Partizan - Fenerbahče, Evroliga
Naneli protiv Motlija (Foto: MN press)

Evroliga

Veliki revanš Fenera s kamatom: Dorsi i Gudurić uništili Partizan

Košarkaši Fenerbahčea savladali su Partizan u Istanbulu sa 91:76 okviru 20. kola Evrolige. Neverovatni Tajler Dorsi sa 24 poena (pet trojki) bio je najzaslužniji za deseti poraz crno-belih u elitnom takmičenju dalekometnom paljbom u poslednjoj četvrtini.

Možda najbolja četvrtina od starta sezone u Evroligi kada su u pitanju dueli sa favoritima donela je Partizanu velikih 12 poena prednosti. Bruno Kaboklo sa 11 (tri trojke) i zatim Kevin Panter sa 12 poena bili su prosto nezaustavljivi za odbranu Fenera koji je posle prvih deset minuta ozbiljno zaostajao (19:31).

U drugoj četvrtini domaćin je uspeo da pronađe ritam, zaigrao bolje u napadu, ali nikako nije mogao da pređe granicu od četiri poena u finišu prvog poluvremena. Oporvaljeni Trifunović je sa pet poena uspeo da zadrži napad Turaka koji su na pauzu otišli sa “minus pet” – 43:48.

Treća četvrtina donela je preokret za koji se pobrinuo Nejt Sestina. Sjajni krilni košarkaš Fenera ubacio je tri trojke (od četiri), a sredinom četvrtine na njegovim krilima Fenerbahče je počeo da gradi prednost. Marko Gudurić je na minut i po pogodio za 64:62, Kaboklo napravio korake što je bio početak kraja za Partizan u Istanbulu.

Do sredine četvrte četvrtine Fener je napravio seriju od 24:2 i trojkma Dorsija (tri) i Gudurića otišao na nedostižnih 85:66 i tako upisao novu pobedu u elitnom takmičenju. Partizan je dobio drugi vezani šamar posle večitog derbija i nastavlja pad na tabeli Evrolige.

Naredni evroligaški meč Partizan igra za tri dana u Areni protiv Makabija.

Partizan osam minuta bez koša iz igre

Ključni detalj na meču bila je Partizanova crna serija od preko osam minuta bez koša iz igre na prelazu iz treće u četvrtu četvrtinu koju je Fener iskoristio da preko Dorsija i Gudurića napravi gotovo 20 poena razlike i prelomi utakmicu u svoju korist.

Obradović: Igrali smo košarku, a onda…

– Ovo je bila utakmica sa dva potpuno različita dela. U prvom poluvremenu smo mi igrali košarku, a onda… Onda se desilo da umesto da bude onako kako sam rekao posle druge četvrtine, da moramo biti spremni za očekivanu agresivnost rivala, na terenu je bilo apsolutno drugačije. Čestitke Fenerbahčeu na zasluženoj pobedi – rekao je Obradović.

Željko Obradović, Partizan -

FENERBAHČE – PARTIZAN 91:76 (19:31, 24:17, 25:16, 23:12)

FENERBAHČE: Motli 4, Vilbekin, Šanli 4, Papajanis 2, Hejs-Dejvis 12, Biberović, Pjer 4, Gudurić 15, Dorsi 24, Kalates 9, Madar 3, Sestina 14.

PARTIZAN: Smit 11, Vukčević, Ledej 1, Panter 18, Jaramaz, Naneli 14, Trifunović 5, Anđušić 3, Doužer 4, Ponjitka, Kaminski 7, Kaboklo 13.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

91:76 – Kraj meča! Zaslužena pobeda Fenerbahčea koji se revaširao s kamatom crno-belima za novembarski poraz u Beogradu (85:84).

87:74 – Probao je Kaboklo trojkom da spusti na “minus deset”, ali nije uspeo. Feneru ostaje da iskontroliše finiš i rezultat nekih dva minuta pre kraja utakmice.

82:64 – Preko osam minuta je Paertizan bez koša iz igre što se vidi i po rezultatu. Fenerbahče je produžio seriju na 24:2 i ima gotovo 20 poena razlike.

77:64 – Najgori mogući start crno-belih, dve primljene trojke za 40 sekundi preko Dorsija i Gudurića i “minus deset”. Obradović je morao da traži tajm-aut, ali to nije zaustavilo Fenerbahče u seriji od 19:2 kojom je stekao veliku prednost.

III ČETVRTINA

68:64 – Kraj treće četvrtine! Marko Gudurić je na minut i po do kraja pogodio za 64:62, zatim Kaboklo napravio korake na drugoj strani, a Hejs-Dejvis povisio na “plus četiri”.

60:62 – Dobar napad Partizana iz tajm-auta, Anđušić je ubacio trojku, ali razigrani Sestina četvrtom trojkom na drugoj strani nije dao crno-belima da se odlepe. Napeta borba u završnici treće četvrtine.

55:55 – Preživeli su crno-beli pokušaj za tri Klatesa, ali nisu odbranili dvojku Grka, pa Fener ima samo tri poena zaostatka. Zatim loš napad koji je na drugoj strani trojkom kaznio Sestina za prvo izjednačenje na meču posle dosta vremena.

50:51 – Fener je mnogo bolje otvorio treću deonicu, a na krilima Nejta Sestine koji je ubacio trojku prišli su samo na poen prednosti. Uspeva Partizan u napadu da napravi probleme domaćinu, Fener je napravio već tri faula.

II ČETVRTINA

43:48 – Kraj druge četvrtine! Prišao je Fener preko upornog Kalatesa na četiri poena razlike (43:47), Panter je promašio slobodno bacanje zbog tehničke klupi Fenera, a onda Gudurić iako napravio faul dobio poklon-loptu od sudija. Srećom po crno-bele Hejs-Dejvis je uz koš napravio faul pa crno-beli vode na poluvremenu.

40:47 – Kaminski se sjajno izvukao i pogodio za dva poena posle kontre. Partizan u poslednjih dva minuta ulazi sa “plus sedam” iako Fener sve opasnije napada pod košem.

35:43 – Kalates je trojkom spustio na pet poena razlike, ali je Uroš Trifunović na drugoj strani uzvratio istom merom pa Jasekivičijus traži tajm-aut. Partizan ima osam poena razlike na neštop manje od pet minuta do odlaska na poluvreme.

26:36 – Dorsi trojkom spušta razliku na devet poena. Probudio se Fenerbahče na startu druge četvrtine u napadu, ali Partizan uspeva da održi prednost tu negde oko deset poena razlike.

I ČETVRTINA

19:31 Kraj prve četvrtine! Velikih 12 poena razlike posle prvih deset minuta. Sjajna rola Kevina Pantera sa 12 poena, Kaboklo ima 11, a Fenerbahče velike probleme sa raspoloženim Beograđanima.

14:23 – Naneli ubacuje trojku, Jasekivičijus mora da traži tajm-aut. Sjajan start Partizana koji ima devet poena razlike na oko tri i po minuta do kraja prve deonice. Najvažnije je da Partizan igra dobro i zasluženo vodi.

12:18 – Kaboklo je ubacio i treću trojku, a pridružio mu se i Kevin Panter sa pet poena pa Partizan ima solidnih pest poena razlike na polovini prve četvrtine.

8:8 – Nas krilima Hejsa-Dejvisa Fenerbahče je poleteo na ovom meču, Amerikanac ima već šest poena i zadaje dosta problema crno-belima. Brunoi Kaboklo s druge strane ima dve trojke i osam poena i drži Partizan u igri. Doužer ima dva penala, a Ledej je ušao u igru.

Biće ovo meč dva kluba koje je strateg crno-belih Željko Obradović vodio do evropskih titula, ujedno i okršaj učitelja (Obradović) i učenika (Šarunasa Jasekivičijusa).

Dobra vest za crno-bele je da se američki košarkaš Zek Ledej oporavio od povrede pošto prošle nedelje nije igrao u oba evroligaška meča, kao ni u subotu protiv Krke, ali se našao u avionu za Istanbul sa saigračima.

Van stroja su i dalje Alen Smailagić i Aleksa Avramović, kao i Balša Koprivica koji nije otputovao. U tim se vratio Uroš Trifunović, koji je protiv Krke u subotu odigrao prve minute posle duže pauze.

SOCCERBET KVOTE ZA MEĆ FENERBAHČE – PARTIZAN

Partizan ima učinak 10-9, Fenerbahče je na 11-8, te zauzimaju deveto, odnosno šesto mesto.