Željko Obradović nikada nije dobio priliku da radi u NBA ligi, iako su mišljenja mnogih da je to apsolutno zaslužio. Najbolji je trener u istoriji Evrolige sa devet osvojenih trofeja, a već tri godine je u Partizanu sa kojim sanja jubilarnu 10.
I sam je često pričao o tome da sa svojim imenom i prezimenom nikada nije želeo da ide na razgovore za posao u najjaču ligu sveta. Ipak, jednom prilikom bio je izuzetno blizu klupe Bruklin Netsa.
To je u izjavi za portal “Germanijak” otkrio nekadašnji košarkaš Partizana i Cibone Danko Cvjetićanin, koji je danas skaut Bruklin Netsa. Osvajač Evrolige sa Cibonom 1986. godine je otkrio sve detalje.
– Željko je bio na pragu Bruklina na moju sugestiju, ali tadašnji vlasnik Netsa Mihail Prohorov je to stopirao, iako i danas ne znam zašto. Nikako se nisu mogli dogovoriti sa Željkom, a on je bio već jednom nogom u avionu, ipak ispalo je tako kako je ispalo. Pitanje je na mestu, ali treba uzeti u obzir da su u SAD-u pravila ponašanja cele organizacije potpuno drugačija nego u Evropi – rekao je Cvjetićanin, pa zašao u detalje:
– U Americi je to spektakl koji nekada čak ide do granice apsurda i spektaklu se daje prednost ispred sporta. U Evropi treneri imaju daleko više ovlašćenja i slobode u slaganju ekipe, a disciplina je uvek u prvom planu. NBA liga je liga igrača i menadžera koji postavljaju svoje uslove i tu su mnogi klubovi u pat-poziciji iz koje se ne mogu izvući. Igrači postavljaju i smenjuju trenere, dovode i odvode druge igrače i to je ozbiljan problem. Ali o tome se, logično, javno uopšte ne govori, ali to je tako.
Razlike između NBA i Evrope
Bivši reprezentativac Jugoslavije je istakao da je uveren da bi evropski treneri, a posebno Željko Obradović, bili sjajni u NBA ligi.
– Smatram da bi evropski treneri jako dobro funkcionisali u NBA-u, ali ako bi se donekle prilagodili pravilima ponašanja prema igračima. Ružno zvuči, ali mislim da evropski treneri imaju neuporedivo veće košarkaško znanje, to su najbolji stratezi na svetu što se jasno vidi na planu taktike, postavljanja utakmica, skautinga i generalno zamisli igranja košarke. U Evroligi je svaka utakmica poput partije šaha, dok se u Americi to može videti tek u doigravanju. Ali zato će oni ‘impresionirati’ sa sto pozvanih akcija na ovaj ili onaj način, ali na kraju dana NBA je liga koja daje prednost superstarovima. To je takav mentalitet. Amerika obožava tu ideju superheroja – rekao je Cvjetićanin i zaključio:
– Na kraju krajeva, te zvezde prodaju dresove i ulaznice. Vraćamo se ponovno na esenciju sporta koja najviše gubi takvim forsiranjem igre jedan na jedan. U ligi trenutno sjajno stoje ekipe poput Bostona i Klivlenda koje igraju više timsku košarku, bio je tu godinama i San Antonio na vrhu, ali na kraju se sve svodi na to ko će zabiti pobednički koš.