kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Partizana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 04.01.2023. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Partizan
Fredi Gilespi zakucava preko Kevina Pantera, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Zvezda trojkama slomila Partizan: Teodosić asistencijama od Gilespija napravio neočekivanog heroja

Košarkaši Crvene zvezde uspeli su da pobede Partizan 88:72 u drugom evroligaškom derbiju ove sezone, zahvaljujući fenomenalnom šutu za tri poena (11/25) i neočekivanom junaku iz senke Frediju Gilespiju koji je postigao 14 poena.

– Osećam se dobro. Pronašao sam moj ritam. Mnogo toga se promenilo. Dobro sam se osećao pre utakmice. Trener mi je rekao da se opustim i igram sa dobrom energijom. Mislim da je ključ bio u našoj odbrani – rekao je Gilespi posle pobede.

Čvrsta odbrana koju je nametnula startna petorka Janisa Sferopulosa bila je nešto na šta košarkaši Partizana nisu umeli ili pronašli način da odgovore.

Pogotovo je to bilo vidljivo u drugoj četvrtini kada su srljali iz greške u grešku u napadu. A potom u odbrani nisu imali rešenje za piken rol Teodosića i Gilespija. Upravo na taj način je Zvezda uspela da se odlepi, a prednost je samo uvećala trojkama. Na poluvremenu je imala velikih 21 poen prednosti i činilo se da osim ako se nešto drastično ne promeni.

I konkretno takva promena se nije dogodila, iako jeste za nijansu bolje odigrao drugo poluvreme Partizan. Zvezda je nastavila sa tvrdom odbranom, i pronašla svoj šut za tri poena u poslednjoj četvrtini. To je bilo i presudno.

Uostalom, odbranu su odigrali tako da su ostavili drugu najefikasniju ekipu Evrolige više od 10 poena ispod ovosezonskog proseka (85,4).

Na kraju je Nedović izbio kao najefikasniji sa 16 poena, po 14 su dali već pomenuti Gilespi i Gedraitis. Novajlija iz Bajerna je uz to imao i 5 skokova (3 ofanzivna). Dvocifren je bio i Teodosić sa 13 poena i 7 asistencija. Hanga je dodao 11 i Dos Santos 10.

Partizan je potpuno izdao šut za tri poena, samo 6 pogođenih iz 22 pokušaja. Ni u šutu za 2 nisu blistali, a po tome su trenutno najbolji u Evroligi. Panter jeste ubacio 17 poena ali uz šut za dva poena 4/7 i za tri poena 2/8.

Uz njega dvocifren je bio Doužer sa 12, po 11 su dali Kaminski i Naneli, a 10 Kaboklo.

Uživo

IV četvrtina

80:68 – Trojka Gedraitisa koja čini se i rešava pitanje pobednika. A imao je Partizan šansu da se, ne vrati, nego da uvede meč u dramu. Kaznili su opuštanje crveno-belih i serijom 9:1 došli na samo -9 i imali su čak 2 napada da to dodatno smanje. Ipak, Panter i Kaminski su promašili trojke.

71:53 – Posle cele treće četvrtine u kojoj nije bilo pogođene trojke, sada i jedni i drugi pogađaju na početku poslednjeg perioda. Zvezda je pogodila dve, dok na drugoj strani 5 uzastopnih poena Doužera.

III četvrtina

65:48 – Propustio je sada Partizan priliku da poentira u poslednjem napadu u trećoj deonici i da uz prvi napad u poslednjoj napravi neki priključak. Međutim, nisu to iskoristili. Opet im je Zvezda zadavala problem svojim ofanzivnim skokom.

58:42 – Partizan uspeva da parira Zvezdi u skoku bez obzira na rezultat. Obe ekipe imaju identičan broj ofanzivnih (9) i defanzivnih skokova (11). Međutim, Partizan je izdao šut za tri poena (3/12). Zvezda koristi što je Partizan rano ušao u bonus i sa linije slobodnih bacanja održava ležernu prednost.

55:36 – Uvukla se nesigurnost u igrače Partizana, pa čak i neke otvorene šuteve promašuju. Zvezda drži svoju prednost koja se kreće od 18 do 20 poena uprkos nešto sporijem ulasku u drugo poluvreme. Problem može biti što je Topić zatražio izmenu posle jednog nezgodnog doskoka.

II četvrtina

50:29 – Prvi put je Partizan napravio seriju na utakmici i naterao Sferopulosa na tajma-aut. Panter je vezao poene za 6:0 i crno-beli spuštaju na 15 poena zaostatka. Međutim, taj nalet je odbio Nedović trojkom i potom odlična odbrana na Naneliju, te je Zvezda tako dobila priliku za poslednji napad koji je rešio Teodosić trojkom u poslednjoj sekundi prvog poluvremena.

44:23 – Apsolutno nemaju nikakvih rešenja u odbrani igrači Partizana za Miloša Teodosića. Najveća prednost Crvene zvezde od početka meča.

34:16 – Trojkama Teodosića i Gedraitisa je Zvezda ušla u drugu deonicu, dok se na drugoj strani nastavljaju muke Partizana. U napadu se prave neshvatljive greške, u odbrani nemaju rešenje za ofanzivni skok Zvezde.

I četvrtina

24:13 – Razigrali su se igrači Zvezde posle Sferopulosovog tajmauta. Povezao je Teodosić sa košem Gilespija koji već ima 8 poena. Obradović još nije pronašao idealnu petorku, niti igrači na parketu nisu prestali da gube lopte na najrazličitije moguće načine.

14:9 – Dve uzastopne trojke Adama Hange, od kojih ova druga sa 8 metara od table. Ipak, Doužer uzvraća košem uz faul. Interesantno na terenu još nema Teodosića. Partizan ima problema u napadu, čak 5 izgubljenih lopti i nijednu asistenciju.

8:4 – Izuzetno čvrste odbrane i izgubljene lopte obeležili su prvih 4 minuta Večitog derbija. Otvorio ga je košem uz faul debitant Nikola Topić, Davidovac je pogodio i trojku.