Sem Votson; Foto: Beta/AP

OI 2024

I to se dešava: Oborio sopstveni svetski rekord, a osvojio samo bronzu

Veoma zanimljivo je bilo u završnici takmičenja u brzon penjanju uz stenu na Olimpijskim igrama u Parizu, a iako nije pobedio, obeležio ga je Amerikanac Sem Votson. Ovaj 18-godišnjak je novi vlasnik svetskog rekorda, tako što ga je oborio dva puta u dva dana, ali nije osvojio zlato.

Naime, ovaj momak je u sredu postavio novi svetski rekord na usponu od 15 metara, prešavši ga za 4,75 sekundi. Ušao je u borbe za medalje i savladao Novozelanđanina Dejvida u četvrtfinalu, da bi u polufinalu izgubio od Kineza Peng Vua.

Usledila je borba za bronzu u kojoj je Votson preleteo stenu za 4,74, što je novi svetski rekord i nova novčana nagrada za njega. Pobedio je Reze Alipura iz Irana (4,88). Ali Votson, iako je dvostruki obarač svetskog rekorda, ne može da kaže da je bio najbolji.

U velikom finalu je pobedu odneo Indonežanin Vedrik Leonardo, koji je trku završio za 4,75 sekundi i pobedio Vua koji je do tastera na cilju stigao za 4,77 sekundi i zadovoljio se “samo” srebrom.