kosarkas Crvene Zvezde na utakmici finala plejofa ABA lige protiv Partizana hali Aleksandar Nikolic, Beograd 13.05.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, ABA LIGA, ABA LEAGUE, CRVENA ZVEZDA, KK PARTIZAN
Dejan Davidovac je sa linije slobodnih bacanja doneo pobedu Zvezdi, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

ABA liga

Zvezda posle drame vodi 1-0: Davidovac sa slobodnih bacanja odlučio

Dejan Davidovac je sa linije slobodnih bacanja doneo pobedu Crvenoj zvezdi nad Partizanom 85:82 i vođstvo u finalnoj seriji plej-ofa ABA lige.

Reprezentativac Srbije je na kraju izrastao u heroja trijumfa domaćina u prvom meču, pošto je najpre posle sudijskog podbacivanja zbog “mrtve lopte” predosetio gde će lopta ići, došao do nje i izborio faul Zeka Ledeja. Onda je i pogodio oba slobodna bacanja kojima je doneo nedostižnu prednost.

Igrači Partizana su posle tajm-auta Željka Obradovića imali poslednji napad na meču u kome su pokušali da dođu do produžetka šutem za tri poena. Ipak, Mitrović je napravio faul nad Džejmsom Nenelijem tik pre nego je ovaj šutnuo za tri poena (što je pogodio, ali se nije računalo).

Amerikanac je pogodio oba slobodna bacanja. Usledio je tajm-aut Sferopulosa na 7,4 sekundi do kraja. Zvezda je izvela ubacivanje ispod svog koša, Avramović je pokušao da ukrade loptu Nedoviću. Sudije su pregledale snimak i utvrdile da je on, ipak, poslednji dotakao loptu pre izlaska u aut. Ponovo je vraćena crno-belima, a potom je Davidovac dobio 2 slobodna bacanja za konačnih 85:82.

Meč trajao 2 sata i 31 minut, slobodna bacanja odlučila

Trajala je ova utakmica, činilo se i u nedogled, tačno 2 sata i 31 minut, do toga više od sat i po vremena je trajalo drugo poluvreme. Očekivano puno naboja, tenzije, sudijskog većanja, proveravanja skoro pa svake odluke arbitara…

Opisati sve što se događalo na terenu nije nimalo lako (pogledajte naš tok meča). Partizan je bolje odigrao svakako prvo poluvreme, imao je u drugoj četvrtini i 9 poena prednosti. Istu toliku prednost je imala i Zvezda na 2 minuta do kraja treće četvrtine. Na kraju se ušlo u dramatičnu i neizvesnu završnicu koja je rešena sa linije slobodnih bacanja.

Kad smo već kod penala, istaći ćemo da su domaćini izveli ukupno 42 slobodna bacanja i pogodili ih 33. Partizan je izveo 25 penala uz 21 pogodak.

Sreća crveno-belih je što su u drugom poluvremenu popravili učinak baš sa slobodnih bacanja, jer su ih prvom promašili 7.

Nova povreda Nikole Topića

Meč je sigurno obeležila i povreda mladog Nikole Topića u 3. deonici. On se takoreći sam od sebe povredio i napustio teren i otišao u svlačionicu. Pitanje je kakve je prirode povreda i da li je izgubljen za crveno-bele za celu finalnu seriju i finiš sezone.

Kod pobedničkog tima je čovek koji je držao ključeve utakmice sve vreme praktično bio Jago dos Santos. Meč je završio sa 18 poena, 6 asistencija i 4 skoka. Dvocifreni su bili Teodosić i Mitrović sa po 14 poena. Davidovac, koji je bio meč-viner, je završio sa 12 poena uz 7 skokova.

Džejms Naneli je bio najefikasniji akter sa 27 poena (6/9 za tri poena) uz 6 skokova. Panter je ubacio 13 poena, dok je Avramović ostao na 10 poena iz prvog poluvremena.

Drugi meč se igra u istoj hali u sredu od 19.30h, a ponovo je domaćin Crvena zvezda.

Tok meča:

IV četvrtina

81:80 – Panter je izborio faul i potom bio precizan sa linije slobodnih bacanja. Zvezda ima pola koša prednosti uz napad na 37 sekundi do kraja.

Zvezda nije iskoristila napad, pošto je Nedovićev šut bio kratak, pa se dogodila mrtva lopta. Sudije su potom napravile prekid i posmatrale situaciju oko sata, tačnije koliko je sekundi ostalo do kraja. Prekid traje sada već skoro 5 minuta.

81:78 – Jago dos Santos ponovo u završnici preuzima odgovornost u timu crveno-belih. Pogodio je uz faul pri prodoru i potom poentirao sa penala. Crno-beli malo imaju problema sa organizacijom zbog agresivne odbrane domaćina.

76:76 – Ulazimo u dramatičnu završnicu. Na tri minuta do kraja nerešen je rezultat posle poena Dos Santosa sa linije slobodnih bacanja. Teodosić je izašao. Na drugoj strani trenutno Kaboklo igra bitnu ulogu ofanzivno sa skokom u napadu.

71:73 – Džejms Naneli je potpuno preuzeo odgovornost u poslednjoj četvrtini. Pogodio je trojku sa preko 8 metara, nanizao 5 poena i vratio prednost Partizanu.

69:65 – Smit je produžio novim poenima seriju Partizana na 10:0 i vratio na kratko vođstvo 65:64. Ipak, vratili su se crno-beli kroz poene Teodosića. Posle blokade Bolomboja Lazić je pogodio trojku u kontri.

kosarkas Partizana na utakmici finala plejofa ABA lige protiv Crvene zvezde u hali Aleksandar Nikolic, Beograd 13.05.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, ABA LIGA, ABA LEAGUE, CRVENA ZVEZDA, KK PARTIZAN

III četvrtina

64:61 – Džejlen Smit je kreirao seriju Partizana u finišu treće četvrtine (sam je postigao 5) i ostavio ih u rezultatskom priključku. Zvezda je posle trojke Teodosića stekla najvećih +9 (64:55), ali potom sledi serija poena crno-belih 6:0.

55:50 – Prekid utakmice zbog Nikole Topića. Najveći srpski talenat je ponovo doživeo povredu zbog koje neće moći da nastavi utakmicu. Ostao je da leži na parketu posle jednog prodora pored Zeka Ledeja. Nije se moglo zaključiti na osnovu snimka šta se tačno dogodilo. Uz pomoć osoblja je napustio teren.

53:48 – Zvezda je preuzela vođstvo i za sada ga održava, iako i dalje loše izvode njeni igrači slobodna bacanja. Moglo bi se reći da se trenutno Partizanu isplaćuje to što u svakoj četvrtini rano ulazi u bonus. Trenutno su crveno-beli tokom treće četvrtine popravili skok u napadu.

KOSARKA, BASKETBALL, ABA LIGA, ABA LEAGUE, CRVENA ZVEZDA, KK PARTIZAN

47:45 – Evo poena za Nedovića iz igre. Agresivnije je ušao u drugo poluvreme, ali to nije dalo rezultat sve do sada. Na drugoj strani preko njega je pogodio i Naneli. Ponovo Nedović rešava napad i potom dobra odbrana pa Davidovac pogađa trojku. Kaminski iz skoka u napadu postiže poene.

II četvrtina

39:39 – Promašuju crno-beli dva otvorena šuta za tri poena u nizu i posle toga poenima Davidovca Zvezda tek drugi put od početka meča stiže do vođstva. Ipak, na pola sekunde do kraja 2. četvrtine Ledej pogađa za nerešeno na poluvremenu.

Dos Santos je trenutno prvi strelac Zvezde sa 9 poena, Teodosić je ubacio 2 trojke, a potpuno su za sada podbacili Gedraitis i Nedović koji je promašio sve. Zvezda očajna u šutu (7/14 za 2, 5/19 za tri i 10/17 slobodna bacanja).

Kod Partizana Naneli 11 poena i Avramović 10, a Panter 8 poena. Partizan ima 11/17 za dva, i tek 4/15 za tri poena. Bolji u slobodnim bacanjima za 5/7.

32:35 – Evo odgovora crveno-belih. Napravili su seriju 6:0 i opet uhvatili priključak. Ono što je neverovatno je očajno izvođenje slobodnih bacanja domaćih (8/15). Stao je malo napad crno-belih i zbog toga je Panter ponovo na parketu.

26:33 – Aleksa Avramović je ponovo inspirisan u Večitim derbijima. Pogađa trojku i prvi je igrač sa dvocifrenim učinkom. Vratio mu je trojku Teodosić, ali potom posle ofanzivnog skoka Naneli pogađa drugu trojku zaredom za cro-bele.

Avramović i Ponitka su ti koji su jezičak na vagi na strani crno-belih.

20:25 – Period brze igre na obe strane. Posmatrajući sa strane, Zvezda još i ima dobar rezultat i igrači Partizana su sami krivi zašto nemaju veću prednost. Loša rešenja biraju domaći igrači u napadu. Obradoviću donosi rezultat to što u petorci ima trojicu bekova koji imaju poene u rukama (Avramović, Panter, Naneli).

I četvrtina

17:20 – Kevin Panter je odigrao odličnu prvu četvrtinu, kao i Naneli koji je ubacio 2 trojke. Kao i početak, tako i završeta prvog perioda bolje su odigrali crno-beli, iako je Zvezda trojkom Davidovca došla i do prednosti u jednom trenutku. Racionalnije i sigurnije na šutu su ušli u meč crno-belih. Neverovatno loši procenti Zvezdinog šuta (2/9 za tri i 5/10 slobodna bacanja). Zvezda ima 6 asistencija.

13:13 – Ušao je Teodosić i odmah pogodio prvu trojku za crveno-bele. Domaćin je na 1/6, a gosti na 1/4 u šutu za tri. Ono što bi moglo da bude zabrinjavajuće za Sferopulosa jeste nesigurnost sa linije penala. Polovični su bili Bolomboj, Gedraitis i Mitrović, dok je Jago promašio oba što mu se nijednom nije dogodilo ove sezone u ABA ligi.

7:9 – Nije Zvezda iskoristila nekoliko loše organizovanih napada i promašaja crno-belih. Ali nisu ni oni iskoristili da steknu malo veću prednost. Imaju crveno-beli za sada i bolji ofanzivni skok. Kaminski je napravio već dve lične greške i uveo Partizan u bonus.

4:9 – Bolje otvaranje meča crno-belih. Sva četiri napada su završili poenima, ubacio je trojku Naneli, a Doužer već ima 4 poena. S druge strane, crveno-beli pokušavaju preko Bolomboja da organizuju, ali to nije dalo rezultate. Promašili su i tri pokušaja za tri poena.