kosarkas Crvene Zvezde na utakmici Evrolige protiv Real Madrida u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 19.12.2023. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, REAL MADRID
Košarkaši Crvene zvezde posle poraza od Reala, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

Sramno Zvezdino poluvreme, navijači zviždali pojedincima i koševe slavili sa “Ole” uzvicima: Real čak nije ni demonstrirao svu svoju silu

Real je prejak, a Crvena zvezda previše očajno igra. Tako se može opisati novi poraz crveno-belih, možda čak i kraće. Aktuelni šampion Evrope je rutinski rešio Zvezdu 72:58.

Hezonja je bio najefikasniji sa 17 poena, u timu Reala su ga pratili Puarije sa 14 (12 u 2. četvrtini), Endijaje je dodao 10, Tavareš 8. Kod Zvezde Luka Mitrović i Miloš Teodosić po 14 i Hanga 10.

Takav je tim Ćusa Matea, da ne mora niko da se preterano iskaže poenterski, ali uvek ima 6-7 igrača koji će odraditi svoj posao, rasporediti poene, svako odigrati rolu u određenom periodu…

Sve što su odigrali igrači vicešampiona ABA lige viđeno je u prvih 9 i po minuta utakmice. Posle toga su se skroz izgubili. Pokušao je malo Teodosić u 2. četvrtini da održi rezultatski priključak, ali premalo je to.

Sramno drugo poluvreme

Drugo poluvreme je možda bilo i najgore koje smo videli od igrača u crveno-belim dresovima. Ruku na srce, ni gosti nisu bili bolji nakon što si stekli dovoljno veliku prednost koja ne može da ih ugrozi. To se desilo sredinom treće četvrtine.

Ispucavali su se igrači Zvezde i u trećoj i u četvrtoj deonici i promašivali. Jurili su trojke koje ih nikako nisu išle (45/24). Ni šut za dva nije bio ništa bolji, ispod 42% što je nedopustivo. Čak i kad je bilo prilike da se smanji prednost i malo unese neizvesnot, takoreći kad se sopstvenim greškama i prevelikom opuštenošću Real nudio, to je bačeno niz vodu olako.

U poslednjoj četvrtini smo čak videli i nonšalantno ponašanje, doduše i jednih i drugih. Izgledalo je kao da je “garbage time” u NBA. Bacale su se lopte u aut, jedni drugima u ruke, promašivali se ziceri. To je pokazao i rezultat u tom periodu 13:11. Navijači Zvezde su uzvikivali “Ole” kad bi neki igrač dao koš, makar sa slobodnog bacanja.

Zvezda je za celo drugo poluvreme ubacila samo 24 poena, što je nedopustivo, a sa pristupom igri u poslednjih 15 minuta čak i sramno.

Šabaz odbio da igra, zvižduci Tobiju, Gedraitisu i Simonoviću

Majk Tobi je odigrao verovatno poslednji meč u dresu Zvezde, dobio je zvižduke kad je izlazio iz igre. Slično je zadesilo posle grešaka i promašenih šuteva Gedraitisa i Simonovića. Šabaz Nejpir je čak tražio da ne igra utakmicu, iako se zagrevao. Kako se čulo posle meča, više ni neće igrati za crveno-bele.

Jasno je da je nešto trulo u ekipi sa Malog Kalemegdana još od početka sezone, a na ovom meču se sve samo ispoljilo i na terenu. Čini se da je priča o Top10 toliko daleko da deluje nemoguća misija.

Uživo

IV četvrtina

48:61 – Tri i po minuta je Real bio bez poena, ali na drugoj strani Zvezda je pogodila samo jedno slobodno bacanje. Tako da ni ovaj period koji je mogao da se iskoristi da se smanji razlika i unese neizvesnost, apsolutno nije iskorišćen. Trenutno se može reći čak i da se ne zna ko je gori na terenu.

III četvrtina

45:61 – Tek u poslednjem napadu je Zvezda uspela da dođe do dvocifrenog broja poena u ovoj četvrtini. Sve je nestalo u igri crveno-belih, teško se dolazi do željenih šuteva, ispucavaju se trojke (4/18). Sve to su koristili lepo Hezonja, Musa…

41:58 – Deluje u ovom trenutku da je utamica već sada rešena. Nije Real ekipa koja može da ispusti prednost od 17 poena razlike. Pogotovo što igrači Crvene zvezde ne mogu takoreći ništa da pogode (1/7 za tri u ovoj četvrtini). Nije ni Real briljirao, ponudio se u nekoliko navrata, ali uzalud.

39:53 – Ne koristi Zvezda što se Real sada ponudio sa nekoliko grešaka u napadu i izgubljenim loptama. Umesto da se spuste ispod 10 razlike i zadrže rezultatski priključak, desila se tehnička Adama Hange, koji je pobesneo zbog nedosuđenog faula. Svašta je rekao sudiji. Usledila je kazna sa trojkom Hezonje.

II četvrtina

34:45 – Izdao je i šut Zvezdu, tek 7/10 za 3, a 9/18 za dva. Real ima 7/18 za tri i 10/12 za dva poena. Pucala je olako Zvezdina odbrana u ovom periodu, dok je sa Ljuljem i Abaldeom daleko čvršća odbrana gostiju. Nedostaje da se još neko priključi Teodosiću i Hangi koji je ostao na 8 poena iz prve četvrtine.

33:43 – Prvi put jedan tim ima dvocifrenu prednost. Očajna četvrtina crveno-belih, Puarije radi šta hoće. Odigrao je do sada možda i najbolju četvrtinu u karijeri, postigao već 12 poena. U napadu ako Teodosić ne smisli nešto, niko ništa ne može da uradi, čak 8 izgubljenih lopti.

28:35 – Sve poene u drugoj četvrtini za Zvezdu je postigao Teodosić. Problemi za odbranu domaćih, Tobi ne može uopšte da zaustavi Puarijea koji je lako došao do 10 poena. Ni Simonović se nije proslavio ni na jednom kraju terena. Zato je Sferopulos prinuđen da pravi promene i šalje nisku petorku na teren.

I četvrtina

20:20 – Olako su crveno-beli ispustili vođstvo. Nekoliko smušenih napada, slabo organizovanih koje je Nedović završavao neizgrađenim šutevima. Tavareš koji za 8 i po minuta nije imao šut, nanizao je 6 uzastopnih poena za 60 sekundi, Ljulj je pogodio trojku.

14:11 – Serija Reala 5:0 posle tajmauta Ćus Matea. Sve poene je ubacio Endijaje, koji je i najbolji igrač Reala do sada sa 8 poena. Na drugoj strani odličan upravo bivši igrač Madriđana, Adam Hanga, sa takođe 8 poena, dva manje je ubacio Mitrović.

9:3 – Odličan početak crveno-belih, piken rolom se napada Tavareš i napravljena je serija 7:0. Realu je bilo potrebno skoro 3 minuta da postigne koš.

Poslednja informacija pred sam početak meča je da Crvena zvezda će igrati bez Šabaza Nejpira. Amerikanac se zagrevao pola sata pred početak utakmice, međutim, kad su igrači izašli ponovo na parket njega nije bilo među njima i nema ga u protokolu.

Nejpir, koji je na udaru kritika zbog slabih partija od početka sezone, često je povređen u poslednje vreme. Zbog problema s leđima nije igrao protiv Baskonije. Potom se vratio za meč protiv Albe i igrao protiv Studentskog centra, međutim, sada ga nema u timu.