kosarkas Crvene zvezde na utakmici Jadranske ABA lige protiv Partizana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 28.01.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Jadranska ABA liga, Partizan
Željko Obradović u razgovoru sa sudijom, Foto: MN Press/Marko Metlaš

ABA liga

Sudije tokom derbija priznale Obradoviću 3 greške na štetu Partizana?! Pogledajte te situacije na snimku

Ne stišava se, po običaju, srpska javnost posle košarkaškog Večitog derbija odigranog u nedelju. Crvena zvezda je, kao domaćin, pobedila Partizan u 18. kolu ABA lige.

Bila je to dramatična utakmica, koja je rešena pogotkom Jaga dos Santosa 4 sekunde pre kraja, nakon što su se crno-beli vratili iz zaostatka od čak 21 poen tokom druge četvrtine. Čak dva i po sata je ukupno trajao meč, sa mnogo prekida, tenzije, koškanja, dobacivanja i prigovaranja sudijama, pregleda snimaka…

Usled svega toga dan kasnije navijači “vode rat” putem društvenih mreža o tome koliko je njihov tim oštećen od strane arbitara.

Ni crveno-beli nisu ćutali, već su se oglasili saopštenjem u okviru koga su priložili i video sa, po njima, spornim odlukama sudija na štetu njihovog kluba.

Iz Partizana se niko nije oglasio, ali je bilo jasno iz konferencije Željka Obradovića posle meča da nisu bili zadovoljni suđenjem.

Priznale greške Obradoviću?

U međuvremenu je “Sport klub” došao do saznanja da su, navodno, sudije već tokom utakmice priznale upravo Obradoviću tri svoje greške kojima su oštetile njegov tim.

Prva situacija je prekid kontre Partizana u kojoj je Naneli pogodio trojku kod rezultata 70:54 na 27 sekundi pre kraja treće deonice. Tada je prekinut kontranapad crno-belih da bi se dosudila tehnička greška treneru Zvezde, Janisu Sferopulosu.

Podsećamo, da je u Evroligi, a time i u ABA ligi, od ove sezone uvedeno pravilo da se ne prekida kontranapad da se dosudi tehnička greška, već da se pusti akcija do kraja i sačeka epilog. Ovo pravilo se žargonski zove “Ataman rul”, jer je sadašnji trener Panatinaikosa redovno pravio tehničke kad protivnici krenu u kontru.

Druga greška koju su, navodno priznali, jeste peti faul dosuđen Pi Džej Doužeru sredinom treće četvrtine.

I treća je situacija na 2 minuta i 53 sekunde do kraja kada nije dosuđen faul nad Aleksom Avramovićem pri rezultatu 81:73 za Zvezdu posle koga je Gedraitis uzeo loptu i Nedović u kontri poentirao.