CHRIS JONES Kris Dzons kosarkas Valensije na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Aleksandar Nikolic Pionir, Beograd 29.03.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Valensija
Luka Mitrović i Kris Džouns prošle godine u duelu Crvene zvezde i Valensije, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Zvezda se vratila iz mrtvih, ali uzalud: Dejvis presudio 10 sekundi pre kraja

Najbolji igrač utakmice, Brendon Dejvis, sa 21 poenom, je poenima sa linije slobodnih bacanja na 10 sekundi pre kraja doneo pobedu Valensiji protiv Crvene zvezde 85:81. Španski tim je prekinuo seriju od 5 poraza u Evroligi.

Prethodno Miloš Teodosić nije pogodio trojku pri rezultatu 83:81 nakon jeftinog koša koji je postigao Harper i još jedan meč crveno-belih ove sezone je otišao u poraz. Već ko zna koji put ove sezone.

Još jednom su izabranici Janisa Sferopulosa priredili svojim navijačima i ljubiteljima košarke u Srbiji skakanje pritiska i ih na kraju razočarali.

Kada se sve u svemu uzme Zvezda je odigrala sigurno 7, a možda ukupno 10 minuta dobre košarke i onako kako bi trebalo i očekuje se. A to je premalo da biste pobedili bilo koga u Evroligi, a kamo li na gostovanju.

Prvo poluvreme apsolutno za zaborav, počevši od odbrane koja maltene nije postojala, pa nije ni čudo što je domaćin ubacio 8 trojki. Sve su bili skoro pa otvoreni šutevi.

U napadu su se pravile greška za greškom, od faulova do pogrešnih dodavanja zaokruženo sa očajnim izvođenjem slobodnih bacanja. Primljenih 56 poena i 16 razlike za domaćina je bio logičan rezultat događanja na terenu.

Ali onda u treću četvrtinu kao da su ušli neki drugi igrači, pre svega petorka sa Teodosićem, Lazićem, Davidovcem, Mitrovićem i Bolombojem. Odbrana je postala pokretljiva i rastegljiva, nije bilo kašnjenja, koš je građen i sprečeni su skokovi i otvoreni šutevi domaćih.

Napad je dobio organizaciju i smisao, te za nešto više od sedam minuta treće četvrtine ne da se Zvezda vratila u meč, već je došla na samo poen zaostatka. I umesto da se nastavi u istom ritmu, sledi pad. Valensija do kraja treće deonice pravi seriju 8:0 koja se poklopila sa izlaskom Teodosića i povratkom Nejpira.

U poslednjoj deonici mnogo grešaka i mnogo promašaja na obe strane. Nekako je Valensija ipak uspevala da održava prednost od 5 do 8 poena. Ipak, na 54 sekunde pre kraja, konačno su crveno-beli uspeli da kazne domaće za njihovo “nuđenje”.

Nedović je pogodio trojku za izjednačenje 81:81 i nada je probuđena. Ali sve je ostalo na njoj, dogodio se već opisani sled događaja.

Uz fantastičnog Dejvisa, koji je nekako uvek inspirisan kad igra protiv Zvezde, veliku ulogu je odigrao i Semi Odželej sa 17 poena. Odličnu partiju je pružio i Stefan Jović, pogotovo u prvom poluvremenu kad je pogodio 2 trojke i meč je završio sa 8 poena i 4 ukradene lopte.

Kod Zvezde najefikasniji Nejpir i Nedović sa po 14 poena, s time da je Amerikanac 11 poena ubacio u prvom poluvremenu. Dvocifreni su još bili Bolomboj sa 12 i Teodosić sa 11. Problem za Zvezdu je loša šuterska forma Gedraitisa (1/5 za tri koliko je imao i Teodosić).

Uživo

IV četvrtina

81:81 – Trojka Nemanje Nedovića posle promašenog zicera Dejvisa. Iskupio se sada Nemanja za mnogo grešaka koje je napravio tokom 39 minuta ovog meča. Konačno crveno-beli su uspeli da pretvore u rezultat to što im je Valensija omogućila svojim greškama.

80:74 – Ne umeju košarkaši Zvezde da iskorite to što im se domaćin nudi da naprave preokret. Baš kao što je to bilo u još nekim mečevima ove sezone. Povežu 2-3 dobre odbrane, priđu na -4 ili -5 imaju napad i onda promaše otvorenu trojku. Na drugoj strani ključne šuteve pogađaju Dejvis i Odželej.

75:67 – I ponovo igrači Zvezde ne koriste prilike koje im se ukazuju. Dva napada su u ranoj fazi pokušali da završe trojkama i promašili su i Teodosić i Gedraitis. Odmah je usledila na drugoj strani kazna preko Odželeja koji je poentirao uz faul.

III četvtina

72:65 – Uh kakva treća četvrtina crveno-belih, šteta samo što nije iskorišćen potpuno nalet kada se prišlo na poen zaostatka. Nakon toga je došlo do problema u organizaciji napada i na brzinu iz tranzicije je Valensija napravila seriju 8:0. I onda za 3 sekunde je Harper uspeo da pretrči ceo teren i ubaci flouter. To nije smela Zvezda da dopusti.

62:61 – Crvena zvezda se potpuno vratila u utakmicu. Trojka Giedraitisa je dovela na samo poeon zaostatka. Za 7 minuta su crveno-beli napravili 15 razlike pre svega zahvaljujući fantastičnoj odbrani. Vratilo se i samopouzdanje pri šutu, uz to je Valensija u bonusu i mogu lako da dolaze do poena sa linije slobodnih bacanja.

60:53 – Odlično je otvorila Zvezda drugo poluvreme. Sve ono što nije radila i što je nedostajalo u prvom sada rade igrači u crveno-belim dresovima. Pre svega je odbrana čvršća, pokretljivija i samim time i više ne pogađaju tako lako dalekometne šuteve domaći.

U napadu Teodosić odlično razigrava sve saigrače. i Zvezda je prepolovila vođstvo domaćih.

II četvrtina

56:40 – Ne očajna, nego katastrofalna odbrana Zvezde. Ne mogu se odbrane ni pod košem, na perimetru stalno kasne i zato su kažnjeni sa čak 8 trojki iz 15 pokušaja. U napadu se nadovezuju gluposti jedna za drugom, čak faul u napadu, čas greške u dodavanjima što je dovelo do 8 izgubljenih lopti. I uz sve to promašenih 5 slobodnih bacanja.

39:31 – Nemanja Nedović trenutno nije prisutan na utakmici. Čim se vratio na parket napravio je glupost, to jest nesportski faul nakon što je izgubio loptu. I to taman kad su crveno-beli imali napad da izjednače ili spuste na -1.

31:25 – Odličan Nejpir za sada, ima već 7 poena. On i Tobi su pogodili po trojku, ali opet je ostao u ćošku sam Odželej koji pogađa za 3 poena. Šteta, odigrao je Šabaz i dobru odbranu i umalo ukrao loptu. Šteta što je napravljeno 2 faula i sva tri puta su igrači Valensije izvodili slobodna bacanja.

I četvrtina

25:19 – Šteta što Zvezda nije sada iskoristila jedan dobar nalet i odličnu saradnju Teodosića i Nejpira. Njih dvojica su iskombinovali 6 poena za kratko vreme, a trojkom Davidovca je bilo samo jedan razlike za Valensiju. Međutim, vratio je trojku Odželej.

18:10 – Odlepila se Valensija posle trojke Stefana Jovića. Razigrao se i Brendon Dejvis koji je već postigao 8 poena. Mora zbog toga Tobi umesto Bolomboja na teren. Crveno-beli su i nesigurni sa linije slobodnih bacanja, promašili su čak 4.

11:5 – Vođstvo domaćih na tačno polovini prve deonice. Za sada se nijedna ekipa ne ističe ničim posebno u igri, osim što crveno-beli prave malo više grešaka.