PARTIZAN_vs_PANATHINAIKOS_23
Ledej u defanzivi (Foto: MN Press)

Evroliga

Zeleni udarili u crno-beli zid: Ledej i (Bul)Dožer pregazili PAO za zlata vrednu pobedu

Košarkaši Partizana savladali su Panatinaikos posle velike borbe i produžetka sa 92:87 u prepunoj Areni u okviru 11. kola Evrolige. Čovek odluke na ovom uzbudljivom meču bio je Zek Ledej koji je sa 23 poena i pet skokova predvodio crno-bele do vredne pobede.

– Baš nam je bila potrebna ova pobeda. Kapiten se vratio, i videla se eksplozija na obe strane parketa. Vreme je da vežemo nekoliko pobeda i nastavimo da rastemo kao grupa – poručio je Ledej.

Njegovo zakucavanje na nabacivanje Pantera pola minuta pre kraja produžetka za 90:85 ispostavilo se kao prelomni trenutak na ovom uzbudljivom meču.

Izuzetni Pi-Džej Dožer

Njemu uz rame bio je Pi-Džej Dožer, koji je postao bukvalno Partizanov buldožer u finišu utakmice kada se lomio rezultat, stigao je do 16 poena uz nekoliko važnih trojki i postao ljubimac Grobara.

– Intenzivna utakmica, bili smo sjajni i na kraju smo je prelomili kada je bilo važno. Bitno je i da se kapiten vratio i da je ova divna publika uživala. Treba da nastavimo da radimo i igramo kako se očekuje – istakao je Doužer.

A mučio se Partizan u velikom delu utakmice. Izgledalo je sredinom poslednje četvrtine da će Panatinaikos odneti bodove u Atinu jer se odlepio na deset poena razlike (54:64), ali je tim Željka Obradovića našao način da se vrati.

PARTIZAN_vs_PANATHINAIKOS_17

Buđenje Pantera u finišu

Pored dobre odbrane, aktivirao se i povratnik u tim, kapiten Kevin Panter koji je stigao do 13 poena u završnici utakmice, kao i Brazilac Kaboklo koji je imao jednu dobru i važnu odbranu u samom finišu kada se lomio rezultat na 78:78.

Uspeli su crno-beli da zaustave ispod koša i doskorašnjeg aduta Matijasa Lesora, a kada je PAO ostao bez šuta u samo0m finišu pomirio se i sa porazom, trećim posle produžetka ove sezone.

Ključ pobede Partizana

Kvalitetna odbrana u trenucima kada se lomio rezutat. Poseldnjih tri minuta regularnog dela i ceo produžetak, granitni zid je bio pod košem crno-belih u koji su Atinjani udarili. Čak ni dominatni Lesor nije imao rešenja.

Meč-viner Zek Ledej

Kada god se činilo da će se Panatinaikos odlepiti, pojavio se Zek. Bilo trojkom uz dodatno bacanje ili karakterističnim prodorom i pogotkom jednom rukom, pa i onim zakucavanjem u produžetku za trijumf, gurao je Partizan ka vrednoj pobedi.

PARTIZAN_vs_PANATHINAIKOS_26

Strelci

PARTIZAN: Vukčević 2, Ledej 23, Avramović 5, Panter 13, Smailagić 7, Jaramaz, Naneli 7, Anđušić 2, Doužer 16, Ponjitka, Kaminski 5, Kaboklo 12.

PANATINAIKOS: Kalaicakis, Vildoza, Gaj, Balcerovski 7, Slukas 6, Grant 14, Nan 19, Lesor 16, Antetokumpo, Grigonis 12, Mitoglu 13, Mancukas.

Tabela

Partizan sada ima skor od pet pobeda i šest poraza i potpuno se vratio u trku za gornji deo tabele sa realnim izgledima za plej-of.

Šta dalje?

Crno-beli posle ove pobede imaju još dve utakmice u Evroligi na svom parketu i to protiv Monaka (5. decembra) i Armanija (7. decembra). Lepo bi bilo da nastave da koriste povoljan raspored, bez obzira na snagu narednih rivala, posebno Kneževa…

Tok utakmice

PRODUŽETAK

92:87KRAJ UTAKMICE! Slukas je promašio jedno slobodno bacanje, a Ledej prikucao za pobedu Partizana!

86:80 – Promašio je Mitoglu oba slobodna bacanja, Kaboklo i Doužer su poentirali na polovini produžetka, zatim i Panter za ogromnih “plus šest”. Kakva odbrana Partizana!

PARTIZAN vs PANATHINAIKOS Beograd, 30.11.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN press Kosarka, Euroleague, Partizan, Panatinaikos

IV ČETVRTINA

78:78 – Igraće se produžetak! Imao je Panter 11 sekundi i napad za pobedu, ali se spetljao i izgubio loptu. Pogodio je Grigonis uz zvuk sirene, ali izgleda da nije izbacio loptu na vreme.

76:78 – Kaboklo sa četiri vezana poena vraća Partizan u igru (68:73). Doužer trojkom preko ruke vraća na “minus četiri”, a Panter je još jednom trojkom kaznio opuštanje u igri gostiju za samo “minus dva”. Tajm-aut za Atamana, do kraja meča minut i po.

61:69 – Prepolovio je Partizan razliku trojkom Doužera i zakucavanjem Kabokla za manje od minuta, pa Ataman traži tajm-aut. Po njegovom isteku Nan je ubacio trojku kojom drži crno-bele na distanci.

54:64 – Posrće Partizan na startu poslednje četvrtine, gosti su u seriji od 8:0 i imaju dvocifrenu razliku pa Obradović mora da traži tajm-aut. Nešto više od sedam minuta do kraja utakmice.

III ČETVRTINA

54:56 – Kendrik Nan je u finišu sa četiri poena držao PAO u igri i egalu, a posle izblokiranog šuta Pantera, Metoglu u poslednjoj sekundi dvojkom donosi prednost Panatinaikosu pred poslednjih deset minuta.

50:50 – Opustio se Partizan, potrošio male faulove i ušao u bonus. Gosti posle dosta vremena u egalu (sreća pa je Mitoglu promašio dva penala), do kraja treće četvrtine je oko dva i po minuta.

48:44 – Dosta borbe i grešaka na obe strane. Partizan se nešto bolje snalazi, ali je zabeležio prvu izgubljenu loptu, pre odlaska na TV tajm-aut. Pre toga je Lesoru poništen koš jer se “kešao” o obruč.

45:40 – Sjajan start crno-belih u nastavku, Dožer je zakucavanjem zapalio publiku, a potom i Smailagić povisio na pet razlike. Lesor zadaje probleme crno-belima pod košem, ali Partizan igra dobru odbranu.

PARTIZAN_vs_PANATHINAIKOS_18

II ČETVRTINA

39:38 – Fantastičan finiš Partizana, serija od 11:2, uvukla se nervoza u redove Panatinaikosa i crno-beli vode na poluvremenu. Ledej nejefikasniji kod crno-belih sa 12 poena, na drugoj strani Grigonis ima 10, a Grent sedam poena.

32:36 – Evo Partizana opet u igri. Trojka plus dodatno bacanje za Ledeja koji je prepolovio prednost Atinjana. Tri minuta do poluvremena, gledaćemo definitivno uzbudljiv finiš.

24:32 – Sreća za Partizan što su gosti promašili trojku za deset razlike, ali je Kaminski dobio glupu tehničku grešku zbog prigovora i omogućio gostima lak poen. Najveća prednoist za PAO od starta meča.

24:28 – Razigrao se Aleksa Avramović, iz kontre stigao do petog poena i smanjio rezultat, ali je Partizan potom primio ko zna koji jeftin koš pa je Obradović tražio tajm-aut.

I ČETVRTINA

20:21 – Dobra igra crno-belih u finišu, mini-serija 7:4 i malo je falilo da na odmor odu sa egal rezultatom. Ledej sa šest i Kaminski sa pet prednjače kod crno-belih, na drugoj strani Grigonis ima sedam poena.

13:17 – Kaminski sa linije penala smanjuje, a na parketu je Kevin Panter. Posle pet nedelja pauze, a na terenu je i Brazilac Kaboklo pa da vidimo koliko može.

11:15 – Bolje se gosti snalaze na ovom početku. Partizan ima defanzivne probleme pa će mu TV tajm-aut dobro doći da se konsoliduje. Smailagić je očajno šutirao u poslednjoj akciji, nije dobacio do koša.

7:9 – Rezultatska klackalica na samom startu. Ekipe se smenjuju u vođstvu za po poen, a prednjače Kaminski i Slukas sa po tri poena. Kevin Panter je na klupi za rezerve na početku meča.

– Uoči meča stigla je lepa vest da se posle pet nedelja i pauze zbog povrede noge u tim vraća Kevin Panter. Trener crno-belih Željko Obradović će ponovo moći da računa i na Aleksu Avramovića koji se oporavio od povrede nosa.