CRVENA ZVEZDA vs ASVEL Beograd, 05.10.2023. Foto: MN Press / ds Kosarka, EUROLEAGUE

Evroliga

Zvezda snajperskom paljbom upropastila Asvel na otvaranju Evrolige: Triling novajlija bacao Delije u trans

Šabaz Nejpir, Rokas Giedraitis i Marko Simonović predvodili su Crvenu zvezdu do pobede nad Asvelom 94:73 u 1. kolu Evrolige. Brutalne partije su odigrale novajlije u crveno-belom, a najefikasniji među njima je bio Amerikanac sa 21 poenom.

– Iskreno pribojavali smo se meča, a taj mali strah je doveo do toga da pristup meču bude vrhunski. Prvo poluvreme je bilo odlično, u nastavku je bilo oscilacija. Ponavljam još jednom, moramo da pojačamo stepen agresivnosti u odbrani, ne smemo da se oslonimo na napad i šut za tri poena – rekao je posle utakmice trener Duško Ivanović.

Rafalna trojkaška paljba

Prva, druga, treća, četvrta, pa jedna daleka dvojka, i onda peta trojka. Tako su košarkaši u crveno-belim dresovima otvorili utakmicu. A kada tako počnete meč sa svih 6 iskorišćenih prvih napada, protivnika sasečete u korenu.

Ne pamti se kada je, ne samo Zvezda, nego bilo koji tim na ovakav način započeo utakmicu u Evroligi. Uostalom Crvena zvezda je pogodila 6 trojki u prvoj četvrtini i već tada je bila na više od 10 poena prednosti.

Ubacili su velikih 29 poena, a igrači Asvela prosto nisu znali sa koje strane im preti veća opasnost. Raspucali su se od prve sekunde i Simonović, i Nejpir, i Giedraitis, a potom su počeli da pogađaju i Hanga, i Nedović.

Prednost crveno-belih je rasla iz minuta u minut da bi posle prvog poluvremena rezultat bio 52:31. Odlično su gradili svoj koš, a bili su i odlični u skoku u napadu, Giedraitis je imao 4/4 za tri poena.

Jedino što je nedostajalo jesu poeni i asistencije Miloša Teodosića, kao što je to bio slučaj na celom meču.

Pad u trećoj četvrtini

Očekivano, nisu mogli svih 40 minuta da igraju u istom tom ritmu, pa se dogodio i, više možemo reći prazan hod, nego klasičan pad u igri. Ipak, gosti su to iskoristili, napravili seriju poena, i uspeli da dođu do “aktivnog” rezultata (69:55) pred poslednjih 10 minuta.

Morao je tada da se ponovo više angažuje Šabaz Nejpir i zajedno sa Nedovićem napravi seriju poena kojom bi se prednost vratila “u normalu”.

Ono što bi trebalo istaći i da kada su se dešavali padovi u napadu, kada se ostajalo bez rešenja, kada je stao i šut sa distance, dobro su crveno-beli to nadoknađivali odbranom. Imali su na primer 17 skokova u napadu i 23 u odbrani.

Strelci

Uz najefikasnijeg Nejpira odlični su bili još dvojica novajlija, Giedraitis sa 17 poena (4 trojke), 5 skokova i 4 asistencije, kao i Marko Simonović sa 14 poena. Dvocifren je bio i Nemanja Nedović sa 12 poena.

– Uzbuđen sam. Sjajno je sve bilo od navijača do trenera. Pogodili smo mnogo šuteva, igrali dobru odbranu. Uzbuđen sam. Ovo je prvi korak od mnogih koje moramo da napravimo da postanemo najbolji. Navijači, o čoveče, to je neverovatno. Prvi put igram u Srbiji, ne mogu to ni da objasnim, au… Trebalo mi je vremena da shvatim šta se dešava – rekao je posle meča Nejpir, najbolji igrač Zvezde.

U redovima Asvela najbolji je bio nekadašnji igrač Partizana, Žofri Lovernj, sa 18 poena, dok su po 13 postigli Luvavu-Kabaro, Skot i De Kolo.

Crvena zvezda: Lazarević, Teodosić 3, Hanga 7, Mitrović 9, Lazić 6, Simonović 14, Nejpir 21, Tobi, Ilić 5, Nedović 12, Giedraitis 17, Kuzmić.

Asvel: Skot 13, Li 7, Lovernj 18, Luvavu-Kabaro 13, Dalo, E. Džekson, De Kolo 13, Egbunu 7, Fal, Endijaje, Noam, F. Džekson 2.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

10. minut – Ubedljiva pobeda Crvene zvezde nad Asvelom 94:73.

7. minut – Najbolji igrač Asvela na ovom meču, Žofri Lovernj uspeo je da postigne koš uz faul. Ipak, prednost Zvezde i dalje deluje prevelika da bi se nešto zakomplikovalo, 86:72.

5. minut – Uspeva sada Zvezda da održava prednost koja je garantuje mirnu završnicu i ubedljivu pobedu. Pogodio je još jednu trojku Nejpir, a Luka Mitrović sa penala postavlja rezultat 79:63.

2. minut – Odličan početak poslednje deonice crveno-belih, vezali su 5 uzastopnih poena i vratili prednost na +19. Trenutno je 74:55.

III ČETVRTINA

10. minut – Slaba četvrtina Crvene zvezde, što su gosti iz Francuske iskoristili da istope prednost. Opao je ritam u kom su igrali Ivanovićevi puleni, samim time je stao i šut za tri poena. Uoči poslednjih 10 minuta Asvel se približio na 69:55.

8. minut – Period malo praznih minuta u domaćih. Asvel je ubacio poene, dok je Nedović na drugoj strani imao lagano polaganje iz kontre. Zvezda vodi 64:48.

3. minut – Zvezda nastavlja u ritmu u kome je završila prvo poluvreme. Nejpirovih vezanih 5 poena, pa i trojka Lazića. Crveno-beli vode 62:40.

II ČETVRTINA

10. minut – Fenomenalno prvo poluvreme Zvezde koje je finiširao, možda i najbolji igrač u prvih 20 minuta, Rokas GIedraitis. Litvanac je pogodio 4 trojke iz 4 pokušaja, a ima šut iz igre 5/5. Na kraje Nejpir stavio tačku novom trojkom za 52:31.

9. minut – Rokas Giedraitis ima 3/3 za tri poena. Zvezda je već ubacila 46 poena Asvelu. Trenutno vodi 46:27.

6. minut – Pet uzastopnih poena Nedovića, pa onda i Nejpir i na kraju trojka Giedraitisa za 42:27. Ponovo Ti Džej Parker mora da traži tajm-aut.

3. minut – Prvi poeni za Miloša Teodosića u dresu Zvezde, u Evroligi. Ubacio je iskusni plejmejker trojku, potom je i Nedović pogodio slobodna bacanja. Prednost Zvezde porasla na 34:20.

2. minut – Ni jedan tim nije uspeo da postigne poene u prvih 120 sekundi druge četvrtine. I dalje je rezultat 29:18 za crveno-bele. Zato je Duško Ivanović zatražio tajm-aut.

I ČETVRTINA

10. minut – Brutalna četvrtina Crvene zvezde! Bez izgubljene lopte uz šut za tri poena 7/9. Zato i nečudi vođstvo 29:18.

9. minut – I Adam Hanga pogađa za tri poena. Crveno-beli vode 29:16.

6. minut – Odgovorio je Lovernj na drugoj strani na novu trojku Giedraitisa. Ulazi Teodosić na teren. Crveno-beli vode 22:14.

4. minut – Traži trener Asvela tajm-aut posle šeste uzastopne trojke Crvene zvezde. Još jednom pogađa Nejpir za 17:7.

4. minut – Nastavljaju crveno-beli sa cepanjem mrežica sa distance. Nova trojka Simonovića, pa potom i Giedraitisa. Zvezda vodi 15:6.

2. minut – Sa 3 trojke iz dva napada (Lazić, Simonović i Nejpir) Crvena zvezda otvara utakmicu. Na drugoj strani 4 poena Lovernja. Rezultat 9:6.

18.44h – Uprkos tome što se zagrevao sa ekipom pre početka utakmice, Jago dos Santos je ipak ostao van tima. S druge strane, Šabaz Nejpir se nalazi među 12 igrača, a videćemo koliko će moći da pomogne ekipi.