Dilon Bruks (Kanada) pogađa pored Luke Dončića (Slovenija)

Košarka

Revolveraški obračun pripao Kanadi: Ljuti Dončić izbačen, Srbija dobila protivnika u polufinalu

Košarkaška reprezentacija Kanade igraće protiv Srbije u polufinalu ovogodišnjeg Mundobasketa. Na krilima Šeja Gildžus-Aleksandera koji je ubacio 31 poen, selekcija iz Severne Amerike je potpuno ukočila Luku Dončića (26 koševa) i posle trijumfa od 100:89 zakazala polufinalni duel sa Orlovima.

Dve sjajne ekipe odigrale su čudesno prvo poluvreme u Manili, u kome odbrane kao da nisu ni postojale, a posle revolveraškog obračuna, na pauzu se otišlo s nerešenim rezultatom (50:50). Svako je dobio po četvrtinu sa po 26:24.

Kanada je meč prelomila u trećoj deonici, kada je prva zvezda Slovenaca ušla u nervozu, a Gildžus-Aleksander i Bruks predvodili ofanzivu svoje selekcije. Rana serija od 11:2 upalila je lampicu na klupi Slovenije, a na kraju treće četvrtine Kanađani su otišli sa devet poena prednosti (70:61).

Tu stečenu prednost održali su i u poslednjoj četvrtini, dodavajući poene i praveći još veću razliku. Maksimalna je bila 17 poena razlike (94:77), a najviše što su im Slovenci prišli bilo je “minus devet” (94:85).

Inače, Dilon Bruks je isključen sedam minuta pre kraja zbog provociranja protivnika, a odmah u sledećem napadu u svlačionici je zbog dve tehničke greške i prigovora sudijama završio i as Dalasa. Ljutit je bio Dončić, čak je psovao pri izlasku sa terena.

Najefikasniji u redovima Kanade bili su Gildžus-Aleksander sa 31 i Ar Dži Beret sa 24 poena. Nikeil Aleksander-Voker je ubacio 14, koliko i Bruks.

Kod Slovenaca, Luka Dončić je ubacio 26, Klement Prepelič 22, a Zoran Dragić deset poena.

Kanađani su ovom pobedom izborili plasman u polufinale i megdan sa Srbijom u petak od 10.45 časova, dok Slovencima ostaje borba za plasman od petog do osmog mesta.

Trijumf selekcije iz Severne Amerike znači i definitivan plasman naše reprezentacije na Olimpijske igre u Parizu sledeće godine kao jedne od dve najbolje evropske selekcije.