KEVIN PUNTER Kevin Panter i ZACH LEDAY Zek Ledej kosarkasi Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano
Bruno Kaboklo, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Evroliga

Partizanovo čudo u grotlu Grobara: Gvozdena zavesa u odbrani napravila seriju 31:4 za pad Olimpije

Kakva pobeda Partizana i preokret protiv Olimpije iz Milana za treću uzastopnu pobedu u Evroligi. Kevin Panter sa 19, Zek Ledej sa 15 i Džejms Naneli sa 10 poena predvodili su crno-bele do trijumfa 82:69.

Ali u ovom meču nije bila reč o poenterima i vrhunskim košgeterima. Ne ovaj meč je dobila pancirna odbrana koja je od pola treće četvrtine spustila “gvozdenu zavesu” ispred koša crno-belih.

Na 4. minuta pre kraja treće deonice milanski tim je imao velikih 15 poena prednosti. Uz to igra Partizana nije ulivala veru da se nešto može promeniti, napad je potpuno bio stao, a odbrana bila porozna.

ALEN SMAILAGIC kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano

15 minuta defanzivne klinike

I onda od tog momenta sve se okrenulo za 180 stepeni. Igrači Partizana na terenu su postali neprelazni divovi u odbrani, a to je nagrađivano u napadu. U narednih 10 minuta dozvolili su protivniku samo 4 poena, a oni su postigli čak 31.

Već na kraju treće četvrtine posle trojke Ledeja i poena Doužera i Pantera potpuno se vratili u meč. Jedan od ključnih momenata je bila serija od pet poena Nanelija za potpunu eksploziju radosti na tribinama.

Igračima Olimpije je tada ušla voda u uši, a kola su nezaustavljivo krenula nizbrdo. Samopouzdanje koje su imali u prvom poluvremenu je nestalo, ruka se skratila i sa 9/17 šuta za tri promašili su narednih 14. Samo 7 poena su postigli u poslednjoj deonici.

Ogromnu ulogu odigrali su u defanzivi u tom periodu Ognjen Jaramaz i Alen Smailagić uz pomoć Doužera i Ledeja. Oni su, uz sjajnu energiju navijača sa tribina, bili i ključni faktori u celom preokretu.

Ne sme se zaboraviti ni odlični Bruno Kaboklo, koji je držao tim u prvom poluvremenu kada je postigao 14 od svojih 16 poena.

Ševon Šilds je, na drugoj strani, tri i po četvrtine bio nezaustavljiv, pogađao je za tri iz svih pozicija (5/7 u jednom trenutku), ali potom je potpuno zaustavljen. Završio je utakmicu sa 19 poena, dok je Maodo Lo ubacio 12, ali je i on nestao sa terena u četvrtoj četvrtini.

UŽIVO

IV četvrtina

82:69 – Kraj utakmice! Veliki preokret i još veća pobeda Partizana. Samo 7 poena su gosti iz Milana ubacili u poslednjoj četvrtini.

72:64 – Apsolutno ne mogu da probiju pancirnu odbranu koju su zaigrali igrači Partizana od sredine treće četvrtine. Uzalud Etore Mesina zove tajm-aute, igrači milanskog tima ne pronalaze poene, za poslednjih 10 minuta su i dalje na samo 4. Naneli serijom 5 uzastopnih poena diže prednost Partizana.

JAMES NUNNALLY Dzejms Naneli kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano

67:64 – Partizan je nadoknadio 15 poena zaostatka i ponovo ima pola koša prednosti što se nije desilo od početka druge četvrtine. Crno-beli konačno odlično grade svoj koš i nemaju problema sa ofanzivnim skokom protivnika. Od 4. minuta pre kraja treće četvrtine, pa do skoro 5 minuta pre kraja četvrte, crno-beli su dozvolili samo 4 poena gostima.

III četvrtina

61:62– Kakav povratak crno-belih. Uzvratili su gostima serijom 16:2 i to na krilima navijača koji su prepoznali da je potrebna igračima podrška najjača moguća. To je donelo neophodnu energiju u odbrani, igrači Olimpije su konačno počeli i da promašuju iz daljine. I sada je sve otvoreno.

45:60 – Moguće da je sada ovom serijom Olimpija i prelomila utakmicu. Potpuno su stali crno-beli u napadu, čekaju se poslednje sekunde i onda se šutira iz teških i iznuđenih pozicija. Na drugoj strani serija 11:0 gostiju. Nastavili su da pogađaju trojke u ogromnom procentu – 53% (9/17).

45:49 – Dignut je nivo borbenosti u odbrani kod crno-belih i to im se ne može zameriti, ali koncentracija još nije na najvišem nivou. Dešavaju se propusti koje kažnjavaju izabranici Etorea Mesine.

Aleksa Avramović se zbog izvrnuća zgloba neće vraćati na parket, potvrdio je Željko Obradović u izjavi na poluvremenu.

II četvrtina

39:44 – Ne izgleda toliko loše za crno-bele posle prvih 20 minuta, kada se uzme u obzir da su daleko od svoje prepoznatljive odbrane. Nedostaje i da se još neko razigra uz Kabokla i Smailagića. Naravno, da se ne dozvole laki poeni.

33:41 – Od one trojke Pantera kojom je Partizan stigao do poena prednosti, gosti su napravili seriju 14:4. I sve to na leđima Šildsa koji je pogodio već 5 trojki. Previše prostora mu ostavljaju igrači Partizana, koji uz to sada imaju i problema sa pronalaženjem rešenja u napadu.

31:35 – Seriju 8:0 su napravili gosti preko Ševona Šildsa nakon što je Mesina morao da traži tajm-aut. Tek je Smailagić uspeo da zakucavanjem to prekine. Odlično igra momak iz Koteža, već ima 8 poena i za sada crno-beli imaju prednost pod košem, ali odbrana mora brže da se kreće i ne dozvoljava Šildsu otvorene šuteve.

29:27 – Trojka Pantera kao kap za vođstvo i ekstazu na tribinama Arene. Pre svega daleko čvršća odbrana crno-belih, ne dozvoljavaju se otvoreni i laki šutevi gostima. I što je najbitnije za crno-bele razbudio se kapiten.

I četvrtina

20:25 – Dobre dve akcije Partizana u završnici prve deonice. Međutim, mora da se pojača odbrana. Previše lako probijaju prvu liniju i Tonut i Lo. Problem je što se Aleksa Avramović povredio i nije poznato da li će moći da se vrati na teren.

16:23 – Probleme imaju košarkaši Partizana u odbrani. Najviše im ih zadaje Maodo Lo, koji kao da je uvek posebno motivisan kada igra protiv srpskih klubova i srpske reprezentacije. Već je postigao 7 poena i podelio 3 asistencije. Gosti su pogodili već 5 trojki iz 7 pokušaja. U redovima Partizana Bruno Kaboklo je dvocifren sa 12 poena.

8:13 – Mnogo poena u prvih 6 minuta utakmice. Maodo Lo i Devon Hol su pogodili trojke za gostujući tim, na drugoj strani je uzvratio Kaboklo sa dva dalekometna pogotka.