NEMANJA NEDOVIC kosarkas Crvene zvezde na utakmici Evrolige protiv Zalgirisa Kaunas u hali Aleksandar Nikolic Pionir, Beograd 13.12.2022. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Evroliga, Zalgiris Kaunas
Nemanja Nedović, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Zvezdino “samoubistvo” u poslednjih 6 minuta: Žalgiris trojkama u poslednjoj četvrtini preokrenuo -9

Crvena zvezda je “poklonila” pobedu Žalgirisu 79:74 u Kaunasu očajnom poslednjom četvrtinom u kojoj je preokret napravio Arnas Butkevičijus sa 11 postignutih poena u toj deonici.

Sve što su gradili 34 minuta u ovom meču izabranici Duška Ivanovića su ispustili u poslednjih 6 minuta utakmice. U stvari, naterao ih je na to pre svih Arnas Butkevičijus koga nije bilo nigde i onda se odjednom pojavio i napravio haos Zvezdinoj odbrani.

Butkevičijusovih 11 poena za 7 minuta

Imali su crveno-beli solidnih 9 poena prednosti na nekih 6-7 minuta do kraja, a onda se razgoropadio plemejker litvanskog tima. Pokrenuo je seriju 13:0 kojom je napravljen preokret.

Zvezda je u poslednjih 7 minuta utakmice postigla svega 11 poena, dok je Žalgiris postigao 25 poena. Od toga je Butkevičijus ubacio 11, a i probuđeni Menek sa 2 trojke i zakucavanjem je bio taj koji je “dokusurio” crveno-bele.

Nedović i Nejpir “nisu došli”

Podbacili su na ovom meču najbolji igrači iz prethodnog meča Zvezde – Nejpir, Nedović i Gedraitis. Nedović je sve vreme bio u kontra-ritmu, u napadu je “davio” loptu i preterivao u solo akcijama (3/11 iz igre, 0/4 za tri poena).

Nejpir je takođe bio “van utakmice” (šut iz igre 1/10) zbog čega je Teodosić morao da bude više od 25 minuta na terenu.

Takođe, Majk Tobi se i na drugom meču zaredom u Evroligi “nije pojavio“. Interesantna je odluka Duška Ivanovića da Marko Simonović posle uvodnih 3 minuta meča više ne ulazi u igru.

Samo s Teom funkcionisalo

Možemo, u stvari reći da jedino kada je Teo bio na terenu, zajedno sa Mitrovićem, igra crveno-belih je imala smisao i organizaciju. U ostalim situacija je bilo prilično mučenje, pre svega ofanzivno. Čak ni to što je Zvezda imala 10 ofanzivnih skokova više (20-10) nije bilo nikakva prednost.

Najefikasniji pojedinac na meču bio je Rolands Šmits sa 18 poena, ali svakako je epitet igrača meča poneo Butkevičijus koji je postigao 12 poena. Ulanovas je ubacio 15 poena.

U redovima Zvezde Luka Mitrović je postigao 16 poena, jedan manje je ubacio Teodosić.

IV ČETVRTINA

10. minut – Poraz Crvene zvezde u Žalgirisu 79:74.

8. minut – Druga trojka Meneka u ovoj četvrtini i 5 vezanih poena. Uzvratio je trojkom Teodosić. Žalgiris vodi 72:69.

6. minut – Potpuni preokret Žalgirisa, serija 13:0. Vezao je 7 uzastopnih poena Butkevičijus, na kraju pogađa trojku u Menek. Rezultatski preokret 67:63.

5. minut – Butkevičijus vraća Žalgiris u život sa 4 poena. Žalgiris – Crvena zvezda 58:63.

2. minut – Kreće Zvezda sa najvećom prednošću na meču u poslednju četvrtinu. Nejpir je pogodio trojku. Crveno-beli vode 61:52.

III ČETVRTINA

10. minut – Mogla je i da bude veća prednost Zvezde pred poslednjih 10 minuta utakmice od 56:50.

9. minut – Izmislio je sada poene Teodosić, sjajno je “iz odbojke” pogodio i Gedraitis za 55:50.

6. minut – Davidovac ima odličnu rolu na meču, kad god je bilo potrebno pogodio je trojku. Ipak razigrao se Hejz na drugoj strani sa dva zakucavanja zaredom, 47:44 za Zvezdu.

3. minut – Tek sada Zvezda postiže prve poene u drugom poluvremenu preko Mitrovića, 39:40.

II ČETVRTINA

10. minut – Šteta za ovaj poslednji minut u prvom poluvremenu. Tri napada nisu iskoristili crveno-beli, dok je Žalgiris napravio seriju 5:0, pa se na poluvreme otišlo sa vođstvom Zvezde 38:35

9. minut – Dva puta je Nejpir iznudio faul pri šutu za tri poena. Tako je doneo najveće vođstvo Zvezdi u dosadašnjem toku meča, 38:30.

6. minut – Nedović za sada prilično van ritma i same utakmice, osim loših rešenja u napadu i u odbrani je napravio faul pri košu. Na Teodosićevu trojku je odgovorio na isti način Mitru-Long. Zvezda vodi 28:27.

3. minut – Magija Miloša Teodosića, ali Evans i Birutis odigravaju alej-up uz faul na drugoj strani. Zvezda je digla intenzitet odbrane, to je primetno sa Ilićem, Hangom i Mitrovićem što daje vođstvo 25:21.

I ČETVRTINA

10. minut – Teodosić je pokrenuo Zvezdu. Njegova organizacija napada, čudesna dodavanja i na kraju trojka su vratili u rezultatski egal na kraju prve deonice. Onda je Luka Mitrović vezao 3 uzastopna poena i koš uz zvuk sirene za prokret 19:21.

8. minut – Zvezda pravi seriju 6:0 zahvaljujući proigravanjima Teodosića. Napravili su tek sada prvi timski faul. Ipak i dalje zaostaju, 17:11.

6. minut – Davidovac je pogodio trojku, ali Zvezda ne koristi svoje ofanzivne skokove (6). Šmits vezuje 4 poena zaredom i Žalgiris je na 17:7.

3. minut – Bolje je otvorio Žalgiris utakmicu, svih pet igrača iz startne petorke je postiglo po koš. Crveno-beli imaju problema u napadu, pa je Ivanović odmah ubacio na teren Bolomboja i Teodosića. Žalgiris – Zvezda 13:4.