Pratite nas preko:
The cauldron, with the Olympic flame lit, lifts off while attached to a balloon, in Paris, France, during the opening ceremony of the 2024 Summer Olympics, Friday, July 26, 2024. (Peter Cziborra/Pool Photo via AP)
Olimpijske igre u Parizu su otvorene, Foto: Beta/Peter Cziborra/Pool Photo via AP

OI 2024

OI otvorene kao nikada: Zakomplikovali paljenje plamena, omiljeni hitovi Ace Stojanovića, Srbin sa zastavom Kipra…

Sad može da krene ono pravo! Olimpijske igre 2024. u Parizu su i zvanično otvorene. Skupoceno, efektivno, bogato, simbolično, umetnički, naučno-fantastično i efektivno održana je ceremonija zvaničnog otvaranja.

Ni kiša, u pojedinim trenicima ni pljusak, tokom 4 sata trajanja ceremonije nisu uspeli da pokvare spektakularan događaj u samom srcu “grada svetlosti”. Nije na ceremoniju uticao ni problem koji se dogodio danas sa problemom na železnici, tačnije požarom na prugama. Navodno je reč o sabotaži.

Negde oko 23.30h zapaljen je olimpijski plamen, što je po prvi put u istoriji učinilo dvoje sportista – Mari-Žoze Perek i Tedi Riner, oboje trostruki osvajači olimpijskih zlata za Francusku. Oni su zapalili plamen u balonu koji je potom poleteo u visinu, dok je u pozadini pevala Selin Dion na Ajfelovom tornju… Olimpijski plamen će zapravo lebdeti iznad trga Trokadero tokom celog trajanja Igara.

Bespotrebno komplikovanje čina paljenja olimpijskog plamena

Organizatori su na kraju previše zakomplikovali, odužili i gledaoce zamorili samom završnicom kad je trebalo da bude upaljen olimpijski plamen. Preko trga Trokadero u samom finišu su baklju nosili Zinedin Zidan, potom ju je preuzeo Rafael Nadal koga je na brodu dočekala Serena Vilijams, Nađa Komaneči i Karl Luis.

Potom je plamen predat Ameli Morezmo koja je istrčala do Tonija Parkera, a njih dvoje su nosili ispred Luvra, gde su im se pridružili i dvoje paraolimpijaca i zaštitnica Paraolimpijskih igara i zajedno su svi protrčali kroz Trijumfalnu kapiju, te baklju predali Mišelu Giguu, legendi rukometa. Potom se nekoliko legendarnih francuskih sportista izmenjalo sve dok nije stigla do Rinera i Perek.

Prethodno je odsvirana himna Olimpijskih igara, kao najveći simbol sporta u modernoj eri.

Prvi put otvaranje na reci i van stadiona

Sportisti iz preko 200 nacija na svetu su prodefilovali na svečanom otvaranju koje je bilo nikad viđeno. Po prvi put sportisti nisu išli pešaka, već su plovili na brodovima niz reku Senu, jedan od simbola francuske prestonice.

Kompletni događaj je bio podeljen u nekoliko segmenata koji su bili posvećeni simbolima “grada svetlosti”, istorijskim tekovinama koje su Pariz i francuski narod podarili svetu, slavljenjem sporta, ljudskosti, duga, intelekta, osvešćenja…

Ali i podsećanjem na samu istoriju modernih Olimpijskih igara, od 1896. do danas. Posećen je i Institut na kome je radio idejni kreator modernih Olimpijskih igara, Pjer de Kuberten. Tu je i predložio pre skoro 130 godina osnivanje modernih OI.

Defile je bio prekidan specijalnim snimcima puta baklje kroz Pariz do olimpijskog plamena, kao i brojnim scensko-muzičkim nastupima na čelu sa jednom od najvećih muzičkih zvezda Lejdi Gagom.

Srbija bez Đokovića i Jokića

U defileu smo videli i veliki brod sa srpskim predstavnicima. Naša delegacija je bila jedna od najbrojnijih koje su učestvovale u samom događaju otvaranja. A opet nisu svi mogli da prisustvuju.

Nije bilo Novaka Đokovića kao jedne od najvećih zvezda Olimpijskih igara, zatim većeg dela košarkaške reprezentacije. Samo trojica srpskih košarkaša (Milutinov, Plavšić i Petrušev) su uspeli da stignu na otvaranje usled problema sa železnicom.

Bili su tu odbojkaši, vaterpolisti, košarkašice, odbojkašice, basketaši, džudisti, rvači i brojni drugi od ukupno 113 učesnika koje ima naša zemlja na Olimpijskim igrama. Zastavu Srbije su zajednički nosili odbojkašica Maja Ognjenović i vaterpolista Dušan Mandić.

Zbog specifičnog defilea na brodovima, zajedno na istom plovilu su bili i sportisti sa Sejšela i iz Sijera Leonea.

Srbin nosio zastavu Kipra, tu je i srpska snajka

Ali Srbi i ljudi poreklom iz Srbije neće predstavljati samo našu zemlju, već i druge države. Možemo se pohvaliti da je momak rođen u Surdulici, Milan Trajković, nosio je zastavu Kipra na otvaranju. On će tu zemlju predstavljati u atletici.

Ponosni smo i na srpsku snajku, Katrin Lunde, jednu od najtrofejnijih rukometašica u istoriji sporta. Supruga Nikole Trajkovića je na svečanom defileu bila nosilac zastave Norveške.

Mijaljević i Aca Stojanović u prenosu posle 12 godina od “svađe”

Ukoliko ste pratili svečano otvaranje preko RTS-a mogli ste da ponovo slušate komentatore Vladu Mijaljevića i Acu Stojanovića. Ovaj poznati duo je prenosio ponovo ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara posle 12 godina.

Neki se možda i sećaju kako su tada imali nesporazume u prenosu kada su uskakali jedan drugome u reč.

Ovog puta tako nešto se nije dogodilo. Štaviše, ovog puta su delovali uigrano i sinhronizovano. Objašnjavali su svaki segment same manifestacije, čemu je posvećen, kome, šta predstavlja… Bilo je nekih lapsusa, poput onog pred samo paljenje olimpijskog plamena oko toga ko nosi na brodu baklju. Njih dvojica su sve vreme govorili da je to legendarna teniserka Kris Evert, a zapravo je bila čuvena Nađa Komaneči.

Saznali smo i koje su omiljene pesme Ace Stojanovića, s obzirom da ih je, kako Mijaljević, reče muzički urednik otvaranja Igara vratio nekoliko decenija unazad sa brojnim svetskim hitovima.

Komentari (1)

Pogledaj sve komentare (1)
  1. Jugoslav Lazić

    07.08.24. 09:53

    Objašnjavači svaki segment? Pa nisu znali pola od zadnjih nosilaca baklje niti poslednji dvojac (komentatori naši na Eurosportu jesu)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

OI 2024