PJ DOZIER Pi Dzej Douzer, ZACH LEDAY Zek Ledej, DANILO ANDJUSIC kosarkasi Partizana na utakmici Jadranske ABA lige protiv Crvene zvezde u hali Stark Beogradska arena, Beograd 30.10.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Jadranska ABA liga, Crvena zvezda
Partizan protiv Baskonije, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Evroliga

Pobeda je bila u rukama, ali… Partizan izgubio u poslednjoj sekundi faulom Jaramaza, Ivanović prekinuo crni niz Baskonije

Kakva šteta, kakav gubitak! Defanzivni skok je došao glave Partizanu. Crno-beli su poraženi od Baskonije 84:83 koševima Čime Monekea sa linije slobodnih bacanja nešto više od sekund pre kraja.

Auuuu, kakvu šansu za pobedu su ispustili crni-beli. Imali su poen prednosti 13 sekundi pre kraja kad su domaći krenuli u napad. Prethodno je Markus Hauard promašio šut za tri poena, pa je Naneli u kontri poentirao uz faul i doneo 83:82.

Poslednji napad je krenuo, lopta je na kraju stigla do usamljenog bivšeg igrača Partizana, Milera Mekintajera na liniji za 3 poena. Ovaj je odapeo i promašio, ali tada dolazi do izražaja najveća boljka u igri srpskog kluba ove sezone – defanzivni skok.

Opet nije dobro zagrađen koš, i Čima Moneke hvata loptu i kreće na koš, ali ga Jaramaz faulira na 1,1 sekund do kraja. Nigerijac je pogodio oba penala i tako doneo pobedu.

– Zbog naše loše odluke smo izgubili – kratko je odmah posle meča prokomentarisao Željko Obradović.

Iako je Obradović tražio tajm-aut, premalo je vremena ostalo.

Ispuštena prilika da se protivnik dokusuri

A nije delovalo tako sredinom poslednje četvrtine kad su crno-beli imali 7 poena prednosti i dobro izgledali na terenu. Ipak, Hauard koji je do tada šutirao 0/6 za tri, pogodio je dve trojke zaredom i doveo svoju ekipu na -1.

Potom je trojkom Tristana Vukčevića Partizan opet imao +4 i Hauard sa dva promašaja je poklonio 2 napada zaredom crno-belima. Ali su loše odigrani i tada izuzetno važnu trojku pogađa bivši kapiten kluba, Vanja Marinković i uvodi meč u dramatičnu završnicu. Tu se već dogodilo opisano.

Došao je glave ponovo defanivni skok crno-belima. Dozvolili su protivniku čak 16 skokova u napadu naspram svojih ukupno 2. Na kraju i u tom poslednjem napadu Baskonije posle promašaja Mekintajera nisu uspeli da zaštite svoj koš.

Tako je Duško Ivanović na svom četvrtom debiju na klupi kluba iz Vitorije zabeležio pobedu. Time je prekinuo crnu seriju Baskonije od 5 uzastopnih poraza u svim takmičenjima.

Šteta za Partizan koji je mogao da veže drugu pobedu zaredom u Evroligi.

Dobitak – Tristan Vukčević

Ako je nešto dobro iz svega ovoga jeste da su crno-beli dobili Tristana Vukčevića. Mladom igraču koji do ovog meča nije odigrao nijedan minut u Evroligi, Obradović je dao šansu već u prvoj četvrtini. On mu je uzvratio sa sa pogođenih prvih 5 šuteva (2/2 za 3, 1/1 za dva i 2/2 sa penala).

Ono što je takođe bitno bio je na terenu i davao odličan doprinos u trenucima i kada se utakmica lomila. Dobro je u pojedinim momentima branio Monekea i pogađao u napadu. Na kraju je završio meč sa 13 poena i samo jednim promašajem za 2.

Jedini efikasniji od njega bio je Naneli sa 16 poena, dok su po 11 ubacili Jaramaz i Ledej.

U pobedničkom timu po 14 su ubacili Hauard uz katastrofalan šut iz igre (3/10 za 2 i 2/9 za tri) i Sedekerskis. Najefikasniji je bio Moneke sa 16 uz 6 skokova i naravno ključna pogođena slobodna bacanja. Vanja Marinković je meč završio sa 12 poena, tri pogođene trojke iz 5 pokušaja.

Uživo:

IV četvrtina

84:83 – Kraj utakmice! Pobeda Baskonije nad Partizanom. Još je

82:83 – Izgleda da je Markus Hauard rešio da “pokloni” pobedu Partizanu. Uzeo je šut za tri poena nepotrebno i promašio, a Džejms Naneli je krenuo u kontru na polaganje i uz koš je i fauliran. Pogodio je sa linije penala.

78:77 – I vraća se vođstvo na stranu Baskonije. A imao je Partizan priliku da stvori veću prednost pred poslednje minute. Markus Hauard im je to omogućio sa promašena dva floutera posle trojke Vanje Marinkovića, ali očajno organizovani napadi Avramovića i Jaramaza su to upropastili.

73:75 – E ovo je loše za Partizan. Proradio je Markus Hauard, pogodio je dve trojke zaredom i vratio Baskoniju u meč na četiri i po minuta do kraja.

67:74 – Imao je Partizan u ovih nekoliko minuta poslednje deonice priliku i da dođe do dvocifrene prednosti. Ipak, malo lošija organizacija napada je uzrok što se to nije dogodilo. Izvadio je malo situaciju Ledej.

III četvrtina

63:66 – Šteta, sam o 3 poena prednosti za Partizan, iako je imao +8. Ipak, odlična igra, pre svega u odbrani, naterali su domaćina na 5 izgubljenih lopti u ovoj četvrtini. Uz to je popravljena zaštita obruča na skoku. Probudio se i Džejms Naneli koji je ubacio 2 trojke.

55:61 – Sjajna odbrana Partizana i odlična rešenja u napadu. Raspucao se i Anđušić. Serija crno-belih 16:2 im donosi ponovo vođstvo.

55:54 – Zakucavanjem Zeka Ledeja Partizan stiže do egal utakmice. Malo su popravili odbranu crno-beli, najviše problema im zadaje Kocar na centarskoj poziciji sa 11 poena. Trojka Nanelija je bila izuzetno bitna za seriju 9:2.

II četvrtina

48:42 – Izuzetno loše odigrana četvrtina crno-belih. Takoreći jedva da su uspeli da uhvate neku loptu pod svojim košem. Na kraju su očajno odigrali i odbranu na 7 sekundi pre kraja i bivši igrač, Miler-Mekintajer je došao do samog koša kad ga je faulirao Ledej. Dobar rezultat s obzirom na ono što smo gledali u ovoj deonici.

38:32 – Trojkom Zeka Ledeja prekinuo je najzad Partizan seriju Baskonije koja je stigla do 15:0 posle trojke Monekea. Neverovatno je da crno-beli su dozvolili protivniku već 8 skokova u napadu.

33:29 – Mora sada Obradović da traži tajm-aut. Baskonija je napravila seriju 10:0. Poklopilo se to sa izlaskom Vukčevića s terena i ulaskom Doužeta koji je uzeo dva šuta i debelo promašio.

25:29 – Kako igra Tristan Vukčević. Iznenadio je Obradović njegovim ubacivanjem na teren, ali ovaj mu vraća na najbolji mogući način. Bez promašaja je, 2/2 za tri, 1/1 za dva i 3/3 sa slobodnih bacanja.

I četvrtina

23:23 – Egal posle prvih 10 minuta. Odlična rola za sada najmlađih na terenu, Vukčevića i Trifunovića sa po 5 poena.

18:21 – Dobra stvar za crno-bele jeste očajan početak najboljeg strelca Baskonije, Markusa Hauarda, koji je još rovit zbog povrede. Promašio je sva 4 šuta za 3 poena. Ipak, nastavljaju se problemi Partizana građenjem obruča i skokom, domaćin već ima 5 skokova u napadu.

16:17 – Ujednačena borba u uvodnim minutima utakmice. Raspoložen je kod domaćina Kostelo koji je ubacio već 6 poena, a prati ga i Sedekerskih sa 4. Obradović je ubacio na teren Vukčevića prvi put ove sezone u Evroligi, a ovaj mu vraća trojkom. Pogodio je potom za tri i Trifunović.

Pre početka utakmice je upriličena velika svečanost povodom legendarnog košarkaša Luisa Skole. Argentinac je svoju svetsku afirmaciju doživeo baš u Vitoriji i u njegovu čast je povučen dres sa brojem 4.