kosarkas Crvene Zvezde na utakmici Evrolige protiv Zalgirisa u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 09.02.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, ZALGIRIS

Žalgiris ubio Zvezdinu poslednju nadu za plej-in: Sudije oštetile crveno-bele, “Zelena šuma” ostaje začarana

Kenan Evans sa 25 poena i 5 pogođenih trojki predvodio je Žalgiris do pobede nad Crvenom zvezdom 93:91 u Beogradskoj areni. Ovaj poraz crveno-belih je i stavio tačku na sva nadanja o plasmanu u Top10 i plej-in Evrolige.

Drugu godinu zaredom se litvanski tim ispostavio kao nerešiva enigma za Zvezdu. Četvrta uzastopna pobeda “zelene šume” nad crveno-belima.

U dramatičnom poslednjem minutu pri rezultatu 90:89 za litvanski tim prilikom poslednjeg napada Jago dos Santos je napravio nesportski faul udaranjem Ulanovasa po glavi. Do kraja je ostalo 20 sekundi i poenom sa slobodnih bacanja uz loptu sa strane za goste, meč je bio završen.

Tako je Brazilac na loš način završio svoju impresivnu partiju i prvi dabl-dabl u Evroligi. Prosuo je u vodu postignutih 21 poena i čak 14 asistencija i postao tragičar.

Sudije “nisu videle” gaženje aut-linije Evansa

U tih poslednjih 20 sekundi se dogodila i velika greška sudija kojom su oštećeni crveno-belih. Nisu videli da je Kinan Evans nagazio aut liniju i umesto lopte za Zvezdu dosudili su faul nad Dimšom. On je pogodio oba slobodna bacanja da bi Jago uspeo na brzinu da postigne koš. Usledio je presing crveno-belih i uspeo je Bolomboj da otme loptu, ali nije uspeo da je zadrži. Tako da je na kraju sve otišlo u nepovrat.

Nekako u ova dešavanja u poslednjem minutu može se i sumirati i celokupan meč kako su igrali izabranici Janisa Sferopulosa. Sa bezbroj oscilacija i dobrih naleta.

Loša odbrana 3 četvrtine i promašena bacanja

U prve tri četvrtine su bespotrebno udvajali i skupljali odbranu, te time ostavljali otvorene šuteve ekipi koja najviše i najbolje šutira trojke u Evroligi. Zbog toga su i kažnjavani. Uz to mora se istaći i nedopustiva dekoncentracija na izvođenju slobodnih bacanja (18/24) što je nedopustivo mnogo u jednoj ovakvoj utakmici.

Nedostajali su u drugom poluvremenu crveno-belima poeni Smarta koji je ostao na 9 postignutih u prvom. Nedović i Mitrović su postigli po 15, a Gedraitis 11.

U pobedničkoj ekipi, osim sjajnog Evansa, 13 poena Šmitsa i 12 Birutisa.

Sada sledi 20 dana pauze u Evroligi zbog nacionalnih kupova i reprezentativnih utakmica. Naredni meč Crvena zvezda će igrati tek 1. marta protiv Bajerna u Minhenu.

Uživo

IV četvrtina

89:91 – Jago je napravio nesportski faul i Ulanovas je pogodio jedno slobodno bacanje uz loptu sa strane za Žalgiris. Tom prilikom je Evans nagazio liniju auta, ali to sudije nisu videle što je izazvalo revolt navijača. Poleteli su brojni predmeti na teren i dogodio se prekid.

83:85 – Ako nešto bude koštalo Crvenu zvezdu pobede, onda će to biti promašena slobodna bacanja. Neverovatno je da jedna ekipa promaši čak 6 slobodnih bacanja u današnjoj košarci. Žalgiris je bez promašaja (16/16). Svaku grešku u napadu Evans i ostali kažnjavaju trojkom.

72:75 – Kao i kroz celu utakmicu, dva minuta dobre, pa dva loša. Na seriju Zvezde istom merom je odgovorio Žalgiris. Uz to je i Mitrović dobio i tehničku, pa su crveno-beli ponovo u zaostatku.

72:68 – Gilespijeva odlična rola od kada je ušao pred kraj treće četvrtine. Stabilizovao je skok u odbrani i postigao 5 brzih poena na početku poslednje deonice. Crveno-beli su u seriji 7:0. Problem su četiri faula Nedovića. Odbrana crveno-belih deluje bolje.

III četvrtina

65:68 – I posle dve trojke potpuno su stali crveno-beli u napadu, više od dva minuta nisu postigli koš. Previše se komplikuje u organizaciji, ulazak Gilespija jeste malo očvrsnuo odbranu, ali i dalje je utisak da su gosti non-stop prisutni na ofanzivnom skoku, iako nisu imali nijedan u trećoj četvrtini.

65:63 – Dve trojke zaredom Zvezde (Gedraitis i Jago), u međuvremenu konačno i jedna dobra odbrana. Trinkijeri traži tajm-aut. Brazilac je već na dabl-dabl učinku sa 13 poena i 12 asistencija.

53:59 – Neverovatno je koliko je loša odbrana Zvezde od početka drugog poluvremena. Konstantno ponavljaju grešku sa ostavljanjem otvorenih šuteva i primili su već 4 trojke za manje od 5 minuta. Sferopulos traži tajm-aut, dok navijači negoduju.

47:51 – Sa dve trojke otvaraju drugo poluvreme igrači Žalgirisa i to su ih igrači Zvezde ostavili potpuno same na šutu. Sferopulosovi igrači su nastavili da rade isto što i u prvom poluvremenu, a to je da skupljaju odbranu i udvajaju igrače Žalgirisa, što na kraju rezultira potpuno samim šuterima gostiju na liniji 6,75 metara.

KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, ZALGIRIS

II četvrtina

45:45 – Egal na poluvremenu uz, čini se, veliku sudijsku grešku u finišu. Arbitri su sudili faul Lazareviću nad Samnerom na sekund pre kraja 2. četvrtine, iako se čini da prekršaja nije bilo. Problem Zvezde u prvih 20 minuta je bilo građenje svog koša, Žalgiris ima čak 5 skokova u napadu. Uprkos dosta omogućenih šuteva za tri poena Žalgirisu, to se isplaćuje jer slab je procenat pogođenih trojki gostiju (6/17).

Dobro prvo poluvreme i Jaga dos Santosa koji je ubacio 10 poena i podelio čak 9 asistencija.

33:34 – Vraćeni su na teren Jago, Bolomboj, Mitrović i Smart. Amerikanac je ubacio prvu trojku i on ima već 9 poena na svom kontu. Na drugoj strani se razigao Samner (5 poena u nizu), a Evans nastavlja da pogađa trojke.

24:26 – Sferopulos je na teren poslao više defanzivno orijentisanu petorku sa Hangom, Lazarevićem i Davidovcem, što je donelo čvršću i bolju igru u odbrani. Ali isto tako je i problem u napadu, gde Hanga mora da bude plejmejker.

I četvrtina

22:23 – Luka Mitrović pokazuje da voli i da mu leži da igra protiv Žalgirisa. Postigao je 9 poena u prvoj četvrtini. Ono što se pokazuje kao problem kod crveno-belih je sada i skok u odbrani, već 3 ofanzivna skoka gostiju.

16:17 – Sferopulos je morao da menja Nedovića, koji je upao u kontraritam posle 5 poena u nizu. Lako ga probijaju u odbrani, dok u napadu ima već 2 izgubljene lopte. Zvezda dozvoljava previše otvorenih šuteva protivniku, ali na njenu ne ulaze.

9:14 – Serija Žalgirisa je produžena na 7:2 posle nove trojke Kinana Evansa, njegove već druge u prvih pet minuta. Zvezda ponovo ima problema u organizaciji napada, lopta se previše zadržava kod Jaga ili Nedovića.

7:11 – Obe ekipe su iskoristile po prva dva napada na meču, na Nedovićevu trojku je potom odgovorio na isti način Evans. Međutim, brza tranzicija i laki poeni za Nedovića. Ali nakon toga mini serija 4:0 Žalgirisa preko Šmitsa.

U trenutku kada je Trinkijeri izašao na teren navijači Zvezde su ga dočekali zvižducima, ali i uvredama.