Kinez pliva bez ruku; Foto: Beta/AP/Joel Marklund

OI 2024

Kinez bez ruku oduševio planetu: U Parizu osvojio pet medalja i svetski rekord neverovatnom tehnikom (VIDEO)

Kinez Guo Đinčeng glavna je tema na Paraolimpijskim igrama u Parizu, a za to postoji prilično veliki razlog. Ovaj 23-godišnji paraplivač je oduševio planetu impresivnim izdanjima, osvojenim medaljama, svetskim rekordom i, uopšteno, tehnikom kojom se služi u bazenu.

Do sada je za Kinu osvojio tri zlatne i dve srebrne medalje uz dva oborena svetska rekorda. Poslednju medalju osvojio je u trci na 50 metara delfin stilom, zabeleživši novi svetski rekord u vremenu 50:30.28. Dva dana ranije postavio je svetski rekord i na 50 metara mešovito.

Neviđena tehnika gnjuranja, ovaj, plivanja

Pored medalja, priča se i o njegovom stilu plivanja, budući da nema ruke. Probija se kroz vodu sa velikom lakoćom. Ne nosi kapicu, već se brije pred svaku trku i gotovo da ne izranja iz vode. Praktično gnjura jer samo jednom tokom trke izroni da uzme vazduh.

– Video sam vrlo malo plivača poput njega. Voleo bih da vidim olimpijskog plivača kako pliva samo sa radom nogu. Da vidimo koliko njih može da odradi vreme ovog momka. Mislim da ih nema mnogo. On je kao projektil. U delfin stilu samo udara nogama i ne pravi uspone i padove, on ima impresivnu poziciju u vode. Tehnički, njegov način plivanja i njegova pozicija su savršeni. Kineski plivači imaju sjajnu obuku – impresioniran je nacionalni selektor Španije za paralompijske plivače Loreano Hil.

Inače, pre Paraolimpijskih igara Guo Đinčeng je i bio planetarni šampion. Na Svetskom prvenstvu u Mančesteru prošle godine je osvojio čak četiri zlatne medalje, dve srebrne i jednu bronzanu.