Bogdan Bogdanović poentira pored Valančijunasa

Košarka

Srbija zgromila Litvaniju za polufinale Mundobasketa: Brutalnom odbranom i trojkaškom paljbom uništen tim koji je pobedio Amerikance

Srbija je u polufinalu Svetskog prvenstva. Predvođeni fenomenalnim Filipom Petruševim sa 17 poena i Bogdanom Bogdanovićem sa 21 poenom naša reprezentacija je zgazila Litvaniju 87:68 u četvrtfinalu.

Posle šest godina srpski košarkaši će se boriti za medalju na velikom takmičenju.

Savršenu utakmicu su odigrali izabranici Svetislava Pešića baš onda kada je to bilo i najpotrebnije. I to protiv do danas jedine neporažene selekcije na prvenstvu, koja je pre samo 2 dana pobedila SAD.

Faul na Filipom Petruševim

Svi košarkaši koji su ulazili na teren dali su svoj maksimum i ogroman doprinos i maltene je svaki imao u određenom periodu sjajnu rolu. Počevši od kapitena Bogdanovića preko dalekometne paljbe Stefana Jovića i Filipa Petruševa, brutalne odbrane i sjajnih prodora Avramovića, pa do svuda prisutnog Davidovca.

– Mi smo odigrali izvanrednu odbranu, to je bilo ključno – rekao je selektor Pešić odmah posle utakmice.

Osvetili su se košarkaši u plavim dresovima za onaj poraz pre 8 godina u polufinalu Eurobasketa i ujedno ostvarili najveću pobedu naše selekcije nad Litvanijom u istoriji.

Nikola Milutinov poentira pored litvanskih centara

Osim prve četvrtine u kojoj su Litvanci pogodili 5 trojki iz 5 pokušaja i vodili posle 10 minuta, samo jedan tim je postojao na terenu u preostalom delu meča. Tada smo uspeli zahvaljujući Petruševu, Bogdanoviću i Guduriću da ostanemo u rezultatskom priključku.

Nakon toga je nivo naše odbrane skočio na najveći mogući nivo, agresivnost na lopti, zatvaranje svega, Litvanci su počeli polako da ostaju i bez šuta i bez drugih rešenja u napadu, pogotovo u periodu dok je Valančijunas bio na klupi.

Koristili smo naše prednosti u napadu, sjajno smo probijali odbranu i prodorima polako stvarali razliku. Čekao se samo trenutak i kada će nam proraditi i šut za tri poena, a najavu toga videli smo u samom finišu prvog poluvremena kada je kapiten Bogdanović trojkom sa 8 metara doneo do tog trenutka najvećih +11 poena prednosti.

Bogdan Bogdanović i Aleksa Avramović

Pokušali su litvanski košarkaši da na početku drugog poluvremena agresivnošću i sa nekoliko uzastopnih poena Valančijunasa da naprave preokret i ubace naše igrače u kontra ritam. Ipak, dobili su odgovor i to od onog od koga su najmanje očekivali. Stefan Jović pogodio je tri trojke iz 4 šuta i bukvalno najavio skori potop Litvanaca.

Leteo je Aleksa Avramović po terenu, plejmejkerima protivničkog tima nije davao da dišu. Milutinov i Davidovac su zagospodarili u skoku. Najbolji igrač Litvanije, Valančijunas, je bivao sve nemoćniji i umorniji, a njihovo najjače oružje, šut za tri poena, u potpunosti je stao.

Minijatura Avramovića u finišu treće četvrtine nam je donela 18 poena prednosti, a kada je Filip Petrušev ponovo pocepao mrežicu sa dve trojke na otvaranju poslednje četvrtine gotovo da nije bilo dileme ko će na kraju trijumfovati.

Filip Petrušev zakucava na meču protiv Litvanije

Kad smo došli do 25 poena prednosti bilo je jasno da smo zakoračili u polufinale.

Kao što rekosmo u našem timu najefikasniji su bili Bogdanović i Petrušev, dvocifren je bio i Stefan Jović sa 11 poena, a svi igrači su se upisali u strelce osim Dobrića.

Kod protivnika 14 poena Sedekerskisa, od čega čak 11 u prvom poluvremenu. Jokubaitis je ubacio 13, a po 11 su postigli Brazdeikis i Valančijunas.

Strefan Jović šalje poljubac posle nove trojke

Bila je ovo pobeda i za Borišu Simanića, koji je nažalost izgubio bubreg tokom ovog Svetskog prvenstva.

– Da ne zaboravim Borišu. Jutros je uradio fenomenalnu stvar. Oseća se dobro, ustao je i poslao nam poruku u grupu “Idemo večeras da pobedimo. Ja sam dobro, ne brinite”. Mi nismo spavali nekoliko noći, uzbudili smo se zbog njega, imao je dve operacije, bilo je kritično. Ali ustao je i napisao poruku. Hvala mu – poručio je kapiten Bogdanović po završetku meča.

Srpski košarkaši u polufinalu čekaju pobednika utakmice Kanada – Slovenija.

Cup tree provided by Sofascore

UŽIVO:

IV četvrtina

9. minut – Najpre Petrušev zakucavanjem i Gudurić sa slobodnih bacanja stavljaju tačku na i. Srbija je u polufinalu Svetskog prvenstva. Vodimo 86:65.

7. minut – Srbija je nadomak pobede i plasmana u polufinale: Na nešto više od 3 minuta do kraja utakmice vodimo 83:63.

4. minut – Fiiiliiip Petrušeeeev! Dve trojke novog košarkaša Filadelfije možda i odlučuju pobednika. Srbija imao ogromnih 25 poena prednosti. Rezultat je 82:57.

3. minut – Mali problemi sada za srpske košarkaše u napadu, ali nadoknađujemo to odličnom odbranom. Čuvamo prednost 76:55.

III četvrtina

10. minut – Avramović polaže loptu u koš u poslednjoj sekundi napada. Srbija ima ogromnih 73:55 pred poslednju četvrtinu.

Aleksa Avramović u prodoru protiv Litvanije

7. minut – Fenomenalni Avramović krade loptu i potom lagano polaže u koš. Srbija vodi 67:51,

5. minut – Bravo, Stefaneeee! Namestio je ruku naš plejmejker. Dve trojke je pogodio. Srbija stiže do najveće prednosti u meču 62:48.

4. minut – Evo ga zakucavanje Srbije. Najpre skok u napadu Dobrića, potom asistencija Stefana za potpuno zaboravljenog Nikolu Jovića i Srbija se vraća u dvocifrenu prednost – 59:48.

2. minut – Sjajan odgovor Nikole Jovića na seriju Litvanaca 5:0 na startu drugog poluvremena. Pogodio je igrač Majamija novu trojku za Srbiju. Vodimo 52:45.

II četvrtina

10. minut – Nova trojka Bogdanovića, ovog puta sa 8 metara. Srbija odlazi na poluvreme sa sjajnih 49:38.

9. minut – Sjajan pikenrol Bogdanovića i Milutinova. Dobar odgovor na tri uzastopna poena Litvanaca. Srbija vodi 44:36.

7. minut – Evo je trojka! Bogdanović sa sedam metara pogađa za najveće vođstvo Srbije na meču. Selektor Litvanije traži tajm-aut. Vodimo 41:33.

5. minut – Ne ide nas šut za tri poena ponovo, ali nadoknađujemo to sjajnim procentom šuta za dva poena. Milutinov pogađa preko Valančijunasa za vođstvo 36:30.

3. minut – Sjajan je Aleksa Avramović, prvo asistencija za Milutinova, a potom ukradena lopta i iznuđen faul, iako bi trebalo da bude i nesportska lična greška. Šteta što nismo iskoristili dobro ovu priliku, ali i dalje imamo vođstvo 32:28.

1. minut – Nastavlja Petrušev tamo gde je stao i Srbija vodi tek drugi put na meču 28:25.

I četvrtina

10. minut – Gudurić hrabrim prodorom do samog koša i potom dobra odbrana nas spuštaju na poen zaostatka na kraju prve četvrtine. Litvanci su najzad promašili trojku. Posle prvih 10 minuta rezultat je 25:24 za Litvaniju.

9. minut – Kakva šteta, tri napada zaredom nismo uspeli da iskoristimo. Litvanci ponovo savršeni u šutu za tri poena (5/5). Ipak sjajna rola Petruševa sa 5 poena. Rezultat 25:22 za Litvaniju.

7. minut – Fantastičan sada potez Nikole Jovića. Skok u napadu i koš uz faul. Srbija smanjuje zaostatak na 20:18.

6. minut – Prvi faul Milutinova na meču, nažalost pri pokušaju šuta Valančijunasa koji je pogodio oba slobodna bacanja. Litvanija drži prednost 18:12.

4. minut – Dve uzastopne trojke Sedekerskisa, sva četiri šuta van linije 6,75 metara. Usledila je i kontra, pa Litvanija već vodi 16:10. Nismo odbranili nijedan napad od početka meča.

2. minut – Dešava se ono čega smo se plašili, prvi pokušaj za tri poena Litvancima je ušao. U vođstvu su 8:4.

1. minut – Bogdanović sjajno krade loptu i polaže je u koš, ali na drugoj strani Valančijunas je bio bolji u duelu sa Milutinovim. Rezultat je 2:2.

Sastavi:

Litvanija: Normantas, Sedekerskis, Brazdeikis, Maldunas, Jokubaitis, Valančijunas, Kuzminskas, Motejunas, Bendžijus, Kariniauskas, Dimša, Sirvidis.

Srbija: Petrušev, N. Jović, Bogdanović, Marinković, Dobrić, Ristić, Gudurić, S. Jović, Davidovac, Avramović, Milutinov.