NEMANJA NEDOVIC, kosarkas Crvene zvezde, na utakmici Evrolige protiv Panatinaikosa, u hali OAKA. Atina, 10.03.2023. foto: MN Press / ym Kosarka, Euroleague, Crvena zvezda, Panathinaikos
Nedović na meču protiv Panatinaikosa prošle sezone, Foto: MN Press

Top10 je za Zvezdu nemoguća misija: S ovom igrom nema šta da traži, rešenja ni za jedan problem nema ni na vidiku

Još jedno gostovanje i još jedan poraz Crvene zvezde, takoreći ništa novo. Crveno-beli su i izgubili od Panatinaikosa u Atini 82:65 i dodatno umanjili šanse o plasmanu u plej-in.

Džerijan Grent je sa 14 poena, od kojih su neki prelomili meč, predvodio “zelene” do četvrte uzastopne pobede. Odličnu podršku mu je pružio i Mitoglu sa 15 poena, koji je u prethodnim mečevima bio ispao iz košgeterskog ritma.

Crveno-beli ostaju na samo jednoj pobedi u gostima, koja se mora uzeti pod navodnicima jer je ostvarena u Beogradu protiv Makabija. Upisan je i 9. poraz i van glavnog grada Srbije, a ukupno 11 u sezoni.

Samim time biće im u drugoj polovini ligaškog dela sezone potrebno čudo, i to pravo. Jer, kako sada stvari stoje na tabeli i izgleda igra crveno-belih, plasman u prvih 10 na tabeli i plej-in deluje kao nemoguća misija.

Svi problemi su i dalje bez rešenja

Sa ovog meča možemo da konstatujemo samo da su se ponavljale stvari, one loše, iz većine prethodnih utakmica. Ponovo katastofalan šut za tri poenai to da se ne lažemo, nepreciznost kod njih je bila ogromna. I to su u pola tih situacija to bili šutevi iz otvorenih pozicija. Nedopustivo je da jedan tim ima procenat ispod 20% (4/25)

Što je opet bizarno s obzirom na šuterski potencijal koji ima sastav Zvezde. Ali to su već stvari o kojima mora da brine Sferopulos.

Moraće i da smišlja rešenja za odbranu kada je Jago na terenu, jer protivnici redovno to koriste to da igraju piken rol i ostave svog centra protiv omalenog Brazilca.

Tu je i pitanje šta u napadu kada protivnici izvrše pritisak i agresivno napadnu Teodosića već u prenosu lopte?! To je danas bio slučaj i rešenja nije bilo ni na vidiku, a najbolji igrač Zvezde se umorio toliko da jedva da je mogao i da igra u drugom poluvremenu.

Simonović ispod svakog nivoa, povreda Mitrovića

Mora se i doneti odluka o budućnosti Marka Simonovića, jer ono što je pokazao za 4 minuta na terenu nije na nivou ozbiljne evropske košarke.

Pa pitanje nedostatka agresije u odbrani na ovom meču, dozvoljavanje lakih poena, ponekad i bez podignute ruke pri šutu protivnika…

I za kraj gore od svega može da bude povreda Luke Mitrovića. Nezgodno je doskočio i uhvatio se za koleno. Zato nije igrao uopšte u poslednjoj četvrtini. Mnogo će biti teško nadoknaditi njegovo odsustvo, jer je uz Teodosića i Bolomboja jedini konstantan ove sezone.

Sa mnogo pitanja bez odgovora ulazi Sferopulos i tim Crvene zvezde u 2024. godinu.

– U napadu smo se mučili, nismo našli rešenja. Posebno u drugom poluvremenu nismo znali da dođemo do lakih poena u napadu. Defanzivno smo dozvolili lake poene, oni su napravili razliku – rekao je Sferopulos kratko.

Na kraju možemo samo da kažemo da je jedina svetla tačka bio Bolomboj i da jedini on je pokazivao želju da se bori. Meč je završio sa 15 poena i 5 skokova. Isti broj poena je ubacio Nedović, a po 12 su dali Jago dos Santos i Mitrović.

Uživo:

IV četvrtina

73:61 – Lako je Panatinaikos odbio ovaj poslednji pokušaj crveno-belih. I već sada možemo da pišemo novi poraz Zvezde.

67:59 – Evo serije 5:0 crveno-belih, Jago je pogodio svoju drugu trojku i naterao Atamana na tajm-aut. Da li je ovo poslednji voz da se crveno-beli vrate u meč? Imaju do kraja još četiri minuta.

67:54 – Zaista sada i pomalo nonšalantna igra crveno-belih. Kao da su se predali, tako izgledaju i tako se ponašaju na terenu. Opet kao i na meču sa Realom kreću ispucavanja i nerezonski šutevi za tri poena, koji su kao i tokom celog meča mnogo neprecizni. U odbrani se prelako ispada, kasni u rotacijama i preuzimanjima…

III četvrtina

61:50 – Mnogo, mnogo teško će biti Crvenoj zvezdi da preokrene ovo sa ovakvom igrom. Simonovićevih 4 minuta u igri su plaćeni preskupo. Momak koji je bio u NBA toliko nema samopouzdanja da i neke čiste situacije pogađa, a onda mu ispod Zvezdinog koša protivnici otimaju loptu koju je već bio uhvatio. Tako je ponovo stečena prednost od 11 poena razlike za Panatinaikos.

55:44 – Uzima Sferopulos tajm-aut posle još jedne serije Panatinaikosa od 5:0. Marko Simonović je totalno van košarke. Jedva je dobacio trojku, a potom je pogodio prvi obruč iz reketa. Takvi promašaji se kažnjavaju i skupo plaćaju, što se vidi u rezultatu.

50:44 – Tri napada zaredom na isti način su igrači Panatinaikosa poentirali. Loša rotacija u odbrani Zvezde i sledi prodor do samog koša. Dva puta je to uradio Grigonis, a jednom Grent. Sada problem i sa mogućom povredom Mitrovića koji se uhvatio za koleno posle doskoka. Jago je promašio dva floutera koja ne sme, ali se donekle iskupio trojkom.

Gotovo je neverovatno kako se igračima Zvezde ponavljaju neke stvari iz meča u meč. Npr. faul pri šutu u poslednjoj sekundi napada protivnika.

44:35 – Trojkama Slukasa i Grigonisa je Panatinaikos otvorio drugo poluvreme. Igrači Zvezde su na “mismeču” išli na udvajanje, to im se obilo o glavu. Neophodna je čvršća odbrana i ne dozvoljavanje “piken rola” domaćima, kao i da počnu da ulaze trojke.

II četvrtina

38:31 – Kalaicakis je agresivno odbranom na prenosu lopte potpuno izbacio Teodosića iz ofanzive. Crveno-beli se teško snalaze na agresivnu odbranu domaćih, sve se svodi na Mitrovića i Bolomboja. Nedović teško dolazi do pozicija za šut. PAO je u poslednja 2 minuta napravio seriju 9:2.

29:27 – Mora se priznati da i jedni i drugi prave neke nesvojstvene greške u dodavanjima. Igrači Panatinaikosa imaju i neke nerezonske promašaje. Zvezda mora da obrati pažnju na skok u napadu domaćih.

27:21 – Koriste igrači Panatinaikosa glavnu slabost u Zvezdinoj odbrani, a to je insistiranje na preuzimanju. Ko zna koliko puta Jago je bio na “mismeču” sa centrima PAO-a i slao ih ili na liniju penala ili su lako poentirali. Takođe je i Grent pogodio svoju drugu trojku. I napad je zastao, Tobi ništa ne doprinosi.

I četvrtina

20:17 – Izuzetno čvrste odbrane i slabi procenti šuta za tri poena (obe ekipe 1/6) obeležili su prvu četvrtinu. Sferopulos će morati da pronađe rešenje za Lesora koji je ubacio već 7 poena.

11:11 – Ulaskom Matijasa Lesora stabilizovala se igra u napadu “zelenih”. Francuz je za sada nerešivo rešenje za crveno-bele pod košem. On je i napravio seriju PAO-a 7:0, ali je odgovorila Zvezda poenima Bolomboja i Mitrovića.

4:7 – Izuzetno mali broj koševa i mnogo promašaja i jednih i drugih u prvih 4 i po minuta utakmice. Panatinaikos ima 1/6 iz igre, a Zvezda 3/8. Interesantno trojku je ubacio centar Bolomboj.