Srbija - Finska; Foto: MN Press

Košarka

Srbija serijom 17:0 razbila Fince: Mitrović i Avramović uveselili prepun “Pionir”

Srbija je ubedljivom pobedom nad Finskom rezultatom 77:61 otvorila kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Bio je ovo meč pred prepunim “Pionirom”, gde smo videli i jednu vrlo lepu scenu, svima dirljivu za oko.

Izabranici Svetislava Pešića su meč prelomili krajem treće i početkom četvrte četvrtine kada je kompletirana serija 17:0. Tako je slomljen otpor Finaca koji su se u dvorani “Aleksandar Nikolić” prikazali u veoma dobrom svetlu. No, krenimo redom.

Prvo poluvreme je pred oko sedam hiljada bučnih navijača Srbije u dvorani “Aleksandar Nikolić” proteklo u čestim promenama u vođstvu. Na poluvremenu je Srbija vodila 36:34, ali je pala u igri na startu treće četvrtine.

Finska je serijom 14:3 početkom treće deonice povela sa maksimalnih plus devet (48:39). Srbija se vratila u meč serijom 9:0. U poslednjih 10 minuta ušlo se vođstvom izabranika Svetislava Pešića – 58:51. Sedam minuta pre kraja Srbija je vodila 67:51 i tad je bilo jasno da će Srbija pobedom otvoriti ovaj ciklus.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je kapiten Luka Mitrović sa 19 poena, pratio ga je Aleksa Avramović sa 18, Filip Petrušev je imao osam poena i šest skokova. Finsku je predvodio Mikael Jantunen sa 11 poena, a po 10 su dali Edon Makshuni i Elijas Valtonen.

Prethodno je u istoj grupi Danska priredila veliko iznenađenje i savladala je favorizovanu Gruziju rezultatom 75:69. Upravo će Gruzija u Tbilisiju ugostiti Srbiju u narednom meču, pa bi “orlovi” drugim trijumfom napravili ozbiljan korak ka krajnjem cilju. Finska kao domaćin ima obezbeđeno učešće na Evropskom prvenstvu, a uz nju će dalje i dve najbolje plasirane selekcije.