kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Zalgirisa u hali Stark Arena, Beograd 26.01.2024. Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Zalgiris
Pi Džej Doužer briljira u meču protiv Žalgirisa, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Evroliga

U pobednika su uvek krvava kolena, a crno-beli su bili gladijatori: Obradović izvukao keca iz rukava da slomi Trinkijerijeve ratnike

Pobednici uvek imaju krvava kolena, a igrači Partizana su dali krv i znoj za pobedu protiv Žalgirisa 81:72. Pi Džej Doužer sa NBA partijom od 23 poena i 4 skoka, i Obradovićev “kec iz rukava”, Frenk Kaminski, doneli su 12. pobedu u Evroligi.

Što bi se reklo u žargonu “pobili” su se igrači Partizana sa ratobornim timom Andree Trinkijerija za pobedu i iz toga izašli kao pobednici.

Kakav potez Obradovića sa Kaminskim

Pokazao je Željko Obradović zašto se smatra najboljim evropskim trenerom. U trenucima kad je meč bio u egalu na početku poslednje četvrtine ubacio je Kaminskog, koji maltene nije ni imao minutažu u prethodnim utakmicama. Sećamo se i onog problema sa prethodnog meča u Atini kada je ušao na minut i odmah izveden iz igre.

Ali veliki treneri znaju i kako da motivišu igrača i kad da ga iskoriste. To se pokazalo na delu, jer je američki centar pronalazio put lopti do koša za seriju 10:2 koja je slomila protivnika. Osim 8 postignutih poena u tom periodu, odigrao je i fantastičnu odbranu. Birutis, Smits i Hejs nisu mogli ni da pogledaju ka košu pored njega.

Doužerov meč sezone

Ne možemo da ne pričamo o Pi Džej Doužeru (s kojim je Kaminski odlično sarađivao). Odigrao je na NBA nivou i pokazao zašto je nekada bio nada Denvera i imao tamo ozbiljnu minutažu.

Upravo zahvaljujući njemu Žalgiris se nije odlepio u prvoj četvrtini kad je imao 11 poena prednosti. Za prvih 10 minuta Doužer je ubacio 15 poena i zadržao Partizan u priključku.

Kad mu se priključio Ledej u drugoj četvrtini, i ofanzivno i defanzivno. Pa ulazak Avramovića za agresivnost u odbrani, dobri potezi Nanelija, prednost protivnika je istopljena i otišlo se sa vođstvom na odmor.

Uspeo je tokom treće četvrtine Partizan dva puta da se odlepi na +7, posle takve odbrane da igrači Žalgirisa su sami izbacivali loptu u aut. Međutim, Trinkijeri je Žalgirisovim igračima doneo borbenost i upornost do samog kraja. Četiri trojke su ih dovele u egal na početku poslednje deonice.

Tada je na scenu stupio Obradovićev “džoker” i na već opisani način “rešio” utakmicu. Kaminski je ubacio 10 od svojih 12 poena u poslednjoj četvrtini i to sa 4 lične greške. Izuzetan je bio i Zek Ledej sa 21 poenom, 5 skokova i čak 8 iznuđenih faulova. Imao je neverovatan indeks korisnosti 32.

Kod poraženog tima neumoljivi strelac Kinan Evans je postigao 25 poena, imao po 3 asistencije i ukradene lopte.

Partizan očekuje najpre Večiti derbi u ABA ligi protiv Crvene zvezde u nedelju, a potom i duplo gostovanje sledeće nedelje u Evroligi. Protivnici su Monako i Virtus.

UŽIVO

IV četvrtina

81:72 – Odbijen je pokušaj Žalgirisa bez velikih problema, pre svega odbranom Kaminskog i Avramovića. Kraj utakmice.

77:69 – Morao je Obradović da reaguje tajm-autom na nešto više od 2 minuta do kraja. To su izazvali njegovi igrači sa 2 loše odigrana napada i lakim poenima protivnika.

71:61 – Po prvi put na meču Partizan je došao dvocifrene prednosti poenima Kaminskog sa slobodnih bacanja. Osam poena je ubacio samo u prvih 5 minuta ove četvrtine. Mogao bi upravo on da bude prelomni faktor. Zatvorili su prilaze svom košu crno-beli, Žalgiris je samo na 2 poena u poslednjoj četvrtini.

67:61 – Kaminski sada igra odličnu rolu na početku poslednje deonice. Šest poena zaredom je postigao i odlepio Partizan. Uz to je i odličan u odbrani u tandemu sa Smailagićem. Trinkijeri odmara svog najboljeg igrača, Evansa, za samu završnicu.

III četvrtina

61:59 – Četiri trojke su pogodili igrači Žalgirisa u ovoj četvrtini. Nije Partizan dobro iskoristio odličnu odbranu koju je igrao, pre svega zbog 4 izgubljene lopte i nekoliko loših rešenja u napadu. Zato i ima samo koš prednosti uoči poslednjih 10 minuta.

55:50 – Imali su seriju 10:2 igrači Partizana kroz poene Ledeja, Avramovića i Pantera. Prekinuo ju je novom trojkom Evans. Pritisak koji vrše na loptu u odbrani je potpuno izbacio iz ritma igrače Žalgirisa, bacili su dve lopte u aut. U probleme su upali gosti u organizaciji napada, ne dozvoljavaju im crno-beli brži protok lopte, ruke su uvek tu oko nje.

48:45 – Pun je energije Avramović i željan je košarke posle pauze. To je ono što je dodatni kvalitet Partizana u ovom meču. Čeka se i da se kapiten Panter malo više uključi napadački, mada je više na klupi nego na terenu. Evans se sada preorijentisao na asistencije Birutisu i time Žalgiris ostaje u korak s crno-belima.

II četvrtina

45:43 – Sa vođstvom odlazi Partizan na poluvreme. U poslednjem minutu 2. četvrtine su došli do prednosti poenima Ledeja sa linije slobodnih bacanja. Uzvratio je bio Smits, ali je prvi koš na meču pogodio Panter i potom odlična odbrana nad Menekom crno-belih.

Fantastično poluvreme su odigrali Doužer sa 17 poena i Ledej koji je ubacio već 12 sa samo jednim promašajem i enormnim doprinosom u odbrani. Na drugoj strani odličan i Evans sa 14 poena.

34:34 – Čekali su se poeni Nanelija i uspeo je iz prodora da ih postigne. Odmah potom još 2 iz skoka u napadu. Veliki posao obavlja i Ledej pod oba koša, i dobrim građenjem i skokovima. I Frenk Kaminski se priključio defanzivno, tako da su crno-beli imaju priliku da povedu do kraja poluvremena.

24:30 – Tek je Ledej u 3. minutu uspeo da postigne prvi koš za Partizan u drugom periodu. Izlaskom Doužera ponovo problemi u napadu crno-belih, uz to imaju već 5 izgubljenih lopti.

I četvrtina

22:26 – Odličan rezultat ima Partizan u odnosu na to kako je odigrao veći deo prve deonice. Pi Džej Doužer je sačuvao crno-bele gotovo savršenom prvom četvrtinom. Za 10 minuta je ubacio već 15 poena, asistenciju i ukradenu loptu za +/- indeks 15.

Mnogo bolje je izgledala odbrana domaćih ulaskom Alekse Avramovića i Smailagića koji su uneli agresivnost na spoljne igrače gostiju. To se odrazilo i na povratak iz 11 poena zaostatka.

11:17 – Pi Džej Doužer, baš kao i u prvoj četvrtini protiv Makabija, je igrač koji drži Partizan u priključku. Upisao je već 8 poena. Međutim, moraće crno-beli da zategnu odbranu i da bolje grade svoj koš.

3:12 – Slab početak crno-belih ofanzivno. Evans je otvorio meč sa 2/3 za tri poena. Potom je i Gedraitis oteo loptu Kevinu Panteru za nove lake poene. Morao je Obradović već sada da zatraži tajm-aut. Maltene preslikan početak kao iz onog meča protiv Makabija.

Pamte navijači Partizana Andreu Trinkijerija i o tome govori doček koji je imao kada je izašao na teren. Svi su ustali da mu aplaudiraju, sa pojedincima se izgrlio i izljubio, a potom su navijači počeli da mu skandiraju prezime.