa slobodnih bacanja vratio 9 poena prednosti.

Trojkaški rafal i savršeno I poluvreme

Fantastičnim šutem za tri poena su otvorili crno-beli meč. U prvoj četvrtini su ubacili 6 trojki iz 7 pokušaja (po 2 Sterling Braun i Boga). Kad je ušao Tajrik Džouns stekla se i kontrola pod oba koša, te je već do kraja prve deonice bila dvocifrena prednost.

Tajrik i Sterling su u istom ritmu nastavili i u drugom poluvremenu, te upravo zahvaljujući njima je napravljena serija 21:7. Na manje od tri minuta do poluvremena bila je najveća prednost crnoć-belih na semaforu 45:23.

Braun je odigrao fantastičnih prvih 20 minuta sa 4 trojke iz 6 pokušaja i 16 poena.

Pad i novo dizanje u 3. četvrtini

Uživali su navijači crno-belih i očekivali da se nastavi u istom ritmu, ali na početku drugog poluvremena dolazi do prve krize u igri. Bajern je sa 17 poena zaostatka na poluvremenu došao do minuta od 8 poena.

Ono što je dobro jeste što se na ovom meču videlo da Partizan ima u svakom trenutku igrača koji će preuzeti odgovornost i ulogu lidera kada neki drugi stane. Taj krizni period u igri je zaustavio Nilikina koji je odigrao najbolji napadački meč od početka sezone.

Francuz je u prvom poluvremnu postigao jednu trojku, a u trećoj četvrtini još 2, dok je podršku sve vreme davao Tajrik Džouns. Novom serijom su se crno-beli ponovo odlepili na 19 poena prednosti na kraju 3. četvrtine. Očekivalo se da bi sada rutinski mogli da privedu meč kraju i da neće biti strepnje.

Serija Bajerna 20:5 vratila neizvesnost

Ali, pretpostavka nije bila dobra. Krenuli su gosti iz Minhena na sve ili ništa i to je počelo da im se isplaćuje. Pad u igri crno-belih, buđenje Šabaza Nejpira (2 trojke u nizu) i Vajlera-Beba (5 uzastopnih poena) i Bajern pravi seriju 15:1 i potom nastavlja do 20:5.

Tako umesto mirnog privođenja meča kraju se došlo u situaciju potencijalne drame u poslednja tri minuta. Srećom po Partizan, dvojica Džounsa i Lundberg su iskusno počeli da izvlače faulove i lake poene sa slobodnih bacanja u tom periodu i sprečili neki ludi preokret.

Sterling Braun je meč završio sa 22 poena, Karlik je dao 14 uz 5 skokova, a po 13 poena su dali Tajrik, Bonga i Nilikina. U Bajernu najefikasniji Obst sa 15 poena, Edvards je dao 14, Vajler-Beb 12 uz 6 skokova, a Buker 11.

Partizan ostaje u Beogradu, jer će u četvrtak kao gost u hali Pionir igrati protiv Makabija.