Nemanja Nedović kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Albe Berlin u hali Stark Beogradska arena, Beograd 14.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Alba Berlin
Nemanja Nedović, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Evroliga

Zvezda nije ekipa za Top10: Alba pokazala sve mane, bez Teodosića napad ne postoji

Top10 je samo san za Crvenu zvezdu?! Alba, pretposlednji tim Evrolige, je pokazao da crveno-beli ipak nisu tim za doigravanje i ogolila mane i probleme u igri. Na kraju rezultat je poraz 89:80.

Sa 14 izgubljenih i samo 9 pobeda Zvezda je daleko od timova koji se nalaze oko 10. mesta, a koji su na pozitivnom skoru.

Previše “kikseva” su dopustili tokom cele dosadašnje sezone crveno-beli, ovaj je samo još jedan u nizu. Porazi na gostovanjima od Asvela i sada Albe, dve najslabije ekipe čije su pobede maltene na nivou statističke greške ove sezone, nisu smeli da se dogode. Kao i još neke izgubljene utakmice na domaćem terenu, te porazi u neizvesnim završnicama. Te stvari na kraju skupo koštaju.

Druga i treća četvrtina katastrofa

Ako se neko recimo uključio bio u poslednjih 4-5 minuta utakmice mogao bi reći da su crveno-beli sve vreme bili u igri ili blizu. Štaviše, došla je Zvezda na 5 poena zaostatka i imala posed na nekih 47 sekundi pre kraja. Smart je promašio prilično otvoren šut za tri. Ali, ali, ali… Da biste pogodili te šuteve, morate prethodno da ih “zaslužite”.

Ne može se dobiti nijedan protivnik, ako celu drugu i treću četvrtinu, pa i početak četvrte odigrate katastrofalno, a onda pokušavate da se vadite u poslednjih 7 minuta. Da su crveno-beli makar u većem delu meča igrali kao u tom periodu, pre svega agresivno i energično u odbrani, nema sumnje da bi upisali pobedu.

Brzom igrom, tranzicijom u kojoj je Hermanson bio predvodnik, Alba je od početka nametnula svoj ritam, iz koga je Zvezda minut po minut sve više ispadala. Dalje, organizacija napada crveno-belih je bila katastrofalna, u prve tri četvrtine se skoro pa sve svodilo na individualne akcije. Pre svega je tu prednjačio Jago.

Bez Tea ne postoji napad

Sferopulosovi pokušaju da na pleju pokušaju i Smart, i Nedović, takođe nisu dali nikakvog rezultata. Očigledan problem koji postoji od početka sezone kada nema Teodosića na terenu, i dalje nije rešen. Bezidejno, nekreativno, sa previše gnjavaže lopte i onda traženje iznuđenih rešenja u poslednjih 5 sekundi napada.

A šta tek reći o 9 ofanzivnih skokova Albe u prvom poluvremenu?! Ono što se znalo pre meča da crveno-beli ne smeju da dozvole, to su upravo dozvolili i to na drugom meču zaredom.

Jedina pozitivna stvar je što se nisu predali do kraja i što su donekle pokazali karakter, ali prekasno i bez konkretnog rezultata, a to je ono što se u sportu gleda.

Jago daje sebi previše slobode

Sferopulos će morati da skrene pažnju Jagu na previše soliranja i preuzimanja šuteva. Jasno je da bez Teodosića i Topića, najveći teret pada na njega, ali pojedine situacije kada insistira na svojim prodorima ili bespotrebnim traženjem šuta za tri preko ruke, to je nedopustivo. Uostalom, nije on igrač tog kalibra, makar ne još.

To što je bio na kraju najefikasniji, što je pogodio neke poene u završnici, i dalje mu ne daje za pravo toliku slobodu u igri. Meč je završio sa 20 poena, ali uz šut za dva 4/8, 2/5 za tri i samo 2 asistencije, dovoljno pokazuje o njegovoj igri.

Ni ostali se nisu proslavili preterano ni u jednom segmentu. Gedraitis sa 15 poena, ali za dva je šutirao 3/8 i nekim nerezonskim pokušajima iz naskoka i floutera, za tri je bio na 2/6. Džavonte Smart se nije privikao na evropsku košarku i to se videlo po nekim njegovim bespotrebnim šutevima za tri (1/6). Na kraju 14 poena.

Kod Albe pre svega se mora istaći odlični Hermanson zbog načina na koji je vodio ekipu i organizovao tranziciju. To su sjajno koristili Met Tomas sa 19 poena (pogodio 5 trojki iz 9 pokušaja) i Proćida sa 17 poena.

Crvenu zvezdu sledeće što očekuje je Večiti derbi protiv Partizana u ABA ligi, u nedelju. Odmah potom sledi i duplo kolo Evrolige, i dva meča na domaćem terenu, protiv Valensije i Barselone.

UŽIVO

IV četvrtina

87:80 – Gotovo je! Smart je promašio otvorenu trojku za -2 i nema više nikakve nade. Pogodio je na drugoj strani Braun slobodna bacanja.

83:78 – Zvezda je prišla na jednofifren zaostatak, šteta samo što Smart onu kontru nije iskoristio. Ipak, i dalje ima vremena posle koša uz faul Jaga. Pogodio je odmah i trojku u sledećem napadu.

81:69 – Zaista je u nekim trenucima za nepoverovati kakve “gluposti” se dešavaju igračima Zvezda. Prišli su na -11, pa dozvolili 3 skoka u istom napadu igračima Albe i logično primili trojku. Onda odmah na -12, kreću u napad i Bolomboj pravi faul, pa Smart promašuje za tri… I tako svaka prilika da se uhvati neki priključak i unese neizvesnost, ode u nepovrat.

74:61 – Možda su crveno-beli mogli makar da unesu neizvesnost, ali je Luka Mitrović napravio 2 faula u napadu. Trener Sferopulos je poručio da veruje u igrače da mogu da preokrenu. Hanga je preuzeo odgovornost i organizaciju igre, ali moraće da mu se priključe i ostali.

III četvrtina

72:54 – Čini se da je jasno ko će biti pobednik ovog meča, osim ako igrači u crveno-belim dresovima ne izvedu čudo u poslednjoj četvrtini. Ali kako igraju i deluju na terenu, od toga nema ništa. Umesto da smanje zaostatak sa poluvremena, protivnik je još uvećao vođstvo.

65:44 – Ništa, baš ništa ne uspevaju da urade igrači u crveno-belim dresovima. Prednost domaćina samo raste, napunili su se samopouzdanjem i sada pogađaju i neke teške šuteve. Crveno-beli su počeli i da se ispucavaju, šutiraju čim dobiju malo prostora, bez ikakve ideje i kreacije u napadu.

57:44 – Trojkaški okršaj na početku drugog poluvremena. Pogodio je 2 trojke Tomas, ali su pogodili su i Nedović i Gedraitis. Onda je Jago u čistoj kontri promašio zicer i to je kaznio Vecel. Tako da ista meta, isto odstojanje iako su odigrali 2-3 dobre odbrane crveno-beli.

II četvrtina

51:36 – Tobijeva trojka uz zvuk sirene je donela koliko-toliko podnošljiv zaostatak i nadu za drugo poluvreme. Potpuno su se raspali crveno-beli u drugoj četvrtini, domaći su postizali poene kako god su hteli. Alba ima čak 9 ofanzivnih skokova i skoro 10 više ukupno, 6/12 šut za tri… Da ne govorimo o problemima Zvezde u napadu, sve se svodi na neku individualnu akciju i to u poslednjim sekundama.

40:28 – Seriju 8:2 sa dve zaredom pogođene trojke su napravili domaći i eto ih na dvocifrenoj prednosti. Igrači Zvezde konstantno čekaju poslednjih 5 sekundi napada da bi smislili nešto i to po pravilu je loše rešenje ili težak šut preko ruke. Debelo će morati mnogo toga da se promeni u drugom poluvremenu u igri crveno-belih. Ako žele trijumf.

32:26 – Gotovo neverovatno da svaka ničija lopta završava u rukama igrača Albe. Uz sve to imaju već 6 ofanzivnih skokova. Posle dobre serije 6:0 Zvezde, domaći su opet vratili razliku od 6 poena. Mora bolja koncentracija i postavljanje u odbrani uz neophodnu bolju organizaciju napada.

25:22 – Vratio je Smart trojku Proćidi u lice, a mladi Italijan potom dobija i tehničku zbog pokušaja da iznudi prekršaj. Zvezda bi mogla da se stabilizuje posle konfuznog ulaska u drugu četvrtinu. Smart je postigao 6 poena zaredom.

I četvrtina

18:16 – Nedović je ušao na teren krajem prve četvrtine. Zvezda ima problem jer je upala u brzu igru Albe koja obožava da igra u tranziciji. Takođe, teško se pronalaze prava rešenja u napadu, predugo lopta stoji kod plejmejkera. Igrači Albe agresivnom odbranom utiču prilično na to.

12:10 – Mali broj poena i mnogo promašaja na obe strane. Timan je promašio dva čista zicera ispod koša, ali i Jago je uzeo neke šuteve iz ne baš dobrih situacija. Crveno-beli moraju još bolje da kontrolišu skok pod svojim košem. Smart mora više da se uključi u organizaciju napada.

8:10 – Dve trojke je ubacila Crvena zvezda (Jago i Gedraitis), ali crveno-belima se ponavlja situacija iz meča protiv Baskonije. Ponovo dozvoljavaju protivniku ofanzivni skok posle koga primaju trojku. Čini se i da Jago previše sam bira šuteve, moraće da se obuzda. Problem su već 2 faula Branka Lazića.