Serbia's Milos Cuk, right, and Japan's Taiyo Watanabe battle for the ball during the men's Water Polo Group B preliminary match between Serbia and Japan at the 2024 Summer Olympics, Sunday, July 28, 2024, in Saint-Denis, France. (AP Photo/Luca Bruno)

OI 2024

Mandić sprečio šok za olimpijskog šampiona: Vaterpolisti na jedvite jade dobili Japan

Dobro je! Piše se pobeda za srpske vaterpoliste na startu takmičenja na Olimpijskim igrama. Daleko, daleko teže nego što se očekivalo dvostruki uzastopni olimpijski šampioni su pobedili Japan 16:15.

Prelomio je Dušan Mandić kapitenski golom na minut i po pre kraja utakmice. Moramo pohvaliti i odbranu koju su u samoj završnici odigrali izabranici Uroša Stevanovića tada, kad su ukrali 2 lopte Japancima.

Nikad teže neka naša selekcija nije došla do trijumfa protiv japanske reprezentacije. Možemo čak reći da na osnovu igre su Japanci bili bolji ili makar ostavili bolji utisak.

Baš nismo znali kako sa Japancima

Imali smo problema da se prilagodimo na njihovu odbranu, sa visokom postavkom, praktično presingom već na našoj polovini bazena. Uz to su bili i zaista izuzetni u napadu, vrlo precizni u šutu. Sa igračem više su bili gotovo savršeni, u jednom trenutku su imali 5/5, a na kraju stigli do 7/11.

Da će biti teško mogli smo da vidimo na samom početku kad smo na brzinu stigli do 2:0 preko Dušana Mandića, a protivnik se vratio i stigao do izjednačenja. Na poluvremenu je bila prednost 8:7 za protivnika i to je bio jasan znak da je đavo odneo šalu.

Treća četvrtina je bila najbolja koju smo odigrali, makar u prvom delu kada smo napravili seriju 4:0 i stigli do 3 gola prednosti. Međutim, u finišu dolazi do novog opuštanja naših i dozvoljavamo Japancima da priđu na 12:11.

Japan's goalkeeper Towa Nishimura fails to stop a ball from Serbia's Victor Rasovic during the men's Water Polo Group B preliminary match between Serbia and Japan at the 2024 Summer Olympics, Sunday, July 28, 2024, in Saint-Denis, France. (AP Photo/Luca Bruno)

Mandićevih 7 golova za spas

Puni samopouzdanja Japanci se nisu predali ni u jednom trenutku, čak ni kad smo stigli opet do 2 gola prednosti na 4:32 do kraja utakmice. Uspeli su da se vrate i dođu do izjednačenja 15:15. Srećom sjajan gol je odmah u sledećem napadu postigao Dušan Mandić, koji se ispostavio kao odlučujući.

On je bio i naš najefikasniji igrač sa 7 golova, a po 2 su postigli Dedović, Jakšić i Viktor Rašović. Kod Japanaca 6 golova Inabe i 3 Okave.

Mnogo toga škripi u igri srpskih vaterpolista koji u značajno podmlađenom sastavu brane 2 uzastopna olimpijska zlata. Nadamo se da će to izgledati bolje u utorak kad je Srbiji protivnik Australija. Taj meč bi mogao i da odluči o prolasku u četvrtfinale. Igra se od 10.30h ujutru.