Pratite nas preko:
Denmark's Anders Lind reacts after a winning point against Portugal's Marcos Freitas during a men's singles round of 64 table tennis game at the 2024 Summer Olympics, Monday, July 29, 2024, in Paris, France. (AP Photo/Petros Giannakouris)
Anders Lind, Foto: Beta/AP Photo/Petros Giannakouris

OI 2024

Najinspirativnija priča iz Pariza: Rekli mu da neće moći da hoda 2021, sad ide ka medalji

Olimpijske igre, kao najveći sportski događaj na svetu, uvek sa sobom donesu čudesne ljudske i sportske priče. Pogotovo je to slučaj sa sportovima koji nisu uvek u centru pažnje kada saznamo o nekim sportistima ili sportistkinjama neke neverovatne informacije, ili inspirativne životne priče.

Ima ih i na ovogodišnjim igrama u Parizu, a jedna od njih je sigurno o 25-godišnjem Andersu Lindu koji se takmiči u stonom tenisu. Danac je uspeo da prođe prvo kolo i plasira se među 32 igrača.

Nije to neki spektakularni uspeh, ali u stvari itekako jeste kada se uzme kroz šta je sve prošao i šta je preživeo u poslednje 3 godine.

Tri slomljena pršljena i 90% šansi da će ostati nepokretan

Bio je mart 2021. godine, uveliko se pripremao za svoje prvo učešće na Olimpijskim igrama u Tokiju, kada je doživeo tešku saobraćajnu nesreću. Vozač automobila koji je išao ispred njega doživeo je srčani udar u toku vožnje i izazvao tešku saobraćajnu nesreću. U njoj je teško povređen Lind.

Prilikom sudara stonoteniser je zadobio prelom kičme na nekoliko mesta, tri pršljena su mu bila slomljena. Prognoze lekara da će moći da nastavi karijeru ne da nisu postojale, već je bilo pitanje da li će uopšte moći da hoda. Postojalo je 90% rizika da će ostati paralizovan.

– Niko nije mislio da ću moći da igram ponovo. Plakao sam nedeljama. Normalno sa takvim prelomima izgubite pokretnost nogu. Ali srećom, kičmena moždina nije oštećena i to je bila nada da ću moći ponovo da hodam. Rekli su mki da će mi biti potrebno godinu dana tretmana i rehabilitacije – ispričao je Lind.

Vezan za krevet, nepokretan

Naredne četiri nedelje je proveo vezan za krevet, nepokretan. Potom je dobio “korset” za pridržavanje kičme i počeo polako da vraća pokretljivost. Tri meseca kasnije mogao je da hoda.

– Polako sam počeo, po 20 metara dnevno, pa onda 40, pa 60… Posle nekoliko meseci mogao sam sporo da džogiram.

Uz pomoć ortopedskog sredstva, metalne žice za stabilizaciju leđa, vratio se na noge. I onda prvo veliko čudo. Samo šest meseci posle nesreće osvojio je bronzu na Evropskom prvenstvu.

I tada, kao i sada, na leđima ima dve metalne šipke koje mu pridržavaju kičmu. Zbog toga je izgubio određenu fleksibilnost.

– Pre nesreće mi je svako trening padao kao teret – rekao je Lind, dok je sada srećan što uopšte može da trenira.

Sa uspesima je nastavio, trenutno je 62. na svetu, prošle godine je bio član tima koji je postao šampion Francuske. Sada na Olimpijskim igrama u Parizu se nada velikom čudu. Zabeležio je 2 pobede i stigao do šesnaestine finala. Protivnik u borbi za plasman u osminu finala mu je Miloš Redžimski. Njihov meč je na programu u sredu ujutru.

Cup tree provided by Sofascore

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

OI 2024