kosarkas Crvene Zvezde na utakmici Evrolige protiv Panatinaikosa u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 20.03.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, PANATINAIKOS, PANATHINAIKOS
Dominirao: Matijas Lesor (Foto: MN Press)

Evroliga

Zvezdinoj agoniji nema kraja: Lesor zakucao crveno-bele za 6. evroligaški poraz u nizu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Panatinaikosa sa 89:76 u meču 30. kola Evrolige. Gosti iz Atine totalno su utišali Arenu, produžili niz Beograđana od šest poraza u elitnom takmičenju i slavili na krilima Matijasa Lesora koji je ubacio 19 poena i imao šest skokova.

Od starta je bilo jasno da Zvezda nema puno šansi, posebno bez plejmejkera. Opet je Hanga počeo utakmicu na “kecu”, sa rovitim Teodosićem (odigrao 17 minuta), ali ekipa Janisa Sferopulosa izgledala kao lak plen. Posebno se to odnosi na poroznu igru u odbrani koja je primila čak 51 poen za poluvreme uz nekoliko neozbiljnih poteza.

Atinjani su u prvoj deonici šutirali premoćno za tri poena (7/9), na poluvremenu su imali 9/13, a to se odrazilo na razliku od deset i više poena koji su održavali tokom većeg dela. Zvezda je prišla u finišu prve deonice na 20:23, ali su Slukas i Nan trojkama u 40 sekundi na porvu pauzu odveli PAO sa “plus devet”.

Sferopulos je lutao u drugoj četvrtini, menjao igrače, sisteme, tražio dobitnu kombinaciju, ali se razigrao i Lesor i poenima iz reketa lako kažnjavao sve defanzivne propuste crveno-belih.

U trećoj četvrtini Lesor je dominirao, nanizao poene i izbio među najefikasnije na meču. Igrao je izuzetno motivisano, neke podsetio na dane kada je “čupao obruče” u Areni u dresu Partizana, a rezultat svega je 14 poena razlike uoči poslednje deonice.

Ta poslednja četvrtina se toliko otegla da je više ličila na sudijski cirkus. Navijače Zvezde arbitri kao da su namerno “mučili” pregledavanjem situacija u kojima je lopta izlazila u aut, ali nekako smo posle čitavog “mrcvarenja” došli do kraja i novog poraza srpskog šampiona.

Sferopulos: Kažnjeni smo za loš šut

Trener Zvezde Janis Sferopulos kaže da je loš šut iz otvorenih pozicija skupo koštao njegov tim.

– Prilazili smo na 6-7 poena, imao nekoliko situacija sa otvorenim šutevima, promašili smo. Panatinikos ima kvalitet, oni su pogađali i zasluženo slavili – rekao je Sferopulos.

IOANNIS SFAIROPOULOS Janis Sferopulos trener i ADAM HANGA kosarkas Crvene zvezde na utakmici Jadranske ABA lige protiv FMP Zeleznika u hali Stark Beogradska arena, Beograd 21.01.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Crvena zvezda, Jadranska ABA liga, FMP Zeleznik
Poraženi: Sferopulos i Hanga (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Strelci

Kod domaćina su se istakli Dejan Davidovac i Nemanja Nedović sa po 19 poena, Džoel Bolomboj je dao 11. Goste je ka pobedi predvodio Matijas Lesor sa 19 poena, Konstantinos Mitoglu je dao 17, koliko i Kostas Slukas, Kendrik Nan 15, a Džerajan Grant 13.

Šta sledi?

Zvezda u sledećem kolu u petak od 20.30 časova dočekuje Virtus iz Bolonje opet u Areni, dok Panatinikos istog dana igra sa Barselonom na svom terenu od 20.15 časova.

Lesor je nadigrao Bolomboja (Foto: MN press)

Tabela

Zvezda posle novog poraza ostaje na dnu tabele među najgorim timovima u Evropi sa skorom 10-20. Panatinaikos je četvrtom pobedom na polsednjih pet mečeva otišao na skor 19-11 i deluje da će biti siguran učesnik plej-ofa.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

76:89 – Kraj utakmice! Zaslužena pobeda Panatinaikosa koja se nijednom nije dovodila u pitanje. Matijas Lesor sa 19 poena predvodio je goste do nove pobede, na drugoj strani Nedović i Dvidovac su ubacili takođe po 19.

70:80 – Sve je ovde gotovo, čeka se samo kraj utakmice. Zvezda ne deluje kao tim koji može da zakomplikuje finiš ove utakmice, još nešto manje od tri minuta do kraja meča.

65:76 – Usporila se jako utakmica pošto su sudije dva napada uzastopno gledale snimak po nekoliko minuta i oba puta dodelile Zvezdi loptu koja je završila u autu. Grent trojkom vraća 11 poena prednosti Panatinaikosu, do kraja meča je manje od pet minuta.

60:73 – Čim Zvezda nešto pokuša, eto odgovora. Slukas trojkom u završnici napada “ubija” moral crveno-belih koji u napadu mogu da računaju samo na raspoloženog Davidovca. Ostali su jako anemični i nemoćni, što se vidi po rezultatu.

III ČETVRTINA

56:70 – Kraj treće četvrtine! Ništa novou Areni, Matijas Lesor dominira na terenu kao kada je nosio dres Partizana, pa PAO u poslednjih deset minuta ulazi sa najvećom prednošću na meču od 14 poena razlike. Mnogi navijači Zvezde jedva čekaju kraj agonije…

52:63 – Atraktivno zakucavanje Ilića iz kontre malo je oraspoložilo navijače Zvezde, a Ataman je tražio tajm-aut. Po povratku na parket, stara boljka, Lesor hvata ničiju loptu pod košem i posle faula pogađa jedno bacanje za “plus 11”.

48:58 – Taman kad se učini da Zvezda može a se vrati u meč, PAO ubaci u treću brzinu i lako vrati prvobitnu razliku u svoju korist. Mitoglu igra sjajno u nastavku i Atinjani održavaju razliku.

44:53 – Zvezda je otvorila treću četvrtinu trojkom Davidovca, ali posle dobre odbrane Hanga je promašio oba slobodna bacanja na drugoj strani. Sve to je kaznio Grant dvojkom pa PAO održava prednost.

II ČETVRTINA

41:51 – Kraj prvog pluvremena! Sigurnih deset poena razlike za Panatinaikos koji dominira, reklo bi se sa pola gasa, u Areni. Atinjane sluša šut za tri poena (9/13) i zasluženo vode. Bolomboj sa devet poena je najefikasniji u Zvezdi, Mitoglu sa 12 i Nan sa 11 su najbolji kod gostiju.

37:46 – Upalila se mala iskra nade među crveno-belima trojkom Davidovca. Zatim i dobra odbrana i novi napad za crveno-bele koji drže balans u drugoj četvrtini, ali zaostaju od starta utakmice.

30:43 – Rešetaju gosti koš crveno-belih iz svih pozicija, a poslednjih par napada rešavali su iz reketa gde odbrana i ne postoji. Zvezda je primila 43 poena za nepunih 15 minuta igre, a trener Sferopulos je pozvao tajm-aut.

24:37 – Nastavili su Atinjani gde su stali u prvoj deonici, razigrao se Matijas Lesor sa četiri vezana poena, a Ernangomez sa linije slobodnih bacanja obezbedio svom timu 13 poena prednosti.

I ČETVRTINA

20:29 – Kraj prve četvrtine! Zvezda se vratila u finišu zahvaljujući seriji od 6:0 na 20:23 posle ulaska Teodosića. Ali, onda su Slukas i Nan trojkama za 40 sekundi opet podigli na devet razlike za goste. Panatinaikos je šutirao trojke 7/9 u prvih deset minuta igre.

11:20 – Ništa nije Sferopulos uradio na tajm-autu, njegov tim je odigrao uzasnih dva i po minuta, a Panatinaikos se trojkama odlepio na velikih devet poena razlike. Grk traži tajm-aut. PAO puca trojke 4/4.

9:11 – Loša serija poteza u napadu crveno-belih, sve to Mitoglu kažnjava trojkom za četiri poena prednosti. Zatim Mitrović uzvraća i smanjuje rezultat pre odlaska na TV tajm-aut.

5:4 – Zvezda je počela meč sa Hangom kao plejmejkerom, a on i Bolomboj su prvi pogodili koš Atinjana. Dobra igra u odbrani crveno-belih na početku, Pao se nije snašao u paklu Arene.

Košarkaši Crvene zvezde igraju u Areni protiv Panatinaikosa meč 30. kola Evrolige.

Šampion Srbije nije u teoriji izgubio šanse da se nađe u doigravanju, ali su u realnosti izgledi crveno-belih da se domognu desetog mesta i plej-ina praktično nepostojeći.

U tim se posle pauze zbog povrede vraća iskusni Miloš Teodosić (37), ali neće biti Brazilca Jaga Dos Santosa koji je operisao nos.

SOCCERBET KVOTE ZA MEČ C. ZVEZDA – PANATINAIKOS

Panatinaikos dolazi u dobroj formi, tim Ergina Atamana ima skor od 3-1 u poslednja četiri duela i sa ukupnim učinkom 18-11 zauzima četvrto mesto na tabeli. U ekipi je i Argentinac Luka Vildoza.