kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Virtusa u hali Stark Beogradska arena, Beograd 28.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Virtus
Doužer u akciji (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Evroliga

Partizanovo samoubistvo u Bolonji: Crno-beli prokockali pobedu u poslednjih tri minuta

Košarkaši Partizana poraženi su od Virtusa u Bolonji sa 88:84 u okviru 25. kola Evrolige i ispustili važne bodove u borbi za plej-in. Krivci za poraz beogradskoig tima bili su Gabrijel Lundberg i Marko Belineli koji su ubacili po 20 poena.

Ekipa Željka Obradovića bila je nadomak velikog podviga i važne pobede u borbi za plej-in, ali je prokockala šest poena prednosti u poslednjih tri minuta (77:71), najviše zbog izgubljenih lopti Avramovića i Doužera koje su domaćini kaznili.

U većem delu meča vodila se vleika borba. Prvu trojku na meču je ubacio Heket, a odmah reagovao Avramović sa dve vezane. Crno-beli su tokom tog perioda bili u prednosti. Mini-serijom od 5:0 Virtus došao do poeana prednosti, ali je na kraju bilo 19:19.

Miki i Panter poentirali su na početku drugog perioda. Virtus je uspeo da se odlepi na 28:23. Domaćin je u tom delu igre imao kontrolu, a na poluvreme su otišli sa četiri poena razlike (35:31).

Drugo poluvreme je trojkom otvorio Kordinije. Partizan je minut bio bez koša dok nije poentirao Smailagić. Virtus je držao minimalnu prednost u želji da se odlepi. I uspeli su da dođu do deset poena razlike (51:41) u drugoj polovini treće deonice, ali je Partizan to stigao i serijom od 6:0 smanjio na 58:62 pred poslednju četvrtinu.

Trojkom Nanelija su crno-beli poveli prvi put posle prve četvrtine. Imali su šest poerna razlike (77:71) na tri minuta do kraja utakmice. Kordinije i Lundberg smanjili su samo na posed zaostatka dva minuta pre kraja (75:77), a sa 79:79 se ušlo u dramatični poslednji minut utakmice.

Smailagić je pogodio oba bacanja. U sledećem napadu Lundberg trojku, a Abas potvrdio trijumf sa linije bacanja i zakucavanjem u kontri. Panter je trojkom samo postavio konačan rezultat.

Strelci

VIRTUS: Kordinije 12, Lundberg 20, Belineli 20, Pajola 3, Dobrić, Šengelija 8, Heket 7, Miki 4, Polonara, Žižić, Danston 7, Abas 7.

PARTIZAN: Smit 6, Ledej, Avramović 16, Koprivica 4, Panter 22, Smailagić 6, Naneli 18, Anđušić, Doužer 10, Ponjitka, Kaminski 2, Kaboklo.

Obradović: Nismo adekvatno odgovorili

Trener Željko Obradović mogao je samo da čestita Virtusu na pobedi.

– Igrali smo dobro u drugom poluvremenu, samo nismo odgovorili adekvatno na njihov presing i to je presudilo na ovoj utakmici – kratko je prokomentarisao Obradović posle meča.

Šta dalje?

Partizan u narednom, 26. kolu Evrolige dočekuje Bajern iz Minhena (8. februara). Pre toga biće domaćin Splitu u okviru ABA lige (5. februara).

Tabela

Crno-beli su sada na 11. mestu sa učinkom 12-13 i ispali su sa plej-in pozicije, dok Virtus ima 16-9 i zauzima treće mesto na tabeli.

Tok utakmice:

IV ČETVRTINA

88:84 KRAJ MEČA! PORAZ PARTIZANA! Serijom grešaka Beograđani su dali Virtusu priliku da se vrati u život (77:77) i na kraju zabeleži pobedu. Lundberg je trojkom 35 sekundi pre kraja zatim i sa linije slobodnih bacanja doneo vrednu pobedu timu iz Bolonje.

71:77 – Naneli! Šest vezanih poena beka Partizana koji je doneo važnu prednost svom timu u finišu utakmice (75:70). Danston je bio polovičan sa penala, a onda je Pi-Džej Doužer ubacio važnu dvojku u poslednjoj sekundi napada. Tri minuta do kraja utakmice!

70:69 – Vratio se Virtus trojkom Šengelije, ali je Aleksa Avramović “podigao” na dva razlike. Posle nekoliko napada Virtus je poveo pogotkom za dva plus jedan Ludberga na polovini poslednje deonice.

64:67 – Sjajna serija crno-belih od 9-2 na startu poslednje deonice na krilima Nanelija i vođstvo od tri poena. Naterali su crno-beli Bankija da vrati na parket i Šengeliju i Belinelija.

III ČETVRTINA

62:58 – KRAJ TREĆE ČETVRTINE! Panter je pogodio trojku uz faul na 53 sekunde do kraja treće četvrtine za “minus šest”. Odbranio se Partizan, a u poslednjem napadu Avramović sa dva poena smanjio na “posed zaostatka na “minus četiri” uoči poslednje deonice.

56:48 – Pogocima Smailagića i Smita za dva poena Partizan spušta na jednocifrenu razliku. Do kraja treće deonice je nešto više od dva minuta. Vurtus ima solidnu prednost.

54:44 – Otišli su domaći na velikih deset poena razlike, Kevin Panter je trojkom smanjio rezullat, ali mu je istom merom uzvratio Belineli koji je ubacio 18 poena do polovine treće četvrtine.

44:39 – Kordnije i Heket su posle 5:0 digli razliku na “plus osam”, ali je odgovorio Aleksa Avramović sa četiri poena i vratio Partizan u život. Ali napravio je Aleksa i faul za tri plus jedan pa Virtus vodi.

II ČETVRTINA

35:31 KRAJ PRVOG POLUVREMENA! Crno-beli su uspeli preko Dožera i Koprivice da priđu na poen zaostatka, ali je Heket pogotkom u poslednjoj sekundi vratio “plus četiri”. Kod Partizana, Panter ima osam, a Naneli sedam poena, kod Virtusa je Belineli ubacio osam koševa.

32:27 – Loš period u igri crno-belih kažnjava Tornike Šengelija pogotkom za tri poena. Virtus beži na “plus pet”, a Željko Obradović traži tajm-aut na manje od tri minuta do poluvremena.

28:27 – Nekoliko dobrih vezanih odbrana crno-belih iz kojih su proizašli poenai Nanelija i Pantera. Luka Banki traži tjm-aut na polovini druge četvrtine.

25:21 – Druga deonica protiče potpuno u znaku Džordana Mikija koji zadaje dosta problema beogradskom timu sa četiri vezana poena. Doužer je promašio zicer što su domaći kaznili i vode sa četiri poena razlike.

I ČETVRTINA

29:19 – KRAJ PRVE ČETVRTINE! Virtus je iskoristio pad u defanzivi beogradskog tima i serijom od 7:2 stigao do vođstva 17:16. Zatim je Naneli ubacio trojku, ali je Lundberg u poslednjoj sekundi pogodio za dva i izjednačenje.

10:14 – I Panter se posle pauze upisao u strelce. Partizan održava prednost od četiri poena posle mini-serije kapitena od 4:0 i igra dobru odbranu u prvoj četvrtini.

8:10 – Na trojku Heketa, odmah je odgovorio Avramović istom merom i sa dve vezane doneo Partizanu pet poena prednosti. Belineli je potom smanjio na “minus dva” pre nego što su igači otišli na TV tajm-aut.

2:4 – Džejlen Smit na početku sa četiri poena predvodi beogradske crno-bele u napadu. Dosta borbe gledamo pod oba koša, deluje da će ovo biti tvrd duel dva rivala.

Oba tima su izgubila u prethodnim evroliaškim nastupima, ali Virtus je i pored toga ostao na veoma visokoj poziciji, dok se crno-beli trenutno nalaze na samom dnu liste ekipa koje bi igrale u plej-inu.

Virtus u meč ulazi sa petog mesta sa učinkom 15-9, dok je Partizan sa 12-12 na poziciji broj 10, poslednjoj koja vodi u doigravanje.

SOCCERBET KVOTE ZA MEČ VIRTUS – PARTIZAN

Uroš Trifunović neće igrati za Partizan pošto mu je pozlilo na letu ekipe iz Nice u Bolonju. Trifunović (23) je ove sezone već pauzirao pet nedelja zbog povrede butnog mišića, a više detalja o njegovom zdravstvenom stanju biće poznato posle povratka ekipe u Beograd.

U prvom meču odigranom u Beogradu 28. decembra prošle godine, Virtus je slavio sa 77:75, a Frenk Kaminski je promašio trojku za pobedu uz zvuk sirene.