Odbojka Italija - Japan; Foto: Beta/AP/Alessandra Tarantino

OI 2024

Izbacili Srbiju, pa doživeli jednu od najvećih tragedija Olimpijskih igara

Iako nije bila u grupi sa odbojkaškom reprezentacijom Srbije, kući ju je indirektno poslala neverovatna selekcija Japana. Krajnje neočekivano, Azijati su u poslednjem kolu grupne faze protiv Sjedinjenih Američkih Država osvojili jedan set (i to pri rezultatu 2:0), što je u kalkulacijama bilo dovoljno da Srbija ostane bez šanse za prolaz i pre poslednje utakmice sa Kanadom.

Međutim, šta tek reći za meč koji je “zemlja izlazećeg sunca” odigrala u četvrtfinalu Olimpijskih igara u Parizu. Pošto se tesno provukla u doigravanje, za rivala je dobila reprezentaciju Italije, koja je bila najbolja posle grupne faze.

“Azuri” su jedini imali maksimalnih devet bodova, uz set-količnik 9:2, ali su, krajnje šokantno, odbojkaši Japana poveli sa 2:0 u setovima. I ne samo to, nego su u trećem konstantno vodili i došli do tri vezane meč-lopte pri rezultatu 24:21. I, verovali ili ne, to im nije bilo dovoljno za istorijski uspeh i plasman u polufinale!

Italija je servisima Đanelija spasla sve tri meč-lopte i na razliku dobila treći set, a ubrzo i četvrti. Maraton je dostigao vrhunac u petom setu, u kom je ponovo zahvaljujući Đaneliju Italija stila do epskog trijumfa rezultatom 3:2 (20:25, 23:25, 27:25, 26:24, 17:15).

Italijani sada čekaju pobednika narednog meča između domaćina Francuske i reprezentacije Nemačke.

Srbija ima predstavnika u polufinalu

U ranim jutarnjim satima, odbojkaška reprezentacija Poljske plasirala se u polufinale pošto je u četvrtfinalu pobedila selekciju Slovenije rezultatom 3:1. Po setovima je bilo: 25:20, 24:26, 25:19, 25:20.

Najefikasniji u selekciji Poljske, koju sa klupe predvodi legenda srpske odbojke Nikola Grbić, bio je Vilfredo Leon sa 20 poena, dok je Bartoš Kurek zabeležio 19. U reprezentaciji Slovenije najbolji je bio Klemen Cebulj sa 16 poena.

Odbojkaši Poljske će u polufinalu OI igrati protiv pobednika meča između Brazila i Sjedinjenih Američkih Država. Taj meč je na programu večeras od 21 čas.