kodi miler mekintajer
Kodi Miler Mekintajer (Foto: MN Press)

Košarka

Senzacija u Bugarskoj: Bivši plej Partizana uništio svetske šampione!

Bugarska je u drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo savladala Nemačku u Botevgradu sa 67:62. Za jedno od najvećih iznenađenja u ovom FIBA “prozoru” pobrinuo se nekadašnji plejmejker Partizana Kodi Miler Mekintajer koji je ubacio 23 poena.

Prva četvrtina bila je prilično neefikasna, naročito ako govorimo o napadačkom izdanju domaćina. Bugarska je postigla svega sedam poena, dok su Nemci serijom od 10:0 tek u finišu stekli dvocifrenu prednost – 19:7.

Katastrofalno su drugu deonicu započeli izabranici Gordona Herberta, što je Bugarska iskoristila da napravi seriju od 13:0 i tako stigne do preokreta (20:19). Nije Nemačka uspela da pronađe pravi ritam do kraja prvog poluvremena, pa su na veliki odmor otišli sa minusom od “pola koša” – 28:27.

Tokom prvih pet minuta treće četvrtine gledali smo izjednačenu borbu, posle čega je Bugarska ušla u kontra-ritam, što je Nemačka kaznila serijom od 12:1 za 45:38.

Početak četvrtog perioda umnogome je podsetio na drugi, shodno tome da su Bugari napravili seriju od 10:0 i poveli sa 49:45. Maestralni Kodi Miller Mekintajer je uzeo stvari u svoje ruke kada je bilo najvažnije i doneo senzacionalnu pobedu svom nacionalnom timu.

Najefikasniji igrač na utakmici bio je nekadašnji igrač Partizana Mekinatajer sa 23 poena, dok se kod Nemačke istakao Oskar Da Silva sa 15 poena i 12 skokova.

Bugarska i Nemačka sada imaju učinak od po jedne pobede i jednog poraza, dok Švedska i Crna Gora svoj meč drugog kola igraju od 19 časova.

Pored Nemaca poraženi i prvaci Evrope

Nekoliko sati posle Nemačke obrukala se i Španija. Lekciju “crvenoj furiji” održala je Belgija koja je u drugom meču grupe C kvalifikacija za Evrobasket 2025. godine savladala branioca titule sa 58:53.

Tako je ekipa Serđa Skariola sada zakucana za poslednje mesto u grupi sa dva poraza, dok Belgija ima oba trijumfa do sada.

Belgiju je do jednog od najvećih trijumfa u istoriji predvodio Retan Obasohan sa 19 poena, Pjer-Antoni Žile je dodao 15.

U selekciji Španije raspoloženiji od drugih bili su Dario Brizuela sa 14 i Đoel Para koji je ubacio 10 poena.

Biberović sprečio bruku Turske

Turska je u drugom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo posle velike borbe uspela da savlada Island sa 76:75. Delovalo je da će ekipa Ergina Atamana “prelomiti” meč u svoju korist sredinom četvrte četvrtine (66:56), ali se Island sa dve pogođene trojke u potpunosti vratio u rezultatski egal (66:62).

Pogotkom Gudmundsona, Island je poveo na tri sekunde pre kraja utakmice (75:74), ali su domaći košem Tarika Biberovića u poslednjoj sekundi ipak obezbedili trijumf.

Selektor Turske Ergin Ataman kaže kako njegova ekipa nije odigrala dobru utakmicu, ali da je uz pomoć sreće na kraju ipak zasluženo slavila.

– Vodili smo sa pet, sedam i 11 poena prednosti. Tokom poslednja tri minuta smo napravili greške i tada smo izgubili kontrolu nad utakmicom. To je košarka. Nekada igrate odličnu utakmicu i izgubite, nekada igrate užasnu utakmicu i pobedite uz malo sreće. Sreća je bila uz nas. Bilo je važno da pobedimo ovu utakmicu, nismo igrali dobro, ali smo našli način da pobedimo – rekao je Ataman.

Island ostaje drugi na tabeli grupe B sa učinkom od jedne pobede i jednog poraza, koliko sada ima i Turska. Mađarska i Italija svoj meč igraju od 18 časova.