KEVIN PUNTER Kevin Panter i ZACH LEDAY Zek Ledej kosarkasi Partizana na utakmici Evrolige protiv Olimpija Armani Milano u hali Stark Beogradska arena, Beograd 07.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Olimpija Armani Milano

Željkov moćni Partizan marširao kroz Kaunas: Panter i Doužer izudarali Žalgiris za 4. pobedu u nizu

Košarkaši Partizana savladali su Žalgiris sa 93:85 u 14. kolu Evrolige i produžili niz na četiri vezane pobede u elitnom takmičenju. Za vredan trijumf u Kaunasu koji će crno-bele pomeriti još bliže vrhu tabele pobrinuo se sjajni Kevin Panter sa 22 poena.

Ekipa Željka Obradovića odigrala je prvo poluvreme iz snova. Odbrana je funkcionisala kao sat, u napadu je izgubljena samo jedna lopta u prvih 20 minuta što je rezultairalo da beogradski tim na odmor ode sa 14 poena razlike (44:58).

Izgledalo je da će Partizan upasti u problem sredinom treće deonice kada je Žalgiris posle vezanih grešaka Doužera i Koprivice i efikasnih napada prišao samo na šest poena prednosti (58:64), ali je TV tajm-aut bukvalno vratio u život crno-bele.

Trojka Ledeja uz svuk sirene, pa neverovatni “elajup” Nanelija za Smailagića napravili su seriju od 8:0 i vratili Partizanu veliku prednost (58:72) u finišu treće deonice.

Žoc: Koristili smo prednost

– Znali smo posle onakvog prvog poluvremena da će izaći agresivno u nastavku. Zato su uspeli da se vrate, ali mi smo reagovali dobro. Važna pobeda za nas, oni su igrali bez tri igrača i mi smo, takva je sezona. Tražio sam od igrača da se smire i koriste prednosti u napadu. Ono što je važno da nastavimo da radimo i igramo ovako – rekao je posle meča trener Partizana Željko Obradović.

Mirotić Partizan

Prednost sa kraja treće četvrtine crno-beli su održavali do samog kraja, malo se opustili u finišu, ali su upisali važnu pobedu u borbi za plej-of Evrolige.

Panter: Ovo je recept

– Svih 40 minuta smo ostali smireni, skoncentrisani, odgovorili na njihovu seriju i to je recept da Partizan nastavi da pobeđuje i na gostovanjima – zaključio je Kevin Panter.

Pored kapitena Pantera (22 poena) koji je u igri proveo čak 35 minuta, proslavio se i Pi-Džej Doužer sa 16 poena i sedam asistencija za skoro 34 minuta u igri. Naneli je ubacio 14 poena, Ledej 13 poena i 7 skokova, a Bruno Kaboklo zabeležio 12 poena, uz 7 skokova.

Što se Žalgirisa tiče, blistao je Amerikanac Kinan Evans sa 33 poena, tri skoka i četiri asistencije. Rolands Šmits je dodao 18, a Tomas Dimša 11 poena.

Šta dalje?

Partizan je posle 14 utakmica na skoru 8-6, a u sledeća dva kola očekuju ga još dva gostovanja protiv Valensije (19. decembra) i Reala u Madridu (21. decembra). Bar jedna pobeda iz te dve utakmice bila bi idealan scenario za crno-bele koji, evidentno, podižu formu uoči Nove godine i igraju sjajnu košarku.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

85:93 – Kraj utakmice! Zaslužena i vredna pobeda Partizana u Kaunasu. Malo su se opustili crno-beli u finišu, ali je cilj ostvaren.

79:90 – Još dva minuta do kraja meča. Partizan kontroliše situaciju i ima pobedu u džepu. Žalgiris se bori da što više spusti razliku u finišu, ali mu ne ide.

71:86 – Period nervozne igre na obe strane sa dosta grešaka prekida Pi Džej Doužer koji je pogodio dva plus jedan i povećao razliku na polovini poslednje donice.

67:81 – Prelako su crno-beli dozvolili trojku Kinanu Evansu, ali je potom klupa Žalgirisa dobila tehnički grešku i vratila crno-bele u život pošto su posle zakucavanja Ponitke crno-beli vratili 14 poena razlike.

III ČETVRTINA

64:76 – Kraj treće četvrtine! Preživeo je Partizan onaj udar Žalgirisa sredinom treće deonice, vratio dvocifrenu prednost i samo ga još deset minuta deli od nove pobede u Evroligi. Partizan je dao samo 18 poena u ovoj deonici, napadački najneefikasnijoj.

58:72 – Ledej sa zvukom sirene pogađa sjajnu trojku i vraća Partizanu velikih 12 poena prednosti. TV tajm-aut je bukvalno vratio u život crno-bele koji su napravil i seriju od 8:0 posle “elajupa” Smailagića.

58:64 – Dve vezane greške Koprivice, Žalgiris je ubrzao igru u napadu i prišao samo na šest poena razlike. Podsećamo, bilo je 16 krajem prvog poluvremena, TV tajm-aut je dobro došao crno-belima da se smire.

52:61 – Dimša trojkom kažnjava izgubljenu loptu Doužera i Kabokla, a posle nove greške Doužera Evans trojkom spušta na “minus devet”. Istopila se velika prednost crno-belih za svega tri minuta igre u nastavku.

II ČETVRTINA

44:58Kraj prvog poluvremena! Odličnih 20 minuta za crno-bele koji su izgubili samo jednu loptu i zato zasluženo vode ubedljivim rezultatom. Panter sa 16 i Doužer sa 12 poena predvode crno-bele ka novoj pobedi u Evroligi.

39:51 – Posle tajm-auta crno-beli su napravili seriju od 7:0 i vratili prednost. Zatim su Gedraitis trojkom i Šmic slobodnim bacanjem spustili na “minus 12” tačno dva minuta pre odlaska na odmor.

35:44 – Malo se upristojio Žalgiris, i preko bivšeg košarkaša Zvezde Holinsa koji je ubacio trojku smanjio razliku na “minus devet” na polovini druge četvrtine. Tajm-aut za Obradovića.

24:40 – Četiri trojke Kevina Pantera (dve vezane), serija 11:3 crno-belih na startu druge četvrtine i velikih 16 poena razlike za Beograđane. Ne znaju Litvanci šta ih je zadesilo, crno-beli dominiraju na parketu.

I ČETVRTINA

21:29 – Kraj prve četvrtine! Trojka Pantera pa faul Šmica nad Tristanom Vukčevićem doneli su crno-belima pet poena u jednom napadu, kojima su vratili deset poena prednosti na kraju prve deonice. Ipak, Ivans je dvojkom u poslednjoj sekundi smanjio razliku.

12:16 – Raspala se igra u odbrani Partizana, ali je problem napad u kome kao da im je ponestalo ideja pa su već tri protraćili. Žalgiris je napravio seriju od 7:0 i smanio na samo četiri poena razlike.

3:13 – Polovina je prve četvrtine, a crno-beli već imaju dvocifrenu prednost zahvaljujući Smailagiću (4 poena) i Brunu Kaboklu (tri poena). Domaćini igraju jako smušeno u odbrani što Partizan obilno koristi na startu meča.

3:9 – Sjajan početak crno-belih, četvorica različitih igrača su se upisali u strelce na startu, a beogradski tim zahvaljujući dobroj odbrani vodi sa šest poena razlike posle dva i po minuta igre.

Posle tri uzastopne evroligaške pobede u Beogradu – protiv Panatinaikosa, Monaka i Olimpije iz Milana, košarkaši Partizana u Kaunasu započinju turneju od tri vezana gostovanja u elitnom evropskom takmičenju.

SVE SOCCER KVOTE ZA MEČ ŽALGIRIS – PARTIZAN

Crno-beli su stigli u Litvaniju kao šesti na tabeli Evrolige sa pozitivnim skorom – sedam pobeda i šest poraza u dosadašnjem toku takmičenja.

Žalgiris je u Evroligi vezao dva poraza. Na poslednjih pet utakmica, slavio je svega dva puta, zbog čega je nakon 12 odigranih kola 14. na tabeli sa skorom 5-8.