ABA liga

Zvezda se provukla! Studenti držali predavanje 3/4, Nedović sprečio senzaciju godine

Crvena zvezda, lider regularnog dela ABA lige, savladala je u prvom meču četvrtfinala plej-ofa regionalnog takmičenja na svom parketu Studentski centar sa 83:81 i povela sa 1:0 u seriji. Za veliki povratak u poslednjoj četvrtini (34:17) pobrinuo se Nemanja Nedović, koji je ubacio devet vezanih poena i bio najbolji uz najefikasnijeg Miloša Teodosića (17 poena, osam asistencija).

Arena je bila sablasno prazna, na tribinama je bilo jedva 3.500 ljudi kao da se igra trening utakmica, a škripa patika dominirala je u TV prenosu. Nije bilo ni huka navijača sa tribina do treće četvrtine, jer Delije godinama, nominalno, bojkotuju regionalno takmičenje.

Studentski centar je od starta meča imao prednost, a Zvezda je u prvih pet minuta igre ubacila samo šest poena zbog čega je konstantno zaostajala. Uspeo je iskusni Teodosić da napravi nekoliko lepih dodavanja i “probudi” uspavanu publiku, ali Zvezdu nije služio šut za tri poena (4/16) i pravila je mnogo grešaka u napadu u prvom poluvremenu.

Ni gosti nisu šutirali ništa bolje za iz igre, ali su koristili rupe u reketu i poentirali sa linije slobodnih bacanja. U samom finišu gosti su vezali četiri laka poena preko Ivišića i Dokinsa, što im je donelo osetnu prednost posle 20 minuta igre (30:40).

Zvezda je rafalno otvorila drugo poluvreme, ali su gosti odgovorili žestoko i očas posla otišli na najvećih 18 poena prednosti (38:56). Trener Sferopulos je uzeo tajm-aut, crveno-beli se spustili na deset poena zaostatka, ali je onda i trener Podgoričana zatražio pauzu, a njegov tim treću deonicu završio sa 15 poena razlike – 49:64.

Jago je trojkom otvorio poslednju čevrtinu i Zvezda brzo spustila razliku na “minus sedam” posle serije grešaka koje su Podgoričani napravili u žurbi i srljanju. A nisu imali potrebe. Mlađani Luka Bogavac održavao je razliku i “izmišljao” poene za goste što je nateralo publiku da skandira: “Uprava napolje”.

Preokret posle “Uprava napolje”

Zvezda je posle tih skandiranja vezala čak četiri trojke i izjednačila (74:74), a Nedović sa devet vezanih poena predvodio veliki preokret. Hanga je ubacio trojku za 80:77 i konačno vođstvo, a gosti su na 24 sekunde pre kraja propustili poslednju priliku da naprave iznenađenje. Drežnjak je trojkom pet sekundi pre kraja smanjio na 82:81, a u poslednjoj sekundi Bogavac promašio za produžetak.

Drugi meč ove serije, koja se igra na dve pobede, na programu je 22. aprila u Podgorici, a Zvezda bi u slučaju pobede obezbedila plasman u polufinale, gde je čeka bolji iz okršaja između Mege i Cedevita Olimpije.

C. zvezda – SC Derbi 83:81 (15:21, 15:19, 19:24, 34:17)

Dvorana: Beogradska arena.
Gledalaca: 3.324.
Sudije: Milan Nedović, Luka Kardum, Marko Mustapić.

CRVENA ZVEZDA: Teodosić 17, Hanga 7, Tomkins 2, Davidovac 13, Mitrović 14, Lazić 6, Bolomboj 6, Ilić, Nedović 13, Giedraitis, Gilespi, dos Santos 5.

STUDENTSKI CENTAR: Bogavac 11, Pavlićević 11, Vučeljić, Hadžibegović 7, Baćović 6, Ivišić 14, Dokins 8, Drobnjak 10, Drežnjak 3, Kapusta 7, Mirković 4.