Serbia's Nikola Jokic, right, shoots as South Sudan's Wenyen Gabriel defends during a men's basketball game at the 2024 Summer Olympics, Saturday, Aug. 3, 2024, in Villeneuve-d'Ascq, France. (AP Photo/Michael Conroy, Pool)

OI 2024

Kraj 8. dana OI: Košarkaši i vaterpolisti u četvrtfinalu, odbojkaši se spektakularnim preokretom oprostili

Završen je i 8. zvanični dan takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu. Srbija je i dalje ostala na jednoj osvojenoj medalji, ali zato smo beležili pobede na borilištima.

Pre svega košarkaši i vaterpolisti su osigurali svoja mesta u četvrtfinalu. Košarkaši su u Lilu pobedili Južni Sudan uposlednjem kolu i zakazali u Parizu meč protiv Australije za polufinale. Vaterpolisti su se iskupili za one poraze i loše utakmice, te su razbili domaćina, Francusku i obezbedili mesto među 8 najboljih.

U četvrtfinalu su i košarkašice uprkos porazu od Španije danas, ali one i dalje ne znaju protiv koga će igrati.

Džudo miks tim nije uspeo ni ekipno da se domogne bodova. Eliminisao ih je Japan u četvrtfinalu, a potom i Brazil u repesažu. Ipak, možemo se pohvaliti da je Milica Žabić pobedila novu olimpijsku šampionku, Beatriz Souzu.

Odbojkaši su dan ranije ostali bez šanse za četvtrfinale, tako da njihova pobeda nad Kanadom nije imala takmičarski značaj. Ipak, pokazali su karakter i vratili se iz 2 seta zaostatka te preokretom slavili 3:2.

Što se tiče drugih zanimljivih rezultata. Valja istaći da se u trci na 100 metara atletičarki dogodio veliki šok i trijumf sprinterke sa Svete Lusije. Takođe, Francuzi su odbranili zlato ekipno u džudou. Kineskinja Ćinven Ženg je osvojila zlato u singlu u tenisu.

Sva zanimljiva dešavanja ste mogli da ispratite u našem lajv-blogu.

UŽIVO:

23.15h – Bravo i za odbojkaše! Jeste da su završili učešće u grupi na Olimpijskim igrama, ali je upisana pobeda. I to kako, posle preokreta sa 0:2 na 3:2.

22.56h – Ne žele odbojkaši da se oproste od Olimpijskih igara porazom. Uspeli su da se vrate posle gubitka prva 2 seta i izjednačili su na 2:2.

22.53h – Gotovo je! Pobeda Srbije uz mnogo muke i problema 96:85. Idemo u četvrtfinale, koje će se igrati u Parizu, gde nas čeka Australija.

22.45h – Dve trojke zaredom Južnog Sudana i Pešić traži tajm-aut. Opustili smo se i prethodna dva minuta, iako ništa nije rešeno bez obzira na vođstvo 91:80.

22.39h – Konačno smo uspeli da dođemo do dvocifrene prednosti. Najzad smo odigrali smireniji napad na +9 i Micić ga je završio poenima. Ne prezaju Južnosudanci od sredstava da zaustave i isprovociraju. Nametnuli su stil odbrane na ivici faula, gde sudije propuštaju i mnoge da sude. Ipak, za sada uspevamo nekako da to izdržimo i vodimo 87:74.

22.31h – Ponovo trojka Bogdanovića, ali uzvraća Šajok novom trojkom. Opet smo ispustili priliku da steknemo dvocifrenu prednost. Moramo nekako da smirimo utakmicu, protivnik je uspeo da nam nabije tenziju i nervozu od početka.

22.23h – Opet smo napravili dobru seriju sa 2 uzastopne trojke Bogdanovića. Imali priliku da konačno odemo na 10 i više razlike, ali smo ponovo srljali u napadu. Imamo do sada čak 12 izgubljenih lopti, promašio je Dobrić čisto polaganje u kontri. Za to smo i kažnjeni košem Džounsa u poslednjoj sekundi. Srbija – Južni Sudan 72:67 posle treće četvrtine.

22.09h – Uspevamo da održavamo vođstvo, pre svega zahvaljujući Bogdanoviću. Problem je što kada dođemo u priliku da steknemo dvocifrenu prednost previše srljamo. Za to budemo kažnjeni trojkama i Južni Sudan tako ostaje u priključku – 57:51.

21.51h – Odbojkaši su izgubili i drugi set od Kanade i sada se nalaze pred trećim porazom u Parizu.

21.48h – Kraj prvog poluvremena. Južni Sudan je pokazao da je postao izuzetno ozbiljna reprezentacija. Srbiji su vođstvo održali Jokić i Bogdan Bogdanović. Rezultat je 47:44.

21.45h – Malo vesti sa drugih borilišta. Lorenco Museti je uspeo da osvoji bronzanu medalju pobedom nad Feliksom Ože-Alijasimom 6:4, 1:6, 6:3.

21.35h – Senzacija u trci na 100 metara kod atletičarki. Šakari Ričardson je ostala bez zlata, a legendarna Šeli-En Frejzer-Prajs se povukla pred polufinale iz misterioznih razloga. Opširnije

21.38h – Ponovo problemi u igri srpskih košarkaša. Dva tajm-auta je morao da iskoristi selektor Pešić. Olako je ispuštena prednost od 9 poena, počelo je da se srlja u napadu. Pokretljiva odbrana, duge ruke protivnika i agresivnost zadaju nam ozbiljne muke. Uz to počeo je da nas izdaje i skok.

21.30h – Daleko bolji ulazak srpskih košarkaša u drugu četvrtinu. Bogdanović i Jović su pogodili trojke, dok igrači Južnog Sudana ulaze u nervozu, dobili su tehničku i faul u napadu. Srbija vodi 36:28.

21.25h – Odbojkaši su očajno odigrali prvi set i izgubili su ga 25:16.

21.19h – Teško ide protiv vrlo agresivnih Južnosudanaca. Odlično se bore, dok naši igrači nisu na nivou iz meča protiv Portorika. Dekoncentrisani smo i na slobodnim bacanjima (6/8). Po 3 trojke su dali i jedni i drugi. Rezultat posle prve četvrtine je 23:22 za Srbiju.

21.10h – Znali smo da neće biti tek tako lako sa Južnim Sudanom i to se vidi već u prvoj četvrtini. Iako smo imali i 7 poena prednosti, zbog promašenih nekoliko zicera, protivnik je ostao u egalu i trenutno je 15:13 za nas.

20.57h – U isto vreme igraju i srpski odbojkaši protiv Kanade. Nažalost, taj meč nema nikakav takmičarski značaj, jer je “plava četa” ostala bez šansi za plasman u četvrtfinale.

20.52h – Spremni smo za meč košarkaša protiv Južnog Sudana. Podsećamo da Srbiji odgovara bilo koja pobeda da bi bila najbolja drugoplasirana ekipa i samim time igrala u četvrtfinalu verovatno protiv Australije. Postoji i šansa da budemo čak eliminisani, ali za to je potrebno da izgubimo sa više od 22 razlike.

20.39h – Srpski vaterpolisti su u četvrtfinalu i nastavljaju odbranu olimpijskog zlata. Pobeđena je Francuska ubedljivo 15:8 i kolo pre kraja je obezbeđeno mesto u nokaut fazi. Opširnije

Serbia's Nikola Jaksic shoots to score during a men's water polo Group B preliminary match between Serbia and France, at the 2024 Summer Olympics, Saturday, Aug. 3, 2024, in Saint-Denis, France. (AP Photo/Luca Bruno)

20.23h – Bravo, bre! Vaterpolisti posle tri četvrtine vode 12:6 i praktično je potrebno da se dogodi čudo neviđeno pa da ostanu bez drugog trijumfa na Olimpijskim igrama. Impresivna treća deonica naših sa 4 gola u nizu.

20.12h – Tako je, uzvraćamo na pravi način. Postižemo 2 gola zaredom da vratimo prednost od 4 gola razlike.

20.12h – Moraju naši da zaustave sada ovaj nalet Francuza. U prva dva napada u trećoj četvrtini su nam dali 2 gola i vraćaju se u igru. Vodimo 8:6.

20.02h – Ma, tako je! Konačno igraju srpski vaterpolisti na svom nivou i to u najvažnijem meču do sada. Golom Radomira Drašovića smo stigli do vođstva 8:4 na poluvremenu.

19.53h – Morao je francuski selektor da zatraži tajm-aut. Srbija ima vođstvo 5:2 zahvaljujući odličnoj igri naših centara Vica i Dedovića. Samo da naši nastave ovako.

19.45h – Gotova je prva četvrtina u kojoj smo imali priliku da steknemo 3 gola prednosti. Nažalost, nismo to iskoristili. Ali vodimo posle 8 minuta 4:2 golom Strahinje Rašovića u poslednjim sekundama.

France's Thomas Vernoux makes an attempt to score during a men's water polo Group B preliminary match between Serbia and France, at the 2024 Summer Olympics, Saturday, Aug. 3, 2024, in Saint-Denis, France. (AP Photo/Luca Bruno)

19.35h – Dobar početak srpskih vaterpolista protiv Francuza. Poveli su 1:0.

19.30h – Nikola Grbić i njegovi Poljaci su poraženi od Italije 3:1 u meču za prvo mesto u grupi. Zato će imati nešto teži žreb u nokaut fazi.

19.14h – Belgijanac, Remko Evenepul, osvojio je drugu zlatnu medalju u Parizu. Posle pobede na hronometar, sada je postao šampion i drumske trke. U njoj se takmičio i srpski biciklista Ognjen Ilić. Opširnije

19.00h – Kakva drama u finalu ekipnog miks džuto takmičenja. Francuska je na kraju zahvaljujući najboljem svih vremena, Tediju Rineu, odbranila zlatnu medalju iz Tokija. Baš kao i tada i sada su pobedili Japance. Azijska selekcija je vodila 2:0 i 3:1 u pobedama. Međutim, zahvaljujući Rineu, Gabi i Agbenjenu Francuzi stižu do izjednačenja 3:3. U toj situaciji sledi borba za zlatni bod, a žreb odlučuje takmičari iz koje težinske kategorije će se boriti međusobno. Odluka je pala da to bude kategorija 100+ kilograma (gle čuda), gde je Rine uspeo po drugi put da pobedi Saita i tako završi Olimpijske igre i sa ekipnim zlatom u miksu.

18.57h – Košarkaši SAD su pobedili Portoriko 104:83 i obezbedili prolazak u četvrtfinale sa prvog mesta, gde ih čeka skoro sigurno meč protiv Brazila. Opširnije

18.20h – Kineskinja Ćinven Ženg je osvojila zlatnu medalju u tenisu. U finalu singla je pobedila Donu Vekić iz Hrvatske 6:2, 6:3 i stigla do zlata, prvog za Kinu u tenisu na Olimpijskim igrama. Podsećamo da je bronzu osvojila Iga Švjontek koja je baš u polufinalu izgubila od osvajačice zlata. Opširnije

China's Zheng Qinwen clenches her fist after winning a point to Croatia's Donna Vekic during the Women's Singles tennis final at the Roland Garros stadium at the 2024 Summer Olympics, Saturday, Aug. 3, 2024, in Paris, France. (AP Photo/Manu Fernandez)

18.13h – Kontroverzna Alžirka Imam Kelif zbog koje se podigla velika prašina ostvarila je novu pobedu. Jednoglasnom odlukom sudija bila je bolja od Ane Luke Hamori iz Mađarske. Na taj način je obezbedila minimum bronzanu medalju. Opširnije

18.03h – Došle su stvari na svoje mesto u drugoj četvrtini koju su Amerikanci dobili 39:16 i preokrenuli protiv Portorika na 64:45.

17.51h – Za neke šok, za neke i ne baš neočekivano. Vaterpolisti Crne Gore će svoje učešće na Olimpijskim igrama završiti u grupnoj fazi. Poraz od SAD (selektor Dejan Udovičić) 12:7 u pretposlednjem kolu ih je ostavio bez ikakvih šansi za četvrtfinale. Crna Gora i Rumunija su jedine dve reprezentacije u toj grupi koje nemaju nijednu pobedu i njihov međusobni meč u poslednjem kolu neće imati takmičarski značaj.

17.34h – Da vas obavestimo da je u košarkaškoj grupi Srbije počeo meč između SAD i Portorika i da na kraju prve četvrtine rezultat je 30:25 u korist Portorikanaca.

17.12h – Važan rezultat za srpske vaterpoliste u njihovoj grupi. Australija je napravila iznenađenje i pobedila Mađarsku 9:8. Za “delfine” je ovo bitno jer pobedom u večerašnjem meču nad Francuskom sigurno idu u četvrtfinale, a ako dožive poraz onda će u poslednjem kolu morati da pobede upravo Mađarsku.

15.40 – Da li ste čuli za repesaž u atletici? Prvi put u istoriji će se održati na OI u Parizu. Tekst o tome pročitajte na linku ispod.

15.15 – Košarkašice Srbije biće druge u grupi na Olimpijskim igrama, pošto su poražene od Španije sa 70:62 u trećem kolu grupne faze.

Već od prošlog kola znalo se da će i Marinine lavice i Crvena furija da idu dalje, a da je ove subote meč mogao da odluči samo ko će u četvrtfinale sa prve, a ko sa druge pozicije. Ceo tekst pročitajte u linku ispod.

15.00 – Novak Đoković doneo je Srbiji drugu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, ostaje samo da se vidi kog sjaja će biti. Srpski as u nedelju igra finale protiv Karlosa Alkaraza, a ove subote imao je zanimljivog rivala na treningu.

U pitanju je Feliks Ože-Alijasim koji je u petak ubedljivo izgubio od Španca u polufinalu sa 6:1, 6:1. Vrlo moguće da je Nole ovo uradio taktički, pošto je Kanađanin bio poslednji rival momku iz Mursije u Parizu.

14.30 – Australijanci Ebden i Pirs su olimpijski šampioni u muškom dublu. U odlučujućem meču su savladali Amerikance Krajičeka i Rama 6:7, 7:6, 10:8. Zanimljivo je dda je upravo Ebdena Novak Đoković savladao u prvom kolu singl turnira.

14.10 – Košarkašice Srbije na poluvremenu gube od Španije sa 37:28.

13.50 – Kineskinje jesu savladale i eliminisale Portoriko danas u utakmici 3. kola naše Grupe A na Igrama u Parizu, ali pitanje je da li su obavile posao kada je plasman u četvrtfinale u pitanju.

Jer, uprkos ubedljivoj pobedi od 80:58 (17:11, 23:18, 22:16, 18:13), ukupna koš-razlika kineskog tima i dalje je “minus 1” tako da im plasman dalje zavisi od ishoda sutrašnjih utakmica: Japan – Belgija (11.00) i Australija – Francuska (21.00).

Ukratko – ako Belgija ne pobedi sa 27 razlike i više, Kina ide dalje kao jedna od dve najbolje trećeplasirane ekipe.

13.40 – Hrvatska bolja od Grčke na vaterpolu turniru. Hrvatska je posle velike borbe savladala Grčku 14:13 na vaterpolu turniru. Obe ekipe su posle ove utakmice obezbedile mesto u četvrtfinalu. Harkov i Fatović sa po tri gola su bili najefikasniji za Hrvatsku.

13.30 – Kreće utakmica između košarkašica Srbije i Španije, ovo je duel koji će odrediti prvog u grupi, te mu obezbediti lakšeg rivala u četvrtfinalu.

12.49 – Srpski džudista Nemanja Majdov je ponovo diskvalifikovan, što mu se već dešavalo na Olimpijskim igrama u Parizu, a zbog čega je već imao jednu burnu reakciju. Da stvari budu još čudnije, on je učestvovao na tri meča do sada, a zaradio je čak osam šido kazni, odnosno žutih kartona.

Malo mu je falilo da na svakom od tri bude diskvalifikovan, celu vest pročitajte na linku ispod.

12.30 – Baš kao i Nemanja Majdov, pocrveneo je i Aleksandar Kukolj. Nakon njega na borilište izašla je Nikolićeva, te poražena za dva minuta iponom. Srbija je ovim porazom od 4:1 završila takmičenje.

12.20 – Nije mogla Marica Perišić protiv znatno teže Brazilke. Poveo je Brazil 1:0. Nemanja Majdov je potom izgubio borbu od Brazilaca Makada posle tri kazne. Tada je Srbija gubila sa 2:0, ali onda je sjajna Milica Žabić za nekoliko sekundi iponom uspela da savlada protivnicu.

12.07 – Počinje meč između Srbije i Brazila u repesažu.

11.55 – Ognjen Ilić je započeo biciklističko takmičenje. Voziće 273 kilometara i videćemo može li da pomrsi konce favoritima. Ilić se takmiči u drumskom biciklizmu, a sutra ćemo na programu imati i takmičarku u istoj disciplini Jelenu Erić.

11.40 – Džudisti Brazila biće rivali Srbiji u prvom meču repesaža. Srpskim borcima su potrebne dve ekipne pobede da se domognu bronze.

11.08 – Japan je u polufinalu u džudou, mešovitom ekipnom, ali će naši imati priliku da se kroz repesaž (repasaž, repersaž kakogod…) domognu bronzane medalje.

11.01 – Japan nije iskoristio prvu meč loptu od tri, ostaju još dve. Repesaž nam ne gine…

10.52 – Srbija gubi 2:0 od Japana, kao što je i očekivano, s obzirom da je džudo sport koji je upravo tamo i izmišljen.

9.44 – Veslačica Jovana Arsić pobedila je u C finalu sa vremenom 7:26.09. Arsićeva je tako zauzela ukupno 13. mesto na Olimpijskim igrama.

9.30 – Japan je rival Srbije u džudo četvrtfinalu! Zemlja u kojoj je izmišljen džudo…

Takmičari iz “zemlje izlazećeg sunca” sa 4:3 pobedili Španiju. Ima još dosta borbi do tog duela, sad se bore Nemačka i Austrija, slede Koreja – Turska, Kazahstan – Brazil, Gruzija – Italija, Uzbekistan – Kanada.

9.20 – Čekamo Jovanu Arsić da zavesla, pa onda i Ognjena Ilića u biciklizmu. Nismo preterani optimisti kada su njih dvoje u pitanju.

Na Olimpijske igre možete da se kladite OVDE.

08.46 – Pogledajte i najskandalozniji detalj od petka:

08.37 – Srbija vodi sa 3:2 u džudou, Kukolj ima šansu za 4:2.

08.33 – Holandija vodi 2:1, Nemanja Majdov, tragičar od pre nekoliko dana, bori se za izjednačenje našeg tima. Naposletku je izjednačio, tako što su sudije protivniku dale tri žuta kartona. Majdov je imao dva.

08.23 – U toku je duel sa Holanđanima u džudou u mešovitim timovima.

08.10 – Krećemo zajedno u osmi dan Olimpijskih igara!