Rokas Gedraitis kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Albe Berlin u hali Stark Beogradska arena, Beograd 14.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Alba Berlin
Rokas Gedraitis je briljirao protiv bivšeg tima u pobedi Crvene zvezde, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Zvezda pobedila Albu u Beogradu posle 8 godina: Gedraitis i Nedović tukli trojkama, presudila odbrana

Rokas Gedraitis nokautirao je svoj bivši tim sa 19 poena i uz pomoć Nemanje Nedovića sa 20 je doneo pobedu Zvezdi protiv Albe 85:71.

Uspeli su crveno-beli da dobiju meč, koji su morali da pobede iz mnogo razloga. Prekinut je niz poraza od Albe na domaćem terenu (poslednja pobeda upisana 2015.), ali i niz od 2 uzastopna poraza u Evroligi.

Sa petom pobedom u najjačem klupskom takmičenju crveno-beli čuvaju nadu da mogu do mesta u Top 10. Ali za to će morati da uđu u seriju trijumfa.

– Trebala nam je pobeda. Zadovoljan sam kako smo otvorili utakmicu, zadovoljan sa i kako smo kontrolisali utakmicu. Odigralo smo sjajno i stabilno u svakom periodu meča. Nadam se da ćemo tako i nastaviti. Postigli su samo 11 poena u 3/4. Mislim da je to bio ključ – poručio je Sferopulos.

Nemanja Nedović kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Albe Berlin u hali Stark Beogradska arena, Beograd 14.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Alba Berlin

Šuterski fantastično veče crveno-belih, sa skoro 50% uspešnosti za tri poena (13/28). Ipak, meč je prelomila fantastična odbrana u trećoj četvrtini. Zadržali su goste na samo 11 poena i stekli 15 poena razlike koji su ostali nedostižni.

Zaustavljen je najbolji igrač Albe i jedan od najboljih strelaca Evrolige, Johanes Timan, na samo 12 poena. Odličan posao su tu odradili Luka Mitrović i Dejan Davidovac.

Meč je definitivno bio rešen sa dve uzastopne trojke Davidovca na 5 minuta do kraja utakmice, kada je stečeno 20 poena prednosti.

Miloš Teodosić kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Albe Berlin u hali Stark Beogradska arena, Beograd 14.12.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Alba Berlin

Osim Gedraitisa i Nedovića u Zvezdi su se poenterski istakli Teodosić sa 12 uz 5 asistencija i Davidovac sa 10. Nejefikasniji u redovima Albe Olinde sa 13.

Uživo:

IV četvrtina

85:71 – Kraj utakmice! Šteta tšo su dozvolili crveno-beli gostima da postignu čak 12 poena u poslednja 4 minuta. Valjalo je ostvariti pobedu većom razlikom.

79:59 – Čini se da je utakmica sada završena. I to zahvaljujući Dejanu Davidovcu. Pogodio trojku, iznudio faul u napadu i pogodio još jednu trojku. Pet minuta do kraja crveno-beli imaju velikiuh +20 i pred petom pobedom su.

71:55 – Samo 2 poena Albe u 3 minuta poslednje četvrtine. Šabaz Nejpir je promašio polaganje u polukontri, a potom i trojku. Srećom po crveno-bele, odbrana je i dalje na visokom nivou.

III četvrtina

71:53 – Fantastična odbrana crveno-belih u ovoj deonici. Samo 11 primljenih poena. Zatvoreni su svi prilazi košu, naterani gosti da šutiraju iz velike daljine. Moglo je to napadački i mnogo bolje. Vidi se da ekipa ofanzivno ima problema i dalje kada su Nejpir i Teodosić u napadu, lopta se kreće presporo, čekaju se poslednje sekunde.

66:50 – Digao je Rokas Gedraitis formu posle prilično slabih mečeva u prethodnih mesec dana. Videlo se to protiv Baskonije, sada briljira i protiv još jednog bivšeg tima. Pogodio je sva tri pokušaja za 3, ima već 19 poena. Crveno-beli imaju sigurno vođstvo.

57:42 – Bolja odbrana crveno-belih na početku drugog poluvremena. Stoje bliže igračima Albe, počeli su bolje da grade svoj koš i ne dozvoljavaju “druge napade”. Odmah stiže i nagrada za to u napadu.

II četvrtina

51:42 – Jeste Zvezda ubacila preko 50 poena za poluvreme, ali ima premalu prednost s obzirom na to da je ubacila 8 trojki iz 11 pokušaja. Otišli su i na +10 zahvaljujući Nedoviću. Jago je promašio čisto polaganje u poslednjem napadu. Gosti dominiraju u ofanzivnom skoku i to je najveći problem za crveno-bele.

42:38 – Neverovatno je ponekad kakve greške prave igrači Zvezde. Kao na primer Simonović sada, izgubio je loptu u napadu, odličnom odbranom je osvojio, poveo kontru i predao u ruke Proćidi. Na to kad se doda i da se prilično loše gradi koš i da gosti imaju već 6 skokova u napadu jasno je zašto je rezultat takav. Uzalud je pogođeno čak 8 trojki iz 11 pokušaja.

33:24 – Evo neke malo osetnije prednosti i to pod dirigentskom palicom Teodosića. Pogodio je novu trojku i podelio asistenciju.

I četvrtina

25:22 – Dve-tri dobre akcije crveno-belih, pa onda isto toliko gluposti. Očajno izveden poslednji napad u prvoj četvrtinu, kad su imali priliku za +7, umesto toga su primili koš u poslednjoj sekundi. Prethodno asistencija i ukradena lopta i polaganje Teodosića.

18:15 – Nisu iskoristili crveno-beli nekoliko prilika iz “drugog napada” niti neke dobre odbrane da naprave možda osetniju razliku. Kaznili su to Timan, Vecel i Proćida na drugoj strani.

14:11 – Luka Mitrović sjajno je otvorio utakmicu i već ima 6 poena. Nedović je pogodio dve trojke, ali odlično uzvraćaju gostujući igrači.