Olimpijske igre u Parizu počinju ovog petka, a Srbija, utisak je, nikada sa većim optimizmom nije iščekivala jedan sportski događaj kao ovaj u srcu Evrope koji će trajati sve do 11. avgusta.
Srbiju će u Francuskoj predstavljati čak 112 sportista, a na otvaranju će zastavu nositi odbojkašica Maja Ognjenović i vaterpolista Dušan Mandić. Naš olimpijski tim će pokušati da osvoji najmanje 10 medalja i tako obori rekord iz Tokija, kada je osvojeno devet – tri zlatne, jedna srebrna i pet bronzanih.
Najveći aduti Srbije su poznati: Novak Đoković, Ivana Španović, Angelina Topić, basketaši, košarkaši, odbojkašice, odbojkaši, vaterpolisti, strelci, rvači, bokseri…
A vreme je da vidimo i šta kažu kvote kladionice Soccerbet, i kako se naši najbolji sportisti kotiraju u timskim i individualnim sportovima uoči starta Igara, koje su nezvanično počele u sredu mečevima u fudbalu i ragbiju 7, disciplinama u kojima nemamo predstavnike.
Od koga očekujemo medalju?
U košarci naš tim, koji je aktuelni svetski vicešampion i predvođen najboljim košarkašem sveta Nikolom Jokićem, predstavlja četvrtog favorita za zlatnu medalju sa kvotom 20,1. Više šansi za najsjajnije odličje daju se Amerikancima (1,20), Kanađanima (12,1) i Francuzima (16,9).
Kvota koja deluje interesantno kada je u pitanju olimpijski košarkaški turnir je plasman izabranika Svetislava Pešića u top 3, dakle na pobednički podijum (2,00), dok je MVP najjače košarkaške lige na svetu Nikola Jokić sa kvotom 7,00, treći favorit za najboljeg strelca na turniru.
Što se tiče košarkašica, Srpkinje su tek 9. favorit za zlato sa kvotom 70, pa su male šanse da će se igračice Marine Maljković dokopati podijuma u Parizu. Slično je i u muškoj odbojci, gde je Srbija tek 10. favorit za zlato, sa kvotom 17,2, a pride i ne oduševljavamo u poslednje vreme rezultatima koje postižemo u tom sportu.
Ali, takav slučaj nije sa odbojkašicama koje, predvođene jednom od najboljih igračica današnjice Tijanom Bošković, “pucaju” na visok plasman u Parizu. Iako su tek peti favorit za zlato, sa kvotom 7,70, klađenje na top 3 plasman i pobednički podijum moglo bi da se isplati na kvotu 2,02.
U muškom vaterpolu Srbija je tek šesti favorit za zlato sa kvotom 9,90, ali je zato u muškom basketu prvi i izraziti favorit sa koeficijentom od 2,80 ispred Amerikanaca (3,10).
Novakove “posebne” Igre
Kada je reč o individualnim sportovima, tenis i Novak Đoković su svakako jedan od glavnih aduta za zlato, iako je Srbin tek drugi favorit sa kvotom 3,55, iza Španca Karlosa Alkaraza (1,69). Zanimljivo i da je kvota da Dušan Lajović osvoji olimpijsko zlato čak 220.
Kvota da Đoković bude u top 3 i na pobedničkom podijumu je 1,65, ali sumnjamo da bi ga u verovatno poslednjim Olimpijskim igrama u karijeri išta osim prvog mesta i zlatne medalje zadovoljilo.
Gde sve “pucamo” na zlato?
U atletici Angelina Topić je treći favorit za zlato u skoku uvis sa kvotom 11,9. Ivana Španović četvrti u skoku udalj sa kvotom 18,1, a Adrijana Vilagoš u bacanju koplja tek šesti sa kvotom 14,2.
Dva individualna sporta u kojima Srbija “puca” na zlato su rvanje u kojem je glavni favorit Stevan Andrija Mićić sa kvotom (1,67), momak iz Amerike, koji se od 2018. godine takmiči za našu zemlju. Mićić je prošle godine pobedio olimpijskog šampiona, pa svetskog prvaka, da bi i sam postao najbolji rvač planete slobodnim stilom u kategoriji do 57 kilograma.
Drugom zlatu se nadamo od Aleksandre Perišić u tekvondou, koja je četvrti favorit za najsjajnije odličje sa kvotom 9,00. Beograđanka je do svoje 22. godine već uspela da osvoji svetsko srebro i nekoliko zlatnih medalja u Evropi, a smatra se dostojnom naslednicom Milice Mandić.
Tu je i Zorana Arunović kao četvrti favorit za zlato u streljaštvu sa kvotom 6,50.
Poseban motiv za Srbe
Svi srpski takmičari u Parizu imaće pored potrage za slavom i ozbiljan finansijski motiv koji se ogleda u nagradama koje su prdviđene za medalje, posebno za zlatnu. Naime, svaki osvajač najvrednijeg odličja dobiće kao nagradu 200.000 evra, što spada u jednu od najviših premija.
Osvajači srebrne medalje dobiće 100.000 evra, a bronzane 60.000 evra. Poređenja radi, posle Igara u Tokiju, SAD je osvajače zlatne medalje nagradila sa 31.500 evra, Nemačka sa 18.480, a Australija sa 12.684 evra, što govori koliko je Srbiji stalo da ima što više šampiona.