KEVIN PUNTER Kevin Panter i ZACH LEDAY Zek Ledej kosarkasi Partizana na utakmici Evrolige protiv LDLC Asvel Vilerbana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 31.01.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, LDLC Asvel Vlerban
Kevin Panter i Zek Ledej, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Partizan zgazio Asvel u Lionu: Brutalna demonstracija sile crno-belih

Partizan je upisao prvu pobedu u Evroligi i to deklasiranjem Asvela u gostima 88:62 uz fantastičnu timsku odbranu i izvrsnog Džejmsa Nanelija sa 17 poena.

Želeo je Željko Obradović od svojih igrača reakciju, a navijači su tražili iskupljenje za očajno izdanje iz Tel Aviva. I svi su dobili ono što su želeli. Jesu bili crno-beli favoriti, iako gosti u Lionu, a to su opravdali. Asvel je ponovo pokazao da možda je trenutno i najslabiji tim Evrolige.

Zahtevi na čvrstoj i agresivnoj odbrani, što je trener Partizana pominjao pre utakmice, su ispunjeni na parketu “Astrobala”. Od prvog napada protivnika je odbrana šampiona ABA lige funkcionisala kao sat.

Defanzivna klinika

Jedino što se čekalo da se sjajna defanziva isplati i na drugoj strani terena. Bilo je malo problema u rešenjima u napadu, kao i nestrpljivosti u prvoj četvtrini. Ali krajem tog perioda počelo je sve da dolazi na svoje mesto.

Pi Džej Doužer je povukao na početku druge deonice i tada je krenula rapsodija i u napadu. Serija 11:3 je donela prvo dvocifreno vođstvo. U serijama su vezivali poene i Anđušić i Kaminski i prednost je rasla.

S druge strane, odbrana koju su uspostavili igrači Partizana je toliko “omela” igrače Asvela da čak i čiste zicere su promašivali (Lovernj 0/5). Jedini koji je nešto pokušavao bio je Frenk Džekson.

Bilo i +30

Kada je serijom 6:0 otvorena treća četvrtina davalo se već naslutiti da će Partizan odneti trijumf u Lionu. U trećoj deonici su lagano postizani poeni iz tranzicije. Panter se vratio na teren koji je morao da napusti posle jednog pada u prvom poluvremenu… Razlika je rasla i do maksimalnih +30.

Kad je Frenk Džekson dobio drugu tehničku i samim tim isključenje, pobeda Partizana se nije više dovodila u pitanje.

Poslednja četvrtina je rutinski odrađena i upisana je prva pobeda u sezoni u Evroligi. Uz Nanelija dvocifreni su bili još Kevin Panter i Alen Smailagić. U redovima Asvela je 16 postigao Frenk Džekson.

IV ČETVRTINA

10. minut – Kraj utakmice i prva pobeda Partizana u Evroligi u novoj sezoni 88:62.

7. minut – Ponovo je 30 razlike za crno-bele. Zakucavanje Balše Koprivice, pa laki poeni Pantera. Partizan vodi 86:56.

3. minut – Ponovo je primoran trener Asvela da traži tajm-aut. Ponitka je postigao svoje prve poene u kontri. Reziltat je 77:54 za Partizan.

III ČETVRTINA

10. minut – Ogromnu prednost ima beogradski klub uoči poslednje četvrtine i ne bi smelo da dovede pobedu u pitanje. Uz sve to je isključen i najbolji igrač Asvela Frenk Džekson. Rezultat je 72:48.

7. minut – Čini se da košarkaši Asvela iz četvrtine u četvrtinu igraju sve slabije. Partizan svaku njihovu grešku žestoko kažnjava i dolazi na skoro 30 poena razlike. Rezultat je 67:38 za crno-bele.

4. minut – Dozvolio je Avramović sada lake poene Perisu Liju. Ipak, crno-beli odlični u napadu, vode 55:38.

2. minut – Serija Partizana 6:0 na otvaranju drugog poluvremena. Crno-beli uvećavaju razliku na 49:29.

II ČETVRTINA

10. minut – U poslednjim sekundama prvog poluvremena sjajna akcija igrača Partizana posle tajm-auta Obradovića. Ostavljen je Avramović da utrči i lagano poentira. Šteta zbog dozvoljenih 5 uzastopnih poena Frenka Džeksona. Ipak, dvocifrenas prednost za crno-bele 43:29 posle prvih 20 minuta.

9. minut – Odlična druga četvrtina crno-belih se nastavlja. I Kaminski postiže nove lake poene, Panter je na klupi ali mu se ne ukazuje pomoć, što daje nadu da nije reč o povredi teže prirode. Vodi srpski klub 37:24.

7. minut – Sjajna rola Danila Anđušića, postigao je 6 poena u kratkom periodu. Upravo on održava dvocifrenu Prednost Partizana 35:22.

6. minut – E ovo bi mogao biti problem za Partizan. Panteru je proklizala noga i ostao je da leži na parketu. Drži se za zadnju ložu. Asvel supeva da se spusti na jednocifreni zaostatak – 29:20.

5. minut – Ide Partizan na +13. Uroš Trifunović je pogodio otvorenu trojku, prethodno odlična kontra za Anđušića. S druge strane, igrači Asvela nikako da se snađu u napadu, Lovernju već drugi ili treći put lopta izlazi iz koša. Rezultat je 29:16.

2. minut – Pi Džej Doužer vodi Partizan na +9. Četiri vezana poena Amerikanca i serija 13:3 crno-belih. Trenutno vode 22:13.

I ČETVRTINA

10. minut – Vodi Partizan 17:13 posle prve četvrtine. Mogla je da bude veća razlika u korist crno-belih. Šteta što dobru odbranu koju su igrali nisu u napadu znali da iskoriste. Šutirali su 1/6 za tri poena, uz 4 izgubljene lopte.

8. minut – Dao je rezultat Obradovićev tajm-aut. Dve odlične odbrane, vezani koševi Kaminskog i Partizan vodi 15:10.

6. minut – Željko Obradović je zatražio tajm-aut. Za sada nestrpljiva igra njegovih košarkaša u napadu pre svega, gde pokušavaju da reše sve šutevima sa poludistance i distance. Zek Ledej je pogodio trojku, poentirali su i Panter i Naneli. Crno-beli vode 13:10.

2. minut – Oba tima su otvorila meč sa po dva promašena šuta za tri poena. Ipak, u jednoj polukontri su dobro istrčali igrači Partizana i Naneli je poentirao. Na drugoj strani pogodio je Frenk Džekson za 2:2.