Franc Vagner između Nikole Milutinova i Stefana Jovića u finalu Svetskog prvenstva

Košarka

Srbija ponovo bez svetskog zlata: Nemačka je prvi put u istoriji šampion planete

Zlato je ostalo samo san. Ni posle 21 godine košarkaši Srbije nisu uspeli da se domognu zlatne medalje. Nemačka je na krilima fenomenalnog tandema Franc Vagner (19 poena) – Denis Šreder (26 poena) pobedila 83:77 u finalu Svetskog prvenstva.

Peto uzastopno finale velikih takmičenja u kome je igrala, selekcija Srbije je izgubila.

Ukratko ostali smo bez snage u drugom poluvremenu, stao nam je šut iz daljine, brojni problemi u napadu, nedostajao nam je i Dobrić koji se povredio već na početku utakmice, dok su “panceri” delovali jednostavno nezaustavljivo.

Ulazilo im je i ono što obično ne bi trebalo da ulazi u koš.

Avramović

Nedostajali su nam poeni Bogdanovića, koji je potpuno zaustavljen u drugom poluvremenu (samo 2 poena). Nikola Milutinov nije nikako znao da iskoristi svoju prednost pod košem u napadu. A svoje šanse smo olako bacali niz vodu, pogotovo one u poslednjoj četvrtini.

Imali smo veliku priliku za preokret, iako smo u poslednju deonicu ušli sa 12 poena zaostatka. Aleksa Avramović je pred kraj ubacio 11 poena zarednom i doveo nas na -3, a posle slobodnih bacanja Gudurića i na -2 u poslednjem minutu.

Gudurić

Međutim, brzopletost u napadu i loša rešenja, promašena trojka iz čista pozicije Gudurića i potom greška u dodavanju ka Milutinovu, da bi Šreder u jednom napadu slomio Avramovića i polaganjem rešio meč.

Plakali su srpski košarkaši, ali nemaju za čime da žale. Otišli su kao “otpisani”, a vraćaju se sa srebrnom medaljom i direktnim plasmanom na Olimpijske igre sledeće godine.

Nema šta, Nemačka je zasluženo osvojila Svetsko prvenstvo, bez poraza, a usput su pobedili i Amerikance.

Printscreen: fiba.basketball

Uživo:

IV četvrtina

10. minut – Kakva greška! Posle promašaja Avramovića za tri, hvatamo loptu u napadu, ali Gudurić promašuje celog Milutinova u dodavanju. Ovo je bila poslednja prilika za naše. Nemci dobijaju 83:77.

9. minut – Šest uzastopnih poena Alekse Avramovića i Srbija se vraća u igru. Nemačka vodi sa 78:75.

7. minut – Previše smo propustili prilika, pogotovo posle trojke Avramovića. Nismo odbranili skok u odbrani i primili trojku. Potom loša rešenja u napadu i ostaje prednost na nemačkoj strani 76:69.

5. minut – Kakvu smo sada šansu propustili. Brzopleti napadi posle dobrih odbrana. Najpre bespotrebno Nikola Jović srlja, a odmah za njim i Petrušev pravi faul u napadu. Nemačka – Srbija 73:66.

3. minut – Pogađamo konačno trojku u drugom poluvremenu. Pet uzastopnih poena Alekse Avramovića. Srbija prilazi na 71:64.

III četvrtina

10. minut – Ništa ne ide našima, dok Nemce i sreća prati. Mi promašujemo i čiste zicere. Braća Vagner sa pet uzastopnih poena im daju prednost od 12 poena uoči poslednjih 10 minuta utakmice. Nemačka – Srbija 69:57.

8. minut – Najveća prednost za jedan tim na jednom meču. Nemačka vodi 62:53.

6. minut – Još jedna diskutabilna odluka sudija. Dosuđen faul Avramovića nad Šrederom pri šutu za tri poena iako je nemački reprezentativac udario kolenom srpskog košarkaša. Rezultat je 57:53.

Jović

4. minut – Problemi za Srbiju se nastavljaju u napadu. Nikola Milutinov nikako da uđe u ritam utakmice. Nemačka ima prednost 55:51.

2. minut – Problemi za Srbiju na početku drugog poluvremena. Nismo još uspeli da damo koš. Nemačka – Srbija 49:47.

Vanja Marinković i Obst

II četvrtina

10. minut – Nerešeno na poluvremenu 47:47. Šteta, jer smo mogli i da budemo u vođstvu. Nekoliko napada smo olako grešili u dodavanjima.

Aleksa Avramović u prodoru pored Morica Vagnera

8. minut – Pogodio je Šruder daleku trojku, što mu je druga u ovoj četvrtini. Šteta, imali smo priliku da se odlepimo. Ipak imamo pola koša prednosti 43:42.

6. minut – Kakav je ovo bio roling Petruševa, ostao je Tajs u mestu, a naš centar zakucao. Nakon toga sjajan horog, pa ukradena lopta i trojka Bogdanovića. Srbija vodi 42:38.

4. minut – Bonga trojkom izjednačava trojkom na 33:33.

3. minut – Morao je sada Pešić da zatraži tajm-aut. Imamo malih problema u organizaciji napada. Nakon toga je Marinković napravio faul nad Vagnerom pri šutu za tri poena. Nemci imaju priliku da preuzmu vođstvo 27:28.

1. minut – Ono što je najvažnije jeste da se Dobrić vratio iz svlačionice i da se zagreva na trenažnom biciklu pored klupe. Srbija vodi 28:25.

I četvrtina

10. minut – Srbija ima vođstvo na kraju prve deonice 26:23. Sjajan je Vanja Marinković, bez promašaja sa 9 poena. Odlično je zamenio povređenog Dobrića.

9. minut – Aleksa Avramović ide do samog kraja. Srbija vodi 24:21.

7. minut – Vraća Obst trojku nakon što je prethodno Vanja Marinković pogodio. Nerešen rezultat 19:19.

5. minut – Nemci za sada odlični u šutu za 2 (5/7), ali na drugoj strani pogađa Marinković. Nemačka vodi 14:13.

3. minut – Nije ovo dobro, Dobrić je pao i uhvatio se za zglob. Ostao je da leži na terenu i potom ga izneli sa terena. Bio bi ovo veliki hendikep ukoliko ne bude mogao da nastavi. Trenutni rezultat 5:4 za Srbiju.

1. minut – Odlično smo otvorili, posle malih problema u napadu, Stefan Jović pogađa trojku. Potom sjajna odbrana i Nikola Jović ide do kraja i zakucava za 5:0.

Sastavi

Nemačka: Bonga, Lo, Gifaj, Vojtman, F. Vagner, Tajs, M. Vagner, Šreder, Holac, Timan, Obst, Kramer.

Srbija: Petrušev, N. Jović, Bogdanović, Marinković, Dobrić, Ristić, Gudurić, S. Jović, Davidovac, Avramović, Milutinov.