Francuska Nemačka
Francuska - Nemačka; Foto: Beta (AP Photo/Mark J. Terrill)

OI 2024

Francuzi sa penala u finale Olimpijskih igara: Tragičar Šruder izbacio Nemce slobodnim bacanjem

Košarkaška reprezentacija Francuske na opšte iznenađenje slavila je u polufinalufinalu Olimpijskih igara protiv svetskog šampiona Nemačke rezultatom 73:69.

Francuzi su do prednosti došli u drugom poluvremenu, pošto su prethodno na početku druge četvrtine imali zaostatak od čak 10 razlike. Iako je delovalo da će biti laka pobeda Francuske, na kraju utakmice ipak je bilo drame, a Nemci su preko penala propustili povretak u meč.

Domaćini su do poluvremena stigli do poravnanja rezultata, a potom su u istom ritmu nastavili i u drugom poluvremenu. Kao i tokom čitavog turnira, kao i u četvrtfinalu protiv Kanade i sada su najveći teret pobede poneli Grešon Jabusele i Isaija Kordinije.

Denis Šruder je uglavnom bivao zaustavljen u drugom poluvremenu, a do kraja nije imao pravu podršku od saigrača, a na drugoj strani Frenk Nilikina, Matijas Lesor i Viktor Vembanjama koji je se i defanzivno pojavio, zapalili su atmosferu.

Prilike su se ukazivale ekipi Gordona Herberta u četvrtoj četvrtini za povratak u meč, posebno sa linije za tri poena, ali bili su potpuno indisponirani. Ipak, trojka obsta i poenti Franca Vagnera za 70:68 u korist domaćina režirali su neizvesnu završnicu na 34 sekunde pre kraja.

Vagner je posle skoka u odbrani imao šansu da povede napad za izjednačenje, spletom nesrećnih okolnosti Vagner se oklizao i ispustio loptu u aut. Nakon toga se ukazala šansa Vembiju da sa penala približi svoju ekipu finalu, ali je bio polovičan, pa je tri poena bila dostižna razlika u poslednjih 11 sekundi.

Odmah je Kordinije posle tajm-auta pravio faul nad Šruderom, ali je i plej Netsa bio polovičan. Na liniju se na suprotnoj strani namestio Kordinije, pogodio je oba penala za “+4” i pustili da Šruder pokuša sa polovine parketa, što nije bilo precizno.

U subotu će se Francuzi boriti za finale protiv boljeg iz duela Srbije i SAD.